Citat:
Ursprungligen postat av
Nodangerontheroof
3 år är helt klart rena rånet! Glenn Schiller är ostraffad, har ordnad ekonomi så när som på 2015-2016 när han hade lite skulder som vandrade i väg till kronkalle. Han pröjsade av snabbt dom försvann. Omtyckt av alla. Bostad, jobb. Är enl. utredningen lämplig för samhällstjänst. Sån jävla brottsling är han inte så man måste låsa in honom 3 år!!
Vi har afganer och annat löst folk som haft kuken i sina offer o fått utlösning som får mindre straff än detta. Jag läste domen om det här fuckot i Fagersta som våldtog och dödade mamman Nella ja han får livstid men vet ni vad dottern får i skadestånd 80 fucking jävla tusen för att vara utan sin mamma resten av livet. Kolatorsken Jennie får nästan en kvarts miljon för att ha fått fittan slickad, spelat in det och googlat på skadestånd. Allvarligt vad är Sverige för jävla bananrepublik?
Någon som har en kommentar från Glenn Schillers advokat?
Och vem tror du hjälpte Glenn att betala skatteskulderna?
Vem har stått för bostad och arbete de senaste åren när hans firma gick dåligt?
Glenn må ha varit en "hygglig prick" i bekantskapskretsen,fast han har strulat en del i sitt vuxna liv,men nog är det MA som fått ordning på honom de sista åren?
Skadeståndet var på drygt tvåhundratusen,inte en kvarts miljon.
Kan du förstå att det är en fruktansvärd situation att en familjär god vän utsätter en för ett sexuellt övergrepp?
Det är något hon måste leva med i resten av sitt liv
Glenn har bara sig själv att skylla,det var han som var kåt och fick det idiotiska infallet att gå in till JB när hon låg och sov.
Jag kan förstå att MA,hennes barn och hans son blivit chockade,är en hemsk och genant sits han han försatt dem i.