Citat:
Ursprungligen postat av
BajsBoo
Jo är gratis och jag får betalt varje gång jag handlar... vet du inte ens detta basala så råder jag dig att lämna tråden med en gång... att du är så onormalt korkad så att du inte fattar att om jag får 0,7% i rabatt och att de lagt på 0,2% på priset betyder att du och de andra whitetrashen betalar 0,2% extra för att jag skall kunna få 0,5% rabatt. Inte konstigt att du är utfattig.
Du är så fattig i själen att du springer efter småmynt ser man.
Desutom görs de flesta köp med kort för småsummor ofta i butiker som betalar dyra kortavgifter.
tillexempel så försvinner 20% till 100% av vinsten i småbutiker beroende på vad som köps när betalning sker med kort.
För att kompensera sig för detta så höjs priserna
det är inga 0,2% som höjs där inte.
burkläsk tillexempel från 10 till 12kr
korv från 12 till 15kr.
småkrafs som tuggummin och klubbor från 1kr till 1,50 eller 2kr.
mat ute från 80 till 90 spänn.
oftast från 10% höjning upp till mycket mer för att du som fattig i själen och snål parasit tattare ska få ynka 0,7% tillbaks.
Dessutom får du vara med och betala fler arbetslösa (och högre kriminalitet) genom högre skatt så i slutändan har du inte tjänat nånting även om du verkligen är så korkad och tror detta.
Samhället i sverige förlorar stort på att folk som dig är så korkade och inte kan se längre än näsan räcker.
Med samma usla logik skulle jag kunna säga att jag får 1% tillbaks varje gång jag handlar på ica med ica kortet.
Och då betalar jag ändå kontant och ger inte pengar till bankerna och mastercard i onödan.
Självklart förstår jag att jag får betala denna 1% eller mer i priserna.
För att nån ska ge dig 1% tillbaks så tar de mer än så.
Du skickar frivilligt pengar till utlandet och till banken som bara sitter på pengarna på varje kortköp och dränerar svensk ekonomi helt i onödan.