Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Hur länge sedan var skilsmässan? Hade han hela vårdnaden?
Jag är osäker på detaljerna om separationen, men sambon har tydligen sökt ny bostad. Vårdnadsfrågan kan inte vara avgjord redan om hon initierade separationen i augusti 2018. I normalfallet så har föräldrar gemensam vårdnad och gemensamt försörjningsansvar för sina barn. När det gäller så små barn som 5 och 7 år gamla, så måste föräldrarna gå igenom vad som är bäst för barnen i väsentliga frågor som rör boende och delat ansvar.
7-åringen måste bo nära sin skola och det är föräldrarna som ska skapa en lugn situation för honom. För 5-åringen rör det sig om något år tills förskolan skulle börjat.
För barnens försörjning måste föräldrarna redogöra för sin respektive ekonomi och även hur de ska dela ansvaret för denna försörjning.
Nu blir det bouppteckning och arvsskifte istället. Om det stämmer att de fyra hästarna går till slakt betyder väl att ekonomin inte var så god, utan hela SR:s enskilda verksamhet avslutas snarast så att hans löpande räkningar kan betalas. Gården och fordonen får säljas snarast möjligt. Vilka som är hans arvingar vet vi inte. Han ska betala för sina bouppteckningskostnader och sin begravning. Kanske ska han betala hälften av begravningskostnaderna för pojkarna också.
Hoppas att mamman/ex-partnern får tillräckligt med stöd nu.