Citat:
Ursprungligen postat av
WordWarrior
Vi kan hälla kokande olja över din socialistiska morsa. Äsch, skämtar bara. Du missar ju helt och hållet vad jag pratar om. Jag kanske var otydlig? Det handlar om att på demokratisk väg ta makten genom en majoritet i riksdagen, och att kanske viktigast av allt vinna tolkningsföreträdet. Det ska dessutom bli stigmatiserat att vara marxist och feminist. Ansvar skall utkrävas av ansvariga.
Ok, hur fan ska du få majoritet i riksdag när du spyr hatisk skit över hälften av befolkningen och hotar om att hämnden kommer?
Nu alltså mot en kvinna som röstade på moderaterna, inte i närheten lika illa som min morsa som jag med stor möda lyckades övertyga ta det lilla steget högerut och rösta L (lika illa tillslut, jag försökte faktiskt få henne att rösta KD, med att Ebba är så söt och snäll...).
Du kommer aldrig få halva riksdagen genom din retorik, du kommer tvärtom att skrämma iväg de få som kan närma sig din sida.
Inte för att jag bryr mig närmvärt om politik, söker mer efter opolitiska lösningar.