Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Densitet är ingen kraft, man måste applicera nån form av lyftkraft på allt som skall upp. När lyftkraften upphör så faller allt, som har högre densitet än omgivningen, tillbaka till ursprungsnivån.
Vad är det som attraherar? Gravitation?
Nu säger du att Newtons rörelselagar är felaktiga.
Enligt Newtons 2:a behövs det en kraft för att accelerera en massa.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Vad är det som attraherar? Gravitation?
Ja gravitation är den nedåtriktade kraften som gör att saker faller ned.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Hur kan jag visa gravitationens existens?
Att låta en sten falla till marken och säga att det är gravitation känns inte särskilt övertygande.
Genom att se att saker accellererar nedåt.
Det behövs krafter för att föremål ska öka sin hastighet. Den fallande stenen ökar sin hastighet alltså är den utsatt för en kraft.
Att du inte tycker något så grundläggande som Newtons 2:a "känns inte särskilt övertygande" är i sammanhanget helt ointressant. Vi vet att rörelselagarna stämmer överens med vad vi kan observera.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Så du vet inte vad det är för mystisk kraft du talar om
Jo vi vet vad det är för kraft.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
...men du vet att kraften existera.
Ja eftersom vi kan observera att saker accellererar mot marken vet vi att de är utsatta för en kraft.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Det är väl sånt som kallas blind tro.
Att observera att massor attraherar varandra är såklart inte en blind tro. Det är inte heller en blind tro att observera att saker faller till marken.