Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Många tro ju att det inte är brottet i sig som avgör utgången utan att det döljs för allmänhet och övriga politiska partier och rentav för egna medarbetare nära Trump.
Alla är överens om att det finns suspekta kontakter med ryssarna, väldigt många t.om och att ryssarna hackade servar i USA så det behöver nog inte bevisar mer.
Frågan man ställer sig är ju också varför kretsen kring Trump ständigt levererar lögner om t.om sådant som egentligen från början verkar ointressant för Muellers utredning. Så det är inte en hund utan en rysk mammut som är begraven någonstans.
det jag finner det intressant, det är vart vi startade innan.
Och sen har vi hela tiden fått reda på saker som åka på möten över världen och träffa ryssar.
Som man med allra bestämdhet förnekar att det är fel.
Men sen står vi här i andra änden med Muellers utredning och får oss berättat att dessa möten har skett.
Och deras svar är nu inte att det aldrig skett, utan att det skett och vi skiter i det.
Tur inte Rule OF Law som står bakom Mueller bryr sig om sånt skit.
Sen med Stone ser vi hur än närmare Ryssland man är och har nått fuffens med i London med Assange på nått sätt(återstår och ta reda på detaljer, detaljer som säkerligen Mueller redan har).
Och vem den andra icke namngivna personen här är, det är mycket intressant.
För är det Don jr, så vet vi redan vart skutan går härnäst på denna grenen av utredningen.
Men min gissning är att man hanterar alla brott i utredningen före man adresserar olagligt samarbete med Ryssland.
Jag tror ju inte Mueller vet allt, men det är väldigt uppenbart han vet en sjuhelvetes massa om dessa korrupta och kriminella polare till trumpen.
Och hur de får ta ansvar för sina handlingar.
Och givetvis kommer man bli klar med Mueller-utredningen en dag, och då får vi bevisen på vad som är vad.
Tidsperspektiv kan vara omöjligt gissa på såna här utredningar, men känns som minst 12-18månader till.
Citat:
Ursprungligen postat av
tauceti
Spelar det egentligen ngn roll? Det är ju en domare, som samtidigt har varit åklagare och som säger hur det var/är när hen jobbade med sånt.
Tycker du inte själv att det var överdrivet att Stone fick en större styrka emot sig än Bin Ladin? Hade du skickat en sån stor styrka på em ofarlig gubbe om du bestämde? Han hade inga vapen och det han är misstänkt för är småsaker, där det definitivt inte behövs så många killar för ingripa och hämta honom på förhör.
Jo, för FOX är en känd i att inte bry sig om fakta.
Och får man lön av FOX, så vet vi alla redan vart lojaliteten ligger, och det är till FOX och inte fakta.
Ta bara Stone gripandet, det gömde man undan hela dagen på FOX, och först långt senare som den fick en liten rubrik.
Men låååååångt ned och drunknade i annat, FOX är ett skämt till nyheter på alla plan.
Det är bara underhållning som säger att man vinner jämt, fast man inte gör.
Precis som propaganda brukar göra.
Finns inga likheter med Stone ingripandet och Usama.
Men du som trumpnisse vill gärna göra det för skapa ett narrativ att det var fel.
Men spelar ingen roll vad du hittar på, så komerm vi tillbaka till samma punkt att Stone behandlades bra.
Just för det var ett snällt ingripande, de sköt tex aldrig hunden, återkom när det sker.
Stone kommer troligtvis bli dömd(vissa av dom är enkla bevisa, som lögnerna Stone berättat till Mueller), och sen får vi se vad som händer.
Min gissning är att även Stone kommer inse att sitta i fängelse 66år gammel inte är skoj, OCH länge.
Och vad bättre är det och berätta vad för uppdrag han fått av trumnp personligen.
Eller så får han sitta där.
Manafort gjorde ett försök mot Mueller och misslyckades, så vad tror ni här att samma sker IGEN?
Är vi inte vid en punkt där nästan många/alla "rådgivare" har åtal på sig nu och domar?
Och trump ska vara ren, låter inte speciellt troligt längre, utan osannolikt.
Men leveranstiden för detta av Mueller kommer dröja ett bra tag till.
Vi har börjat med stone som jag pratat om länge är på G att hanteras officiellt, sen parallellt så har vi Butina.
Och eftersom det är galet tyst här, så innebär det väl att hon sjunger för fulla muggar(vi missade ju 18 förhör med Flynn, just saying).
Sen har vi om Stone får för sig och börja arbeta med Mueller på riktigt igen, och då blir det nog mer och utreda.