2019-01-27, 09:36
  #361
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av muppliberal
Pics.

"For instance, the Sichuan Basin—a low-elevation, fertile area in southwestern China—had the highest concentrations of methane in the world. The region has an active natural gas industry, and it is also dense with rice paddies and animal farms. The Indo-Gangetic plain, northern Thailand, and eastern China—all major farming areas in Asia—also scored high for methane, while the arid Tibetan Plateau had unusually low levels. In Africa, the swampy Sudd wetlands of southern Sudan had the highest concentrations, while the fertile Fergana Valley in Uzbekistan stood out in central Asia."

https://earthobservatory.nasa.gov/features/MethaneMatters


Det är alltså INTE kossorna. Det är riset. Det är Kina och Afrika.

#banricenow

En treåring kommer verkligen förstå den där länken eller hur? Jag antar att växthuseffekten bara drabbar ”intelektuella” människor då. Tur för mig😎
Citera
2019-01-27, 11:03
  #362
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StojanVlatkovich
Man får hoppas att vi har politiker som kan stå emot div särintressen.

Problemet är ju att historien har med all önskvärd tydlighet har visat att vi inte har det. Svensk politik styrs genomgående av särintressen och med odemokratiska medel och strukturer.
Citera
2019-01-27, 11:12
  #363
Medlem
LaurentiusLucidors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Allmogen
Synd för idioterna att äcklologisk potatis ger större utsläpp och högre energiförbrukning vid framställningen än vanlig.


Ekologiska varor är aktivisternas motsvarighet till småbarnens snuttefiltar.
Att betala 30-60% högre pris för varor som felaktigt beskrivs som planetens enda räddning skingrar demonerna för en liten stund innan det är dags att åter ta plats i flygstolen.
Citera
2019-01-27, 11:20
  #364
Medlem
pungspark63s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NykteristJaVisst
Självklart ställer marxistnedia till det för er alkoholiserade människor som ej kan tolka en situation.

De vet att ni korkade män går igång aggresivt på mindre attraktiva kvinnor som får platform (Expressen) Just därför väljer de att ens publicera denna fjortisretorik på internet (Just för att det triggar ignorans i detta fall).

Hela artikeln och innehåll är fullt av radarpip av ensamstående mammor som måste rikta in sig på någon trend de ej förstår sig djupt nog på, denna gång klimatet.

Ni får då känslan av att ALLT dessa kvinnor skriver kring klimatet är bullshit, vilket då tvingar era parasithjärnor att ej kunna agera och tänka logiskt kring eray konsekvenstänk gällande överlevnaden av naturen. Ni fortsätter stå med bilen i tomgång överallt för att ni fryser, ni glädjeåker runt med bilen för att ni saknar riktig substans i era liv.

Om alla bara minskar sin konsumption av konsumentvaror. Om alla eliminerade HELT sin konsumtion av KÖTT, MJÖLK, ÄGG & OST. Om alla slutade åka bil. Om alla människor slutar lägga över ansvaret på staten så skulle vi ej utvecklat detta degenerativa syn på hälsan av vår jord. Men våra förfäder var för styrda av rikedom, girighet och avundsjuka så det har varit svårt att stoppa utvecklingen pga deras handikappade psyken. Vi får väl kämpa nu istället. Fck alla er klimatförnekare
Och med detta inlägget ökade du på din kvot av negativ påverkan på miljön i världen, googla bilder på facebooks serverhall och fundera på hur mycket din skitpost som kommer att ligga kvar på nätet för evigt påverkat miljön.
Om den påverkat klimatet är det ingen som kan bevisa eller motbevisa, trots allt som skrivs av "klimatforskare" så finns det ingen som påvisat att vi kan påverka klimat i någon större utsträckning.
Däremot så finns det gott om bevis på hur vi påverkar miljön, ställ du bilen och käka linssoppa om du vill men det är kanske inte rätt väg att gå varken för miljö eller eventuellt klimat.
Den stora påverkan av vår kost beror på hur maten är framtagen och var.

Om du äter kött från kor som betar på vall och i skog så är dessa kor som har en positiv inverkan på miljön, om du däremot äter kött uppfött på mark som skövlats från regnskog och transporterats hit eller linser och bönor odlade i Sydamerika, Afrika eller Asien så påverkar du miljön negativt.
Finns en bra artikel om detta här:
https://www.svd.se/generell-kottskatt-ar-inte-klimatsmart?fbclid=IwAR1fJvwDGFgJVYcPIMqaa6ItSYJ0c prtm_mE3JKnieRmKqE7-tsR PwwRnK0
Citat:
Att vilja lösa kött- och klimatfrågan genom en allmän köttskatt är lika meningsfullt som att vilja minska transportsektorns klimatpåverkan med en allmän hjulskatt. Det är nämligen lika stor skillnad på kött och kött som mellan en suv och en cykel. Och räknar man riktig noga kan till och med en blodig biff vara mer resurs- och klimatsmart än en biffig bönburgare.
Dessa miljöhjältar som vill påverka hur vi äter och lever är oftast dom största miljöbovarna.
Ta G Stordalen, grundaren av EAT som exempel... hon tycker att vi inte skall äta mer än 7 g kött per dag...motsvarar en skiva bacon.
När hon förklarat detta för oss tog hon sitt privatjet och drog till Mauritius med familjen.
Denna resan gav ett "klimatavtryck" av motsvarande 1250 grisar(motsvarande 23000 människors årliga köttätande)
Gunhild är född i Haugesund som har 37000 invånare, hennes resa motsvarar nästan hela hennes födelsestad årliga köttkonsumtion.
Hon tog även en tur med sin båt i tre veckor, motsvarande 200 barnfamiljers användande av dieselbil under ett år.
https://www.nettavisen.no/na24/legger-fram--klimaregnskap-for-ekteparet-stordalen/3422802498.html

Käka du dina bönbiffar och linssoppa så kan våran miljökämpande elit åka jorden runt och frossa i skumpa och kaviar.
Citera
2019-01-27, 11:30
  #365
Medlem
Skrymmes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HectorDaiquiri
87 "influencers" vädjar idag i Expressen till Stefan Löfven att köra över det svenska folket för att komma tillrätta med klimatförändringarna. De ber om att vi ska bli av med vår frihet, som vi inte kan hantera. De vädjar helt enkelt om att han ska införa diktatur. För vi kan inte "släppa taget om en bekväm livsstil".

Sammanlagt når dessa 87 "influencers" 2,1 miljoner människor varje vecka enligt dem själva.

https://www.expressen.se/debatt/kor-over-ditt-folk-lofven-for-att-radda-klimatet/

Några klipp:

"Släpp taget om väljarstödet, Löfven. Våga vara obekväm och kör över oss och våra klimatkatastrofala vanor med en statlig hockeytackling.
Vi står bakom dig, skriver 87 influencers."

"På valdagens morgon i höstas passerade vi möjligheten att hålla oss under 1,5 graders global uppvärmning, enligt forskningsinstitutet MCC. Inget är viktigare än detta."

"Och tyvärr är vi svenskar som en nation av tonåringar utan konsekvensanalys. Vi kan göra vad vi vill. Vi är fria att sätta oss på en buss som rusar fram i tvåhundra kilometer i timmen, så det gjorde vi. Och vi ångrar oss, vi vill av. NU."

"du måste också styra om oss, dina medborgare. Vi har skapat en fantastisk välfärd, där många har ekonomi att resa, konsumera och njuta. Vi klickar hem krimskrams på nätet, tar en sista minuten till solen och en takeaway-mugg i farten. Och vi fattar nu att det inte funkar, men det är svårare än man kan tro att släppa taget om en bekväm livsstil."

"Nudging innebär att underlätta för människor att fatta rätt beslut. Men vi behöver mer än mjuka puffar, vi behöver en statlig hockeytackling.
Vi behöver nån som plockar bort den oekologiska potatisen från grönsaksdisken så vi inte ens kan se att den är två kronor billigare än den ekologiska. Vi behöver någon som den hårda vägen lär oss att jordgubbar inte är i säsong i februari, någon som förbjuder styckförpackade paprikor i plast. Vi behöver någon som gör flygresan orimlig för plånboken i jämförelse med tåget. Eller ge oss en flygkvot! Vi kan uppenbarligen inte hantera friheten."

"Vi behöver någon som styr om en nation av över-dagen-flygande karriärister till en nation av skypeande eko-aktivister. Vare sig vi vill eller inte. Denna någon är du."

" Släpp taget om väljarstödet och kör över oss och våra klimatkatastrofala vanor. Vi står bakom dig.
Vi kommer säkert att sura. Hamstra en aning – minns glödlampsförbudet. Men snart har vi vant oss vid det nya. Och i det långa loppet kommer vi att hylla dig för ditt mod, din klokhet och ditt ledarskap."

"Vi som skriver besitter en viss makt och den utnyttjar vi för att intressera, informera och inspirera till förändring. Resten av makten besitter du, resten av ansvaret är ditt. Vi kräver att du tar det.

Av 87 influencers som tillsammans når minst 2,1 miljoner människor varje vecka"

Några av undertecknarna:
Emma Sundh, grundare av Klimatklubben
Maria Soxbo, Husligheter och grundare av Klimatklubben
Johanna Nilsson, Slowfashion och grundare av Klimatklubben
Clara Lidström, Underbara Clara
Eva Röse
Isabelle McAllister
Sandra Beijer
Elsa Billgren
Malin Wollin
Nina Rung

Alltså vad är detta för något? Hur kan så många skriva under ett sånt här Nordkoreanskt manifest? Finns det någonting som skiljer tankarna ovan från t ex en kommunistisk diktatur för folkets bästa?

Enligt mig är detta en episk debattartikel som borde gå till historien i sin sinnesjuka ansats. Den speglar väl vår samtidsanda där den 'goda' sidan är helt oförmögna att se att de nu står fast förankrade på fel sida av historien, fast de själva tror att de är ljusets riddare.

Är dessa människor helt från vettet?
Trollar dem?
Är det värt offra demokratin för detta?
Tycker du de har en bra idé?
Är dessa människor farliga, kan de lyckas med sitt mål och uppnå en 'god' diktatur i Sverige som kan köra över folket i klimatets namn?
Vilka är dessa 2,1 miljoner som följer dessa dårar?
Det är en relativt vanlig åsikt att demokratin inte kommer kunna lösa de utmaningar som vi står inför. Problemet med demokratin är att vi människor ofta tänker mer på oss själva här och nu och mindre på framtiden och de som kommer efter oss. Det råder inga seriösa tvivel om att vår nuvarande livsstil inte är hållbar. Inte ens klimatförnekare brukar påstå att vår nuvarande konsumtion är hållbar eftersom resurserna på planeten inte förnyas i samma takt som vi förbrukar dom. Att få människor att konsumera mindre på demokratisk väg kommer inte låta sig göras. Som bäst klarar demokratin att förbjuda småsaker som t.x. sugrör eller plastpåsar. Det är inte många som byter parti bara för en småsak, men att förbjuda oss att äta kött, köra bil, kasta alla sopor i samma påse eller flyga kors och tvärs, där går nog gränsen för vad en demokrati kommer att klara. Då kanske det krävs en tvingande makt, en som inte viker sig för opinioner.

Jag säger inte att diktatur är enda lösningen, men det skulle absolut få till en snabbare förändring och det är hyfsat bråttom.
Citera
2019-01-27, 11:46
  #366
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skrymme
Det är en relativt vanlig åsikt att demokratin inte kommer kunna lösa de utmaningar som vi står inför. Problemet med demokratin är att vi människor ofta tänker mer på oss själva här och nu och mindre på framtiden och de som kommer efter oss. Det råder inga seriösa tvivel om att vår nuvarande livsstil inte är hållbar. Inte ens klimatförnekare brukar påstå att vår nuvarande konsumtion är hållbar eftersom resurserna på planeten inte förnyas i samma takt som vi förbrukar dom. Att få människor att konsumera mindre på demokratisk väg kommer inte låta sig göras. Som bäst klarar demokratin att förbjuda småsaker som t.x. sugrör eller plastpåsar. Det är inte många som byter parti bara för en småsak, men att förbjuda oss att äta kött, köra bil, kasta alla sopor i samma påse eller flyga kors och tvärs, där går nog gränsen för vad en demokrati kommer att klara. Då kanske det krävs en tvingande makt, en som inte viker sig för opinioner.

Jag säger inte att diktatur är enda lösningen, men det skulle absolut få till en snabbare förändring och det är hyfsat bråttom.

Och när du sagt det har du samtidigt satt på dig dummerjönsmössan.

Har du inte ännu fattat att klimathysterin är framhetsad just för att motivera ett mer totalitärt styrelseskick. Med den obevisade hypotesen om CO2 som hävstång och med hjälp av nyttiga idioter så kan vi inskränka demokratin.
Citera
2019-01-27, 11:52
  #367
Medlem
I Malmö är vi mer oroliga för allt bly i luften än Södermalms lyxproblem CO2.
Citera
2019-01-27, 11:52
  #368
Medlem
pungspark63s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skrymme
Det är en relativt vanlig åsikt att demokratin inte kommer kunna lösa de utmaningar som vi står inför. Problemet med demokratin är att vi människor ofta tänker mer på oss själva här och nu och mindre på framtiden och de som kommer efter oss. Det råder inga seriösa tvivel om att vår nuvarande livsstil inte är hållbar. Inte ens klimatförnekare brukar påstå att vår nuvarande konsumtion är hållbar eftersom resurserna på planeten inte förnyas i samma takt som vi förbrukar dom. Att få människor att konsumera mindre på demokratisk väg kommer inte låta sig göras. Som bäst klarar demokratin att förbjuda småsaker som t.x. sugrör eller plastpåsar. Det är inte många som byter parti bara för en småsak, men att förbjuda oss att äta kött, köra bil, kasta alla sopor i samma påse eller flyga kors och tvärs, där går nog gränsen för vad en demokrati kommer att klara. Då kanske det krävs en tvingande makt, en som inte viker sig för opinioner.

Jag säger inte att diktatur är enda lösningen, men det skulle absolut få till en snabbare förändring och det är hyfsat bråttom.
Den "diktaturen" finns ju faktiskt redan...politikerna kan stifta lagar och förbjuda redan idag om dom vill.
Hur ofta har du läst om att alla "klimatforskare" är ense om att vi har 10 år på oss att vända trenden innan världen går under?
Om dom nu skulle ha rätt...är förbud mot sugrör, flygskatt och köttskatt vägen att gå?
Våra politiker vill alltså med silkesvantar och några skattehöjningar få oss att på frivillig väg ändra vår livsstil och vårt konsumerande för att världen inte skall gå under.
Om världens politiker och storfinans var så övertygade så borde man kanske förbjuda bilar, kolkraftverk, semesterflyg, kryssningsfartyg och fritidsbåtar etc för att rädda världen.
Varför görs inte detta?
Är våra politiker för rädda att förlora ett val i sitt försök att rädda mänskligheten eller handlar det som vanligt om pengar och vem som skall tjäna pengarna?
Citera
2019-01-27, 12:15
  #369
Medlem
ENTPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skrymme
Det är en relativt vanlig åsikt att demokratin inte kommer kunna lösa de utmaningar som vi står inför. Problemet med demokratin är att vi människor ofta tänker mer på oss själva här och nu och mindre på framtiden och de som kommer efter oss. Det råder inga seriösa tvivel om att vår nuvarande livsstil inte är hållbar. Inte ens klimatförnekare brukar påstå att vår nuvarande konsumtion är hållbar eftersom resurserna på planeten inte förnyas i samma takt som vi förbrukar dom. Att få människor att konsumera mindre på demokratisk väg kommer inte låta sig göras. Som bäst klarar demokratin att förbjuda småsaker som t.x. sugrör eller plastpåsar. Det är inte många som byter parti bara för en småsak, men att förbjuda oss att äta kött, köra bil, kasta alla sopor i samma påse eller flyga kors och tvärs, där går nog gränsen för vad en demokrati kommer att klara. Då kanske det krävs en tvingande makt, en som inte viker sig för opinioner.

Jag säger inte att diktatur är enda lösningen, men det skulle absolut få till en snabbare förändring och det är hyfsat bråttom.
Samtidigt så är pyttelilla Sverige med sina ynka 10 milj invånare en piss i en ocean. Det som retar mig med alla som använder det här jävla ordet "klimatförnekare" är att ni aldrig någonsin har någon annan lösning än meningslös självspäkning. "Ät bönburgare, rädda miljön!" / "Ta lådcykeln till ICA Maxi, rädda miljön!" som om något som ni någonsin anför skulle göra någon skillnad. Hade ni verkligen varit miljökämpar som ville rädda klimatet så hade ni redan målat plakat med texten "handelskrig mot klimatskurkstaten Kina NU!" eller "kärnkraft, ja tack!", men icke. Det kanske är lite för verkligt för er? Enklare att blänga ilsket på gubben som tar vanlig potatis istället för Agnes Birgitdotters Ekologiska Fairtrade Rättvisemärkta Pommes De Terre. Skärpning för fan.
Citera
2019-01-27, 12:19
  #370
Medlem
Så här är det, svaret är enkelt!
Det handlar om pengar..pengar, pengar och åter PENGAR!!
Dessa sk "Influencers" måste även de överleva. För att göra detta gäller det att överträffa varann! Få publicitet så att sponsorerna fortsätter sponsra! Då handlar det inte om logik eller sanning!
Ta TV 4 som exempel:
I morgonprogrammet diskuterade man spelmissbruk.. 3 min senare kom reklamen in och gjorde reklam för spelcasinon...
Citera
2019-01-27, 12:45
  #371
Medlem
pungspark63s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ENTP
Samtidigt så är pyttelilla Sverige med sina ynka 10 milj invånare en piss i en ocean. Det som retar mig med alla som använder det här jävla ordet "klimatförnekare" är att ni aldrig någonsin har någon annan lösning än meningslös självspäkning. "Ät bönburgare, rädda miljön!" / "Ta lådcykeln till ICA Maxi, rädda miljön!" som om något som ni någonsin anför skulle göra någon skillnad. Hade ni verkligen varit miljökämpar som ville rädda klimatet så hade ni redan målat plakat med texten "handelskrig mot klimatskurkstaten Kina NU!" eller "kärnkraft, ja tack!", men icke. Det kanske är lite för verkligt för er? Enklare att blänga ilsket på gubben som tar vanlig potatis istället för Agnes Birgitdotters Ekologiska Fairtrade Rättvisemärkta Pommes De Terre. Skärpning för fan.
Var elak du är som kommer med logik och fakta istället för att ha förståelse för deras känslor...

Man får ju inga likes på fejan eller twitter på det sättet och priset på din sojamoccalatte skulle braka i höjden...det är självbilden som "god" som räknas.
Anledningen att dom stöttar globalisterna som står för den största delen av miljöförstöringen är att att dom inte förstår skillnaden mellan globalism och global samverkan.
Att flytta industrin till Asien för att sedan frakta hit varorna är inte miljövänligt.
Ta Findus frysta torsk som du hittar i frysdisken...den fångas i ishavet och tas till Norge där den packas på stora fartyg med frysar som drivs av diesel.
Hela skiten skickas till Kina där den tinas och rensas för att sedan frysas igen och fraktas tillbaka hit...enligt Findus sker detta för att kineserna är skickliga på att rensa fisk och har absolut inte med att göra med att svenska eller norska löner är högre och att man på detta sättet kan tjäna mer pengar på att skita ner miljön.
Ett förbud mot att skicka maten på en tur jorden runt är inte att tänka på för då kommer inte eliten att tjäna lika mycket pengar.

Men vad är vetenskap och fakta värt mot deras genusidentitespolitska klimatångest...vi vet ju alla att om man bara identifierar sig som en god, klimatsmart antirasistisk enhörning så har man rätt.
Deras känslor går före fakta, för att citera Lööf..jag håller inte med dig (så jag har rätt).
Citera
2019-01-27, 13:04
  #372
Medlem
Sagrebles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hegamon
En av influencerna är Linda Hörnfeldt. Jag tog en slumpmässigt. Hon är tjock-modell, dvs hon är tjock är är modell. Hon håller på med sociala medier och entreprenörskap. Det sista håller jag också på med och folk som kallar sig för entreprenörer är det värsta som finns. Pengar, pengar, pengar och noll förmåga att ta kritik.
https://www.lalinda.se/

Personer som den här Linda vill höja flygresornas pris från några tusingar till Kanarieöarna till 30 000 kr. Det ska bli så dyrt att normalt folk inte flyger på semester, dom ska tvingas ta tåget. Och dom vill tvinga Löven till att bestämma detta.

I grunden skulle jag säga alla influencers är just influencers för dom vill påverka/utöva makt och det är generellt folk som varken besitter kunskap, yrkeserfarenhet eller förmåga att se konsekvenserna av sitt handlande. Jag tycker alla influencers är för dåliga. Jag vill kritisera dom och det duger inte.

Hur mycket extra belastar hon miljön med sitt överätande? Jävligt konstigt att dessa miljödårar aldrig pratar om onödig överkonsumtion av mat. Tänk så mycket vi hade kunnat rädda miljön om alla bara åt lagom mycket. När ska vi straffskatta feta personer? Det är komiskt att den här valrossen tror hon har rätt att läxa upp andra hur de lever sina liv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in