2019-02-07, 19:54
  #937
Medlem
Vilken Tingsrätt är det?
Citera
2019-02-07, 19:55
  #938
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ox86
Vilken Tingsrätt är det?
Nacka.
Citera
2019-02-07, 19:56
  #939
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av intermittentexplosivitet
Nacka.

Begär ut domen imorgon om ingen annan hinner före
Citera
2019-02-07, 19:57
  #940
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Det går inte sådär jättebra rent ekonomiskt:

Citat:
Hela 1, 5 miljoner kronor sattes in på Runars konto utan att företaget betalade skatt eller sociala avgifter på beloppet. Man betalade heller aldrig in momsen på sina fakturor till Skatteverket.
...
Runar Sögaard har i dag 3,8 miljoner kronor i skulder hos kronofogden.
https://stoppapressarna.se/svenskt/runar-sogaard-doms-till-fangelse-skattebrott
Citera
2019-02-07, 22:33
  #941
Medlem
populopiduss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cece123
Kollade snabbt in Runars Facebookinlägg och fick Trumpvibbar
direkt, de båda är samma typ av psykopatiska,narcissistiska dynghögar.
Som skyller på fakemedia osv, mest skrämmande av allt är att läsa
alla idioter som kommenterar till hans fördel, de ser korkade ut också..

Japp, jag hoppas INNERLIGT att han inte slipper undan detta straff. Jag har träffat folk som honom (VDs etc) som uppvisar samma beteende och har samma iskalla blick. Karln är en patetisk psykopat.

Ang. kommentarerna håller jag helt med. Man blir så jävla förbannad på dessa IQ fiskmåsar som stöttar honom.
Citera
2019-02-07, 23:20
  #942
Medlem
swimmingpools avatar
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
RHan döms till fängelse i ett år och åtta månader samt får näringsförbud under fem år.
Vad menas med näringsförbud? Får han bara vara tjänsteman då?
Citera
2019-02-07, 23:51
  #943
Medlem
Svinigs avatar
Hur i helvete kan den människan klara sig?
Han är....predikant.
Har han något mer på sitt cv?
Citera
2019-02-08, 00:03
  #944
Medlem
ace_secs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svinig
Hur i helvete kan den människan klara sig?
Han är....predikant.
Har han något mer på sitt cv?

Sovrumsskytt
Citera
2019-02-08, 02:33
  #945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swimmingpool
Vad menas med näringsförbud? Får han bara vara tjänsteman då?
Han får inte bedriva näringsverksamhet.
Ingenting förbjuder honom att vara tjänsteman, arbetare, arbetslös eller bidragstagare.
Citera
2019-02-08, 03:09
  #946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swimmingpool
Vad menas med näringsförbud? Får han bara vara tjänsteman då?

Näringsförbud innebär att en person inte får registrera och driva företag. Personen får inte sitta i styrelsen eller inneha ledande befattningar utan endast arbeta som anställd i underordnad position.

När det gäller Runar S. så har han tidigare haft näringsförbud tror jag, men då använt sin "släkting" (den myndige sonen) som företagsledare och så att säga varit anställd av sonen, som formellt tecknat firman. Men i själva verket är det Runar själv som kringgått näringsförbudet genom att knyta en anhörig till sig som bulvan eller målvakt.

Det är tragiskt när bedragare hanterar sina anhöriga på det här viset, då barn och äkta makar kanske inte alls inser vilket juridiskt ansvar de åtar sig.

Jag har sett ett fall där en man med näringsförbud varit bussig hemma och en rar förälder bad sin nyss 18-åriga dotter skriva under lite papper. Som ett slags uppfostrande och undervisning om hur det är att vara vuxen. Väldigt pedagogiskt. Så när hon var i skolan, så drev han företaget han hade "hjälpt" henne att grunda. Han tog hand om posten och och (miss)skötte ruljansen. Han dolde brev för henne och hon fick av en tillfällighet nys om att han hade skapat en mångmiljonskuld. Igen! Men nu helt i hennes namn. Hon hade inte ens slutat gymnasieskolan. Hon hade inte insett att lyxbilen pappan skaffat hade hon köpt för lånade pengar. Pappan hade, som sagt, näringsförbud som han kringgick och hänsynslöst försatte dottern i en mångmiljonskuld.

Jag vet inte vilken av Runars anhöriga som dragits in i hans "affärsliv", men jag gissar att Carola kan hjälpa sonen Amadeus. Den numera f.d. frun har kunnat avsluta äktenskapet med honom samt tydligen sålt av en tomtfastighet för att täcka skulderna som fastnat på henne personligen då hon varit bulvan eller målvakt för Runar. Det var med en hårsmån när att fruns mamma, Runars blivande svärmor, ett par timmar före bröllopet fick ett äktenskapsförord skrivet mellan brud och brudgum. Alla de där miljonerna som Runar suktade efter blev hennes enskild egendom, så som hennes far hade avsett. Men visst är ändå gemensamt, så några miljoner får hon betala även i den här senaste "Runar-Cirkusen".

Hoppas nu bara att hon kan hålla honom borta från sig och sitt och barnens liv. Hon var och är mångmiljonär, som kunnat klara en sådan här "smäll". Flickan jag beskriver ovan går däremot ut i vuxenlivet som en djupt skuldsatt person. Kanske kan hon beviljas skuldsanering och tvingas leva på existensminimum under fem år?

Det är så här man ska se och förstå vad bedragare är och vad de gör.
Citera
2019-02-08, 04:51
  #947
Medlem
Runar är den klassiska sociopaten. Sjukt att de fortfarande låter han vistas på tv i olika program.
Citera
2019-02-08, 04:57
  #948
Medlem
Tycker det dock är intressant hur han kan röra sig i societeten, iaf delar av den samt casha in ganska bra stålar, leva flott, träffa vackra damen när han är så genomskinligt psykopatiskt. Han måste verkligen mjölkat sin exfru på alla hennes pengar, de är väl där han cashar in mest.

Om 2 år är han i ett nytt förhållande med någon rik medelålderskvinna och bor flott igen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in