Citat:
Ursprungligen postat av
chrisemil
Som sagt, inget, enligt polisen; talar för psykisk sjukdom... Depression kan du lägga ner.
De var en familj som hade det relativt gott ställt, villan såldes nyligen för 4.5 miljoner t.ex.
Utmattade? Jag vet inte, pappan jobbade på som vanligt, mamman är jag inte säker på vad hon gjorde men har för mig att hon var aktiv i arbetslivet också.
Utmattningssyndrom sjukskrivs man för relativt omedelbart om man söker vård. Utbrändhet är en allvarlig åkomma, men inget som leder till att man dödar sina barn om man är ordentligt funtad.
Att det inte var en dans på rosor begriper vem som helst - men det är som sagt dötttrarna som led i första hand..
Ansatta av sjukdom, trötta och haft det mycket jobbigt - en svår livsförändring.
Men gav de nånsin uttryck för livsleda blir följdfrågan? Gav de intryck att vara deprimerade inför omgivningen?
Det funderas kring ev. bakomliggande depression i tråden.
Ingen av föräldrarna har sökt hjälp via vården för varken utmattning, depression eller annat:
"Det finns ingenting som tyder på psykisk sjukdom hos föräldrarna, i de dokument som polisen fått fram."
För att genomföra nåt så vidrigt som att strypa sina barn så lär det isf vara en väldigt djup depression, vilket kan komma klassas som APS vid en RPU te.x.
Som ingen utomstående registrerar?
Ingen via skolan, ingen anhörig, ingen granne, ingen arbetskamrat?
Livet puttrar på?
Hade det gällt en person vore det begripligt att sätta upp fasader men det är två vilket ger ett brett fält av personer.
Föräldrarna sägs vara pålästa gällande döttrarnas sjukdom och i brevet är det orsaken att mörda dem.
Att barnen led råder ingen tvivel om men var framtiden så kolsvart att de behövde strypas?
Läste nyss nya pressmeddelandet från Förbundsordförande i RME.
Citat:
Även om det ännu inte finns någon botande behandling finns möjligheter att lindra symptom och förhindra försämring. För vuxna betraktas ME som en kronisk sjukdom, medan prognosen är något mer positiv för barn.
http://rme.nu/sites/rme.nu/files/pressmeddelande-181211.pdf
Sen efter all denna långa planering stoppar föräldrarna i sig lugnande, kväver och/eller stryper sina barn - som dock inte erhåller nåt preparat för att eliminera lidande.
Jag får inte det här att gå ihop såtillvida det inte finns en outredd störning eller syndrom med i bilden - oavsett döttrarnas sjukdom. ME må vara föräldrarnas motiv - men hur två vuxna, högpresterande föräldrar kan falla igenom så fatalt och mörda sina barn på ett så groteskt tillvägagångssätt är för mig obegripligt.