Citat:
Ursprungligen postat av
FedupFlorence
Åh, jösses.
"… det här handlar inte om mat egentligen, utan om politik och människosyn."
Men snälla, nu får det vara nog med dumheter. Jag hoppas att Staffanstorps kommunpolitiker föregår med gott exempel. Det bör inte alls vara svårt.
Det handlar om politik i meningen fördelning av kommunala medel och där kan man givetvis välja att tillgodose varje religiös och känslomässig nyck - MEN det kommer att kosta därefter. Att det skulle handla om människosyn är som du säger "dumheter".
Som kanske konstaterats i tråden förekommer samma strategi även i Eskilstuna - styrda av socialdemokraterna.
https://twitter.com/NiklasFrykman/st...55806734249984
Citat:
Ursprungligen postat av
Eventor
Jag önskar att någon kivas och dyker upp med en skylt i stil med:
"Nej till religiösa påbud och särbehandling - värna en sekulariserad skola".
Det är väl ingen som faller för halmgubben om "tolerans". Det är en smärtsamt uppenbar röd strömming - så korkade är vi väl inte?
Föräldern i fråga vill så klart ha en bekväm tillvaro och slippa förse ungarna med en matlåda, men den gubben går vi väl inte på?
Hon kan gott och väl tillreda maten på egen hand i enighet med den irrlära och de påbud hon självmant valt att följa. Vi andra skall inte blandas in i detta.
Det är ju inte som om det saknas alternativ. Vill man inte ha mat som innehåller fläsk så finns ett vegetariskt perspektiv, eller äter mammas små prinsar inte vegetariskt av religiösa skäl heller?