Citat:
Håller med! F-n det är synd om många. Dessutom vågar de inte säga vad de lider av men ofta tror jag inte det behövs någon diagnos eller medicinering. Nu pratar jag om depression. En del människor har aldrig fått lära sig hur en kropp och själ hänger ihop. Jag har sett människor deppa ihop, allvarligt, av något som många andra skulle ta sig ur väldigt enkelt. De verkar inte fått med sig ett enda redskap hemifrån så deras föräldrar har säkert också problem. Dagis och skolan fyller en otroligt viktig roll. Redan på mellanstadiet skulle det finnas ett obligatoriskt ämne ”hur mår jag?”. Jag håller inte med dig om att träning eller hobbies är farligt när det är kul men allting är farligt om det blir för mycket. Bara en bokstav som skiljer mellan lust och last.
Det finns fullt av exempel på metoder i grundskolan med psykiskt förebyggande metoder av typen "hur mår jag?" men det är ingen dum id'e att bygga in det som ett ämne i läroplanen eftersom det idag bygger på intresse hos den enskilda kommunen elle skolan.
Jag kan förstå att du tänkte dig att jag såg hobbies och träning som något destruktivt eftersom jag skrev om det under samma stycke som självmedicinering med alkohol och droger, men det tycker jag inte. Tvärtom är det påfallande viktigt för deprimerade människor att börja eller fortsätta med hobbies och träning för att bli friska så snabbt som möjligt. Så pass viktigt att det inte är ovanligt att specialister ordinerar träning framför tex medicinering, eftersom det dessutom har visat sig minska risken för återfall. Sen är det som du skriver "lagom är bäst", eftersom överdrifter kan leda till utmattning och förvärrade symtom istället.