Citat:
Ursprungligen postat av
Betongbaletten
Nu tjatar du igen, Fagro. Och du visar på nytt att du anpassar och förvanskar fakta i syfte att få in den i din teori. Slå upp bias, Fagro.
1. Det hade inte alls behövt vara "färska bilspår" efter KJ:s bil. Var framgår det? Polisen konstaterar bara att det finns fragmentariska spår efter bilar och 4-hjulingar. Det är skillnad på hård mark och lera, Sherlock.
2. Ang torson: blod rann ut när polisen vände på den 14 dagar senare. So? Det är väl inget som talar emot att KJ burit den exempelvis i en ryggsäck. Det är ju ingen kruka med vatten. Saker händer med kroppar som legat i 14 dagar. Dessutom - kolla temperaturkurvorna. Nätterna är kalla i Boden i början på maj.
3. Vad gäller dina två gärningsmän är din teori jättefin och sådär, men: du saknar den lilla detaljen bevis. Ditt svammel om asylsökande mördarkommandon är bara en illustration av din inre fantasivärld.
4. KJ var inget kriminellt geni. Han missade detaljer, och han saknade förmågan att agera på ett trovärdigt sätt efteråt. Så ja: mordet var lätt att lösa.
5. Hur kan du påstå att "dom avslöjade bilen dom använde"? Har du undersökt bilen? Om jag påstår att bilen tillhörde ett par som var ute och vänsterprasslade i skogen - kan du bevisa att jag har fel?
Återigen: du gör bort dig gång på gång när du påstår saker och kopplingar helt utan bevis. Du kan inte påstå att den där skåpbilen med "skummisar" är en mördar- och styckningsplats. Och att den såldes på Blocket. Du har ingen jävla aning. Du bara "pusslar" framför din dator. Samma med beställaren, asylsökarna, trosorna osv. Att du kan formulera en - enligt dig - hållbar teori kring detta betyder ju ingenting när du inte har bevis. T o m en åttaåring kan göra så. Förmodligen bättre än du dessutom, din teori innehåller ju så många logiska luckor att varenda asylmördare i Boden kan springa rakt igenom.
1,Nu gällde det endast 1-2 dagar bilen måste ha åkt där och inga spår, ingen bil, som är självklart.
2. Torson är det två personer som burit glöm det där med ryggsäck, om torson burits i ryggsäck hade blodet runnit ut.
3. Det finns inte bevis till allting utan det gäller att kunna koppla ihop händelserna att det blir en logisk sammanhängande kedja med händelser.
Det måste finnas bevis till mordet och inte döma en person, utan några som helst bevis, utan endast påståenden och påhitt som gjordes mot KJ.
Det fanns ett överfall mot VB när hon blev kidnappad och det var två personer som deltog i det och de måste haft en skåpbil kan man lätt inse.
För beställaren att värva bodensare anser jag som omöjligt för uppdraget och de skulle åkt dit omedelbart, utan beställaren värvade två utlänningar sannolikt asylinvandrare från karateklubben.
4. KJ var inget kriminellt geni men det är ni som försöker göra honom till det, han sade själv vid förhör att om han hade varit gärningsmannen hade det funnits tonvis med bevis mot honom.
5. Bilen blir omedelbart misstänkt som fanns parkerad inne i skogen med en skummis vid ratten och ett skynke, där sannolikt den andre gömde sig.
Personen som såg bilen visste att det var en liten Ford röd bil, då sökes alla små Ford röda små skåpbilar från registret och där det blir napp, kan man se ägarna som kunde vara intressant att syna.
Om polisen hade tagit ut mannen till platsen, helt säkert fanns där bilspår på bilen och med gipsavgjutning fås mönster på däcken.
Det blir rena beviset att kontrollera mot Ford små röda skåpbilar i Boden.
Under maj månad utannoserades en liten röd skåpbil på Blocket till försäljning, som massor av personer vet vem som annonserade ut den, det är ingen hemlighet.
Om du går inne i Boden och frågar vem beställaren var, och den som sålde en röd liten skåpbil på Blocket, "många känner till apan, men apan känner ingen", ett välkänt ordspråk.
Jag är övertygad att gärningsmännen lånade en skåpbil genom beställaren, de kunde inte hyra någon och om de själva hade en sådan skulle de aldrig använt den, därför gärningsmännen var smarta men gjorde ett misstag, de gömde bilen i ett område där folket rastade sina hundar, som de inte kunnat känt till.
Utlänningar kan inte förstå att hunden för många svenskar är en familjemedlem som de tar väl hand om, och i Boden har de den fördelen att det är mycket lätt och trivsamt för hunden att komma ut i skogen , som är enorma obebodda områden genom militärområden inpå knutarna.