Här hittade jag ett fylligt inlägg från i höstas för den som vill följa upp hur det gått för JM.
11 september
Citat:
Ursprungligen postat av
bohrdohr
...
Men om saker inte börjar röra på sig så kommer det bli betydligt mer problematiskt under början av 2019. Vad jag kunnat se av det som är till salu på JMs hemsida så är det bara tre projekt som kan få lite större problem under hösten (alla har runt 30% osålda lägenheter):
1.
https://www.jm.se/bostader/sok-bostad/stockholm/osteraker/osteraker/ostra-kanalstaden-barken/
2.
https://www.jm.se/bostader/sok-bostad/stockholm/stockholm/enskede/hojden-enskede/
3.
https://www.jm.se/bostader/sok-bostad/stockholm/solna/jarvastaden/akerbaret/
Totalt ca 90 osålda lägenheter varav Åkerbäret verkar ha inflytt på vissa under 2019. Här kan man ju även ana att det är de sämre lägena som säljer sämst. Österåker, Enskede, Järvastaden.
Blickar vi då framåt mot 2019 så ser det tuffare ut. Många projekt har då istället haft säljstart under 2017 och 18 vilket lett till en betydligt sämre försäljningsgrad. Ett urplock av några av de värsta projekten:
* Allén, Ensked 50% (31 st) osålt. Inflytt Q1/Q2 2019
https://www.jm.se/bostader/sok-bostad/stockholm/stockholm/enskede/allen/
* Sjöviksbacken 33% osålt (76 st + 10 st bokade/reserverad). Inflytt Q1/Q2 2019
https://www.jm.se/bostader/sok-bostad/stockholm/stockholm/liljeholmskajen/sjoviksbacken/
* Vattenkvarnen 1+2, Järfälla. 40% (32 st) osålt
https://www.jm.se/bostader/sok-bostad/stockholm/jarfalla/soderdalen/vattenkvarnen-1/
* Solstrålen Älvsjö. 40% (54st + 8st bokade/reserverade) osålt. Inflytt Q2/Q3 2019
https://www.jm.se/bostader/sok-bostad/stockholm/stockholm/alvsjostaden/solstralen/#price-list
* Mälarfronten Kungsängen. 50% (28 st) osålt. Inflytt Q4 2019- Q1 2020
https://www.boratt.se//bostader/sok-bostad/stockholm/upplands-bro/kungsangen/malarfronten/
Totalt är det ca 600 lägenheter som JM kommer att behöva sälja i Stockholms län under slutet av 2018 och under 2019. Merparten kommer ut under 2019. Så det är bara fortsätta sätta press, de kommer troligtvis behöva vika sig förr eller senare. Marknaden sätter alltid press på de för tillfället svagaste..
Alla siffror är från JMs hemsida och räknar alltså inte med privata spekulantförsäljningar. Siffrorna hoppar lite upp och ner på vissa objekt, så inte omöjligt att JM håller på vissa objekt för att få det att se bättre ut.. Har inte räknat med bokade och reserverade lägenheter i procentsiffran.
Jag klickade in mig på "Allén, Enskede" vilken enligt ovan skulle ha haft 31 osålda den 11 september. Nu är det 30 osålda (27 tlll salu, 3 reserverade).
Vattenkvarnen Järfälla också 30 osålda (27 till salu, 3 reserverade)
Mälarfronten 11 osålda.
Solstrålen 47 osålda (29 till salu, 10 reserverade, 8 bokade)
Sjöviksbacken 72 osålda (59 till salu, 8 reserverade, 5 bokade)
=>
Mälarfronten som färdigställs först om något år verkar ha varit populärt, annars rejäl torka. Mälarfronten är ett projekt i Upplands-Bro.
Värt att notera är att detta då är en jämförelse med 11 september, så en del kan ha sålts under Q3.
För ytterligare tre projekt har kommentatorn varit mindre exakt ("30% osålt", "90 osålda")
Nuläge:
Östra Kanalstaden -
"Det finns ett fåtal bostäder kvar till salu i Barken. Är du intresserad av en visning eller vill ha mer information? Vänligen kontakta..." Betecknas även
"slutsålt" (totalt 63)
Höjden Enskede, 15 av 67 osålda (varav 2 reserverade)
Åkerbäret, fanns totalt 167, info nu:
"Det finns ett fåtal bostäder kvar till salu i Åkerbäret. Är du intresserad av en visning eller vill ha mer information, vänligen kontakta..." Betecknas dock även
"slutsålt".
=>
För dessa tre projekt (med tidigare/passerat färdigställande) är det då svårare att va exakt. Av 90 osålda den 11 september vet vi att 15 fortfarande är osålda, men det tillkommer väl ytterligare några. Men kanske har 50-60 BR sålts 30 sep-31 dec i dessa projekt.
=>
Totalt kan vi väl då, med stor felmarginal, identifiera att ett hundratal BR har sålts under Q4 i nämnda projekt. Men samtidigt ser man på JMs hemsida att de nu säljer bostäder i 64 Stockholmsprojekt, så en del lär ju också ha sålts i projekt som ligger längre fram i tid.