Citat:
Ursprungligen postat av
intermittentexplosivitet
Ja, han biter sig fast i de finare områdena och tycks vara en mästare på att hitta personer som kan gynna kraften i detta bett. Jag kan tänka mig att hans oskyldiga blå ögon i kombination med den väna, lite barnsliga, rösten hjälpt honom med detta. Lite äldre och från rik man frånskilda kvinnor finns det många av, så kanske kan man se Runar som parasiten som parasiterar på andra parasiter...?
Det som är bekymret med psykopatiska bedragare är att de är så trevliga och sociala. Carola och Runar möttes väl i frireligiösa Livets Ord. Hon hade väl vunnit Melodifestivalen och hade gott om religiöst stöd för sig och sitt varumärke 'Carola'. Runar hade inget svårt att charma henne. Men hon var inte rik då. Men hon var i början på sin sångarkarriär och det tog ett tag innan hon insåg att många var mycket intresserade av att bli rika på hennes sång. Hon kände sig utnyttjad och hon bröt med sina föräldrar och efterhand Runar. Vad han tillförde vet jag inte. Barnet förstås, men det tror jag inte att han försörjde.
Den andra frun var ensamstående med två små barn. Hon var inte rik och hennes föräldrar hjälpte henne med barnen. Dessvärre blev hennes far svårt sjuk och avled. Han var rik som fastighetsägare och dottern blev ensam arvtagare till hela fastighetsbeståndet. Hon blev rik och har inte parasiterat på någon. Hennes mamma fortsatte hjälpa till med barnen. Så småningom träffade hon Runar, som fungerar som järnfilspån till en magnet då det gäller pengar.
Runar var kändis (genom Carola) och charmig. Han hade lite erfarenhet av sitt barn. Han hade säkert inte så svårt att imponera på den här ensamstående tvåbarnsmamman, som fick ett slags månatligt "apanage" och hade sin bostad tryggad. Hon var inte känd och om någon i den släkten kände till Runar så var han ju en framgångssaga i Se & Hör. Hon var säkert inte svårtflirtad av en så charmig predikare.
Detta med äktenskapförordet mellan henne och Runar är oerhört viktigt. För fram till ett par timmar före vigseln fanns inte ett ord sagt om något äktenskapsförord! En morbror till blivande fru Sögaard fick kvällen innan bröllopet upplysningen om att "Den där Runar kanske ni ska se upp med. Han har inte rent mjöl i påsen, även om det kanske är Äkta kärlek nu". Han ringde sin syster, Runars blivande svärmor, som ringde familjens advokat/jurist. Denne sistnämnde rykte ut akut och hade formuläret och allt klart för underskrift på förmiddagen på bröllopsdagen.
Det måste ha varit en svår upplevelse för Runar. Eller motgång i alla fall, att tvingas skriva på detta äktenskapsförord och notera vilka tillgångar han respektive hon förde till det blivande gemensamma boet. Men han lyckades tydligen ombasera och lura in både den nya frun och sitt eget barn genom det här tricket att göra dem till företagare. I företag som han skötte! Men frun har aldrig varit parasit utan hon är ett bedrägerioffer. Enda skillnaden från andra är att hon tack vare sina föräldrar var rik och att hennes morbror och mamma var så snabba med att leta reda på en snabb och skicklig advokat.