Orkade inte skriva om denna attacken in natt då det var begränsat med information samt att jag skulle titta på månen.
Jag undrar hur många robotar Israel avfyrade då det både var från luften och från marken Israel besköt och 30st ska ha bekämpats.
https://sputniknews.com/middleeast/201901211071665232-syria-air-defences-israel-missiles-attack-russia-military/
Jag vill fortfarande se siffror på Pantsir-S bekämpningsgrad då den lär vara väldigt hög.
I november när Gaza besköt Israel så hade Iron Dome en bekämpnings grad på endast ca 21,7% och Pantsir-S har betydligt bättre bekämpningsgrad än så.
https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5399809,00.html
Citat:
Ursprungligen postat av
Swan65
När finns det inte civilflygplan i luften menar du? Detta är ju inte Flens hobbyterminal
Damascus flygplats är väldigt begränsad med flygtrafik.
Även över Syrien är det få turer då de flesta bolag leder trafiken runt Syrien och flyger inte över Syrien, efter MH17 så flygs det inte över öppna konflikter på samma sett som innan.
Jag postade även en länk som visar flygtrafiken över Syrien och även du borde kunna hitta lämpligare tider.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tillsson
IDF slog ut ytterligare ett syriskt Pantsir S-1 batteri med en Delilahmissil - filmklipp här.
Enligt källan och vad som även syns på klippet står Pantsir-batteriet med icke snurrande radar. Märkligt!
https://corporalfrisk.com/2019/01/21/another-syrian-pantsir-lost/
https://twitter.com/IDF/status/1087208824182919168
Nu vet jag inte riktigt hur det är ihopklippt men jag ser det som att det är 2st Pantsir-S, den som syns tydligast ser ut som en Pantsir-S1.
Israel säger att dom riktat in sig på Syriskt luftvärn för att det används för att bekämpa inkommande Israeliska robotar, ett argument som alltid är sant och frågan man bör ställa sig är om Israel alltid attackerar Syriskt luftvärn för någon gång lyckas dom träffa en Pantsir-S.
Pantsir är väldigt modulärt vilket gör att Pantsir ofta kan tas i drift igen relativt snabbt.
Att radarn pekar åt ett håll kan troligtvis även bero på att det kommer en svärm från det hållet och är låst i den riktningen samtidigt som det kommer en annan från ett annat håll, en rätt vanlig taktik med anfall från flera riktningar.
Det kanske inte är det bästa att låsa den i den riktningen men det är en möjlighet, det kan även vara så att den ska laddas om, om radarn roterat så hade det kanske varit möjligt att försvara sig med hjälp av automatkanonerna.
Citat:
Ursprungligen postat av
HipToBeSquare
Syftet med attackerna är antagligligen att försvaga syriens armé till fördel för ISIS så att konflikten inte kan avslutas. Detta samtidigt som de förser ISIS med mer vapen så att de kan komma tillbaka i krigsspelet. Strategin är ganska typisk för dessa typ av artificiella krig där en part använder en proxyarmé. Man kontrollerar krigsgången så att kriget drar ut på tiden och det blir så många dödsoffer som möjligt, på båda sidor.
Just nu tror jag snarare det är för att hindra och fördröja att Damaskus flygplats trafikeras igen.
Det är flera länder som vill öppna flyg till Damaskus igen men det kräver även att det finns fungerande verksamhet där med hangar för reparation osv.
Om Damaskus flygplats trafikeras av flera olika länder så blir det svårare för Israel att utföra den typ av attacker de genomför nu utan massiva protester i FN osv.
Vi har även sett efter att S-300 levererades att Israel inte längre bekämpar Iranska mål längre in i landet som tidigare utan nu är det endast Damaskus flygplats eller andra mål kring Damaskus som gäller.
Jag tror Israel mest fruktar att Damaskus flygplats ska uppnå normal status och gör allt dom kan för att förhindra att så sker.