Citat:
Ursprungligen postat av
Emma18
Pedofili är ovanligt även bland homosexuella. Sen kan man ens diskutera om det är relevant att prata om homo- eller heterosexualitet bland pedofiler, det känns som att deras dragning till barn oavsett kön blir lite överordnad vilket kön de tycker om oavsett. Man kan även notera att omkring 30% av pedofiler är vänsterhänta, men det är ingen som går omkring och säger att "pedofili är inte alls ovanligt för vänsterhänta". Så sluta med homofobin.
Pojkkärlek är accepterat på ett helt annat sätt bland homosexuella, det benämns knappt ens som pedofili. Det finns till och med organisationer för det, såsom NAMBLA. En organisation för vuxna heterosexuella som är sexuellt attraherade av barn eller ungdomar skulle naturligtvis vara en omöjlighet.
Otaliga homosexuella kan till och med sägas ha blivit det genom att i barndomen ha blivit utsatta för övergrepp av vuxna bögar. Det är ofta ett slags initiationsrit i den världen.
Du får gärna kalla mig homofob, det bekommer mig inte. Det är ju bara ett epitet, som i allmänhet används för att få tyst på kritiker och få stopp på obekväma diskussioner. Intressantare är frågan om huruvida jag har rätt, vilket jag ju menar att jag har. Homosexualitet är en form av psykisk sjukdom eller biologisk defekt (ibland överlappar dem varandra), inom detta inryms sedan även sådant som pederasti, pedofili osv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Emma18
Angående demensen så kan det ofta gå ganska snabbt så om han verkade klar i huvudet för några månader sedan så är det inte nödvändigtvis relevant längre. Sen är det också så att personer som verkar klara i ett kort tv-inslag och kan hålla en kortare konversation fortfarande kan förändras på sätt som inte märks så tydligt om man inte spenderar mycket tid med dem. Det finns ganska många steg av demens innan man börjar glömma bort vilket år det är och inte känner igen sina barn.
Det där är självklarheter som du varken behöver upplysa mig eller någon annan om. I fallet Hansson finns det inte mycket som talar för att det är på grund av någon demens detta skett. Han har ju även gjort medieframträdanden relativt nyligen där det framgår att han är klar i huvudet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Emma18
Mest troligt så har han alltid varit dragen till småpojkar men har haft en normal impulskontroll och därmed inte gjort något åt det. Nu på äldre dagar är det något som har gått sönder så att denna impulskontroll försvunnit helt plötsligt springer han runt på lekplatserna och härjar.
Vad talar för det och att det här inte är ett beteende han ägnat sig åt även förr? Visst kan hög ålder göra att människor struntar i normala spärrar och kanske tänker att de bör passa på medans tid är, men av beskrivningarna att döma har han gått relativt slugt till väga och utnyttjat en specifik situation som han tycks ha sökt upp just med detta i åtanke. En 85-årig halvdement pedofilgubbe tar nog i allmänhet en kortare väg än så.