Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Jaja nu går det bra att jämföra äpplen och päron.
Ska vi säga då att en klapp på rumpan är lika mycket våldtäkt som att tvinga till sig penetrerande sex?
Nu får du faktiskt hålla dig lite konsekvent om dina argument ska ha någon värdighet.
Du kan inte jämföra en drink på krogen eller en blombukett med att arbeta som prostituerad, och om du gör det då kan vi lika väl sluta diskutera saken.
Du måste komma ihåg att det är en svensk feminist du diskuterar med. En onödig blick kan tolkas som våldtäkt i deras ögon, även om allmänheten inte håller med. Och ja, jag hoppas det fortfarande är sarkasm att säga det, men vi är inte långt därifrån.
Någon som inte håller med en feminist/ genusvetare/ tok/ dåre/ SJW är automatiskt minst två, men oftast inklusive alla: a) en sexist b) rasist c) nazist d) självisk idiot som inte kan tänka kritiskt (haha!) e) förmodligen potentiellt nära att vara involverad i en aktivitet som dessa demoniseringar kombineras till, meeen man vill ju inte säga det, för att verka trovärdig.
Tyvärr för dessa spån, lyser deras beteende, deras handlingar och deras uttalanden genom mycket mer än vad de försöker dölja. Jäkla religiösa fanatiker. Så onödigt.
Jag fattar, alla vill ha jämställdhet. Men inte många idag vill kalla sig för feminist, för de flesta svenskar är sekulära människor. Religion och stat ska inte ha något med varandra att göra. Nog var det sagt om det. Jävla jollerpatrask. Men få vågar protestera mot galenskapen, för då tar det hus i helvete. Ingen jävla hejd, reson och balanstänkande. Så fort någon som helst kritik presenteras eller ett alternativt sätt att se på saken ska diskuteras, så kommer offerkortet i ansiktet fortare än man hinner svälja. Sedan kommer ordhaglet, tvåpipigt.
Så oerhört osvenskt. Nej, ursäkta, svensk kultur finns ju inte, jag glömde. Nej, är jag nazist nu? Ni sa ju det! Rädda mig! Jag trodde jag värnade om ALLA människor, inte bara svenska offerdockor? Onda offerdockor. Nähäpp, det är bara offerdockornas bekvämlighet och gorm om illusioner som är av relevans. Oooj, så förtryckta ni kommer tycka ni är i all evighet, medan vi sakta går mot en... fullständig försämring av levnadsstandarden, kanske, i bästa fall? Grattis. Bra jobbat, feminister!