Citat:
Ursprungligen postat av
Arbetarbroder
De flesta av de judar som ockuperar Palestina idag, 92% av de som idag kallar sig själva "Judar" - som tex.
fick Donald Trump vald är Khazars, konverterade "judar"
Dessa "judar" har ingenting med the Holy Land att göra, inte ens med deras sjuka "vi var här för 2000 år sedan" utan tillhör ett folk från östra Europa/Ryssland - Khazars - ett folk så barbariskt och vidrigt så när deras Kung (ledare av något slag) ville få en religion för att få någon form av sans så valde man mellan Judendom.
De var aldrig några direkt anhängare av religionen, eller troende på G-d, inte den vi ser i Bibeln åtminstone. (Tvärtom är de Luciferianer)
Deras historia har hållts dold, Veterans Today gör ett bra jobb i ett försöka förklara här:
"The Hidden History of the Incredibly Evil Khazarian Mafia (Updated)"
https://www.veteranstoday.com/2015/0...azarian-mafia/
..och det är inte ens en Konspirations-idé: DNA tester har visat det i ockuperade Palestina och deras egen tidningar skriver om det:
"Leaked report: Israel acknowledges Jews in fact Khazars; Secret plan for reverse migration to Ukraine"
http://blogs.timesofisrael.com/leake...on-to-ukraine/
Vilket förklarar varför kuppen i Kiev ägde rum:
Ukrainian General: "Ukraine is under Zionist occupation." / Генерал: "Украину оккупировали Сионисты"
Alexander Dugin, en Khazar som anser att dagens ukrainare är smuts:
https://www.bitchute.com/video/yEOkUDxQINJZ
De har tom. byggt en stad för deras nya världsordning i Khazakstan, Astana:
https://youtu.be/0Jr9JZsFcW8 (sjuk stad)
Alltså Fake Jews, som Jesus varnade för i Bibeln. De har tagit de värsta "Choosen/Supremacist" från Talmud och använder sig av det.
Bästa grunden är nog: Se:
The Khazars also known as ”Jews”
Khazar-teorin är ganska stor, men det finns ingen tråd på Flashback, och jag har känslan av att det är en okänd teori i Sverige överhuvudtaget (trots att vi en gång tiden ska ha besegrat dem) så jag skapar en om dem och kollar om det finns nått intresse.
Själv är jag nyfiken på allt som kan tänkas finnas om detta folk som åstakommit så enormt mycket misär på den här planeten och inte ser ut dra ner på tempot direkt, tvärtom.
Och deras konvertering till judendom, med allt som Talmud för med sig, var kontraproduktiv.
Och de ser sig själva som utvalda, härska folk och utvald ras och allt det där.
Khazars/Fake Jews - har ni hört om teorin?
-Har ni nån info? -Åsikter?
Av att döma av den länk du skickat (The Hidden History...) så har du ingen aning om vad den Babyloniska "religionen" egentligen innebar. Den var, likt Bibeln, fylld med fabler som skulle tolkas annorlunda än vad det ger sken av. Dessvärre kommer du från en ståndpunkt där du har en förutfattad mening om hur verkligheten skall vara och därmed svårt att se saker objektivt.
Vidare så hittar jag många, många fel i samma länk gällande vad som skrivits. Redan vid början av min research i området 'mystik' och konspirationsteorin 'NWO' så såg jag saker som inte var logiskt, sett till hur världen såg ut i relation till hur teorin tenderar att beskrivas. Du kunde i varje fall försökt att göra lite research istället för att länka första bästa hemsida.
Predikade inte Jesus även i allegori/fabel? I sånt fall, vem bestämmer vad som är allegori och inte när det kommer till Bibeln?
Låt oss ponera att teorin är korrekt. Här har vi en grupp människor som dyrkar Satan. Det är hemliga och allt sker bakom dörrar. Förutom en sak; Alla dess symboler. Inte nog med det, det har tryckt symboler på det medlet som finns över hela USA (och kan synas av hela världen), nämligen pengarna. Snacka om att vilja vara hemliga. Det finns sedan överallt och det tar inte mycket till att folk skall undra varför dessa symboler finns att hämta varstans; det är väl bara att kolla på själva Illuminati/NWO konspirationsteorin. Det vore nästan som att de vill ropa ut "Vi dyrkar Satan, kolla här!!". Vore detta inte lite som att man skulle köpa en pistol och skjuta sig själv i foten för att kolla om pistolen funkar? Eller ännu värre, skjuta sig med ett mer dödligt utgång.
Jag orkar inte gå genom alla saker som gör denna idé ologisk, men med lite research så kan man se att idé om att världen styrs av personer som dyrkar Satan (i Kristen idé) är något för TV. Diverse ord hade mycket mer djup betydelse än först anat. Mystiker var/är filosofer, och filosofer tenderar att bryta normer. Ni kanske kan se vad Kristendomen tyckte om filosofer under Romarriket när väl Kristendomen blev institutionaliserad.
Med det sagt så kan det finnas "falska judar" med hemska idéer. Dock är dessa inte en del av hemliga sällskap, 'NWO-teorin' eller på något sätt i en maktposition för att ta över världen. Dessa skulle i sånt fall vara en grupp som har tolkat forntida idéer felaktigt.
Jag har en ganska bra aning om vad "falska judar" i Bibeln skulle hävda till, men lite hemligheter måste man väl ha

.