Citat:
Ursprungligen postat av
Yinool0401
En fråga man bör ställa sig.
Varför tittar polisen i en bil (när en busschaufför uppger att den stått där endast ett par timmar).
Bör ju vara tips? Annars går det väl inte så snabbt innan polisen börjar snoka i en random bil på en stor parkering?
Någon?
Det finns en bild på en person med hund som intervjuas(?) av polisen. Om denne är myndighetspersonal eller vittne vet jag inte (med tanke på reflexjackan).
Jag är ingen hundperson så detta kanske är en dum fråga, känner hundar lukten av lik även i minusgrader? Det har väl visserligen pendlat kring nollan på sistone, men hundfynd verkar inte otroligt.
Jag är bekant med området och intilliggande platser som kan vara beaktansvärda är: Campingen, Kolonilotterna, Cirkle K. Det finns massor av gömda platser i området, jag kan tänka mig bättre ställen att gömma en bil på. Men tanken var möjligen att det skulle se alldagligt ut? Ingen bryr sig om en skåpbil, förutom en hund?