Citat:
Ursprungligen postat av
Rosamund
Jag har också för mig att han asvtod advokat under första anhållan dagen efter mordet. Förhören den dagen och ev. kroppsbesiktning gjordes således utan advokat närvarande.
Om SD är skyldig så sköt han sig själv rejält i foten genom att avsäga sig rätten till advokat första dagen.
Om han är skyldig till mordet och han går fri, då verkar det inte ha gjort något.
Om han är skyldig till mordet och han blir åtalad, då kan det förstås ligga honom i fatet.
Detta kan dock användas av advokaten på ett sätt som kan vändas till klientens fördel, om det vid ett sådant förhör finns detaljer som en advokat hade haft synpunkter på.
Samtidigt funderar jag på hur det går till vid en anhållan. Det är väl enligt lagen att polisen har en skyldighet att informera om rätten till en advokat.
Och inte bara det, de borde upplysa om att det inte bara är en rättighet och något som man rekommenderar. Det borde vara något man avråder ifrån, att förhöras utan advokat vid så allvarliga misstankar. Det kan ju för icke kriminella kännas som att man beter sig som en skyldig (orolig) om man vill ha en. Vid ett så allvarligt brott som människorov, kan man som icke juridiskt insatt inte ta tillvara sina rättigheter på ett adekvat sätt.
Om han däremot är oskyldig, då borde eventuella uttalanden som kan verka belastande säkert redas ut.