Citat:
Ursprungligen postat av
Gullgulligullan
Utöver avskedsbrev, testamente och digitala bevis, så lär forensiska bevis för att maken dödade barnen och maken dödade hustrun varit ganska övertygande. Man har dock valt att inte lämna ut denna information vilket jag har förståelse för. Det var ju ändå i samförstånd.
Intressant att du slår fast att maken mördade barnen, med tanke på dina tidigare uttalanden.
Men hur kan du vara så säker på det?
Mycket talar för att det sannolikt var en och samme mördare som med samma modus operandus genomförda alla tre stryp/kvävnings morden på alla tre av kvinligt kön. Så ser ofta ut statistiskt.
Därtill var O sannolikt den fysiskt starkare föräldern och större barn mördas vanligen av fadern medan mindre barn, upp mot 3-4 års ålder, mördas av modern.
Men som sagt, dina faktabelägg och källor för detta tvärsäkra uttalande om att O dödade töserna vore intressanta att ta del av.