2018-12-07, 17:25
  #18673
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyKlasson
Va? Astronautens och ISS hastighet och riktning i banan runt jorden är konstant.
Inte den relativa hastigheten till solsystemet, eller till Vintergatan, eller till en galax far away.

Citat:
Ursprungligen postat av ConnyKlasson
Menar du att du tror att gravitation som ”drar” i hela solsystemet skulle ha någon lokal mätbar påverkan på en sådan liten massa som en astronaut som är så nära en stor massa som jorden?
Ja.

Citat:
Ursprungligen postat av ConnyKlasson
Det behövs inte, för det är inga mätbara riktningsförändringar.
Om objektet ändrar riktning då det en mätbar förändring.
Citera
2018-12-07, 17:28
  #18674
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prudent
Att gravitation och tyngdkraft skulle vara något magiskt är det du som påstår, inte jag


För det första har du fel. Kristallerna i balansorganet saknar förmåga att registrera något alls. Det är hårcellerna som registrerar och skickar impulser till nervsystemet. Kristallerna orienteras dock i förhållande till gravitationens riktning så att hårcellerna kan registrera vad som är nedåt.

Hårcellerna i de två hinnsäckarna, där kristallerna finns, registrerar rätlinjig acceleration, dvs rörelseförändringar horisontellt och lodrätt i förhållande till tyngdkraften och det systemet påverkas såklart vid tyngdlöshet.
Balansorganet består dessutom av tre båggångar som ligger i tre plan vinkelrätt mot varandra och där finns inga kristaller som orienteras efter tyngdkraften. Hårcellerna i båggångarna registrerar vinkelacceleration, dvs roterande rörelser i X- Y- och Z-led.

Balanssystemet känner alltså av rörelser i alla riktningar. Hårceller i hinnsäckarna (innehåller gelemassa med kristaller) registrerar rätlinjiga rörelseförändringar samt känner av tyngdkraftens riktning. Hårceller i båggångarna (innehåller endast gelemassa) känner av roterande rörelseförändringar.
Hinnsäckarnas funktion störs vid tyngdlöshet, men inte båggångarnas och därför menar jag att balanssinnet givetvis påverkas vid tyngdlöshet, men det slås inte ut helt.
Balanssinnets orienteringsförmåga i förhållande till gravitationen slås ut vid tyngdlöshet och synen enbart står för den rumsliga orienteringen men man kan fortfarande känna linjära och roterande rörelserförändringar.
Du verkar tro att man vid tyngdlöshet inte kommer kunna känna av några rörelser alls.

Vid tyngdlöshet blir informationen från balanssinnet motstridig i förhållande till synintrycken och följden blir rymdsjuka på samma vis som vid sjösjuka på ett fartyg när balanssinnet ger besked om att man rör sig upp och ner samtidigt som synen ger information om att man är stilla i förhållande till fartygshytten. I båda fallen kommer kroppen efter viss tid vänja sig vid förhållandena och obehagen upphör.

Det kanske blev snurrigt för dig på din platta jord utan gravitation och vi har hamnat allt längre ot, men hoppas du förstår hur jag menar nu.

Jodå, tackar för svaret!
Om man nu tror på en oförklarlig mystisk kraft som drar i allt möjligt och denna mystiska kraft kan appliceras vid behov som förklaring när förklaring saknas, så är det väl inte helt fel
att kalla kraften magisk.

Du eller andra rundissar kan ju skingra mysteriet kring kraften genom att tydligt förklara för mig och alla andra vad det är för kraft ni talar om, då blir ju också vår diskussion lite klarare.

Det är inte utanför ämnet att diskutera gravitationens existens. Utan denna oförklarliga kraft hamnar den heliocentriska modellen i sagovärlden, där det hör hemma.
Sen är det absolut inget fel med att i detalj förklara hur saker och ting fungerar med eller utan gravitation. Det är ju ganska meningslöst att jämnt ägna sig åt pajkastning.

Ja, helt rätt, kunde ha varit tydligare och tänkt igenom svaret bättre. Hårcellernas kristaller är en sorts ”riktverktyg” för hårcellerna som registrerar kristallernas läge.

Det är nåt som inte stämmer i din förklaring:
”Balansorganet består dessutom av tre båggångar som ligger i tre plan vinkelrätt mot varandra och där finns inga kristaller som orienteras efter tyngdkraften. Hårcellerna i båggångarna registrerar vinkelacceleration, dvs roterande rörelser i X- Y- och Z-led.”

Du skriver också att:
”Hårceller i båggångarna (innehåller endast gelemassa) som känner av roterande rörelseförändringar”

Hur registreras rörelsen, vinkelacceleration, om båggångarna saknar kristaller? Förstår inte riktigt vad det är som sätts i rörelse och vad hårcellerna registrerar. Är det ”gelemassan” som rör sig i båggångarna eller hårcellerna? Det kan inte fungera så som du förklarar, det är nåt som saknas i din förklaring. Hårcellerna måste ju ha en referenspunkt eller riktning.

Föreställ dig ett ringformad vattenpass utan luftbubbla, tror inte att sådana existerar i verkligheten men lek med tanken. Hade vätskan i ringen kunnat känna av roterande rörelseförändringar om du roterar den som en bilratt? Är inte Z nedåt och uppåt?

Nu är jag ju inte gravitations troende och har ingen som helst tvekan om att balanssystemet fungerar alldeles utmärkt utan gravitation, så länge vi håller oss nyktra.
Citera
2018-12-07, 17:28
  #18675
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jfri
Jo det gör den men den har också en hastighet i sidled som gör att den följer Jordens kurva och därför blir kvar i en bana runt Jorden vilkets alltså bara är logiskt och inte det minsta magiska.
Ja, det låter ju logiskt. Det vill säga om man fick se en sådan omloppsbana återskapad, men det verkar ju inte hända.
Bra hypotes annars, men tills vi får se beviset är det bara en hypotes.
Citera
2018-12-07, 17:39
  #18676
Medlem
madtops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sebban
Ja, allt vi observerar i vår omgivning indikerar att jorden är platt.

Så är det verkligen inte.
Vi har tusentals observationer som visar att jorden är en sfär, allt från något så enkelt som att solen går ned till mer avancerade observationer som att mäta avstånden till himlakroppar.

Citat:
Ursprungligen postat av Sebban
All information om globen och rymden kommer från auktoriteter och kontrollerade medier som är auktoriteternas språkrör, eller snarare ”propagandarör”.

Inte heller detta stämmer.
Jag och miljontals andra har skaffat oss egen kunskap.
Citera
2018-12-07, 17:40
  #18677
Medlem
ConnyKlassons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
Om ett objekt väljer att ändrar i riktning i förhållande till ett annat objekt blir det onekligen förändring i den relativa hastigheten.

Svara med en fråga vettja!
Precis, men om astronauten inte väljer att ändra riktning eller hastighet i förhållande till ISS, då kommer astronauten sväva i förhållande till ISS. Detta kommer att pågå tills astronauten väljer att ta tag i ett handtag och dra sig mot (eller skjuta ifrån) ISS. Det är simpel grundskolefysik.
Citera
2018-12-07, 17:41
  #18678
Medlem
madtops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
Nej, du ser effekterna av kurvan.

Vi inte bara ser effekterna av kurvan - vi kan dessutom mäta hur stor den är.
Citera
2018-12-07, 17:44
  #18679
Medlem
madtops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
Ja, det låter ju logiskt. Det vill säga om man fick se en sådan omloppsbana återskapad, men det verkar ju inte hända.
Bra hypotes annars, men tills vi får se beviset är det bara en hypotes.

Nej omloppsbanor är såklart inte en hypotes - de är i högsta grad bevisade.

Och jo du kan se omloppsbanor. Det tydligaste exemplet är månen som har en omloppsbana runt jorden.
Att du av religiösa skäl har valt att förneka detta hör liksom inte hit.
Citera
2018-12-07, 17:49
  #18680
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sebban
Ja, allt vi observerar i vår omgivning indikerar att jorden är platt. All information om globen och rymden kommer från auktoriteter och kontrollerade medier som är auktoriteternas språkrör, eller snarare ”propagandarör”.
Rundissarna i tråden vill inte fatta att dom egentligen citerar auktoriteter och i princip alla deras argument är blind auktoritetstro.
https://www.youtube.com/watch?v=HZmafy_v8g8

Det som gör boken 1984 riktigt intressant är att Orwell jobbade på den Londonbaserade Tavistock institutet för psykologisk krigföring under kriget och det var Tavistock Institutet som låg bakom propagandalögnen om Tysklands vedergällningsvapen V1 och V2. Samma institut skapade UFO hysterin på slutet av 40-talet efter amerikanska flottans hastigt sammanrafsade expedition till Antarktis 1947.
Konspirationen är väldigt tydlig när man väl har öppnat ögonen
Läste boken första gången som tonåring, utan att egentligen förstå den då.
Raketbomberna används ju också i 1984. Videon med Carl Sagan är väldigt rolig men den pekar också på nåt intressant. Globjordare använder sig mer än gärna av miljarder, miljoner år sedan, kilometer bort, ljusår bort utan att reflektera det minsta över hur mycket det faktiskt är. Polstjärnan påstås vara 400 x 9,46 biljoner km bort, men ingen reflektion över hur enormt långt bort det är och det orimliga i att kunna se så långt. Det kan lätt ifrågasättas med att man går ut en natt tittar upp. När man ser upp på stjärnorna förefaller de alla vara i ungefär likadan storlek. Det finns två ljus, solen och månen som är stora men inget annat ljus som är ens hältfen, en fjärdel eller liknande. Alla är de ungefär lika stora. prickar på himlen. Jag menar vad är oddsen för att dessa olika stora stjärnor skulle hamna på just det avståndet som gör att ser lika stora ut. Helt orimligt, snarare mer rimligt att deras avstånd är mer eller mindre detsamma.

Sagans miljoner gör ju också bevisläget bekvämt, ingen kommer ju kunna verifiera dessa fantasisiffror och därmed kan man sluta leta. Cirkulera!

Men det makalösa i detta är det här är bara en berättelse. Föreställ dig att de sitter tusentals lärde män, eller fanboys, och fullkomligt går bananas över denna berättelse. Det är allt det är, en berättelse.
Citera
2018-12-07, 17:50
  #18681
Medlem
madtops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sebban
Jodå, tackar för svaret!
Om man nu tror på en oförklarlig mystisk kraft som drar i allt möjligt och denna mystiska kraft kan appliceras vid behov som förklaring när förklaring saknas, så är det väl inte helt fel
att kalla kraften magisk.

Din retorik lämnar en del att önska. Du tycker inte flytkraft är mystik med gravitation är mystisk?
Då kanske du kan förklara hur flytkraft uppstår?

Och framför allt bör du förklara varför en fjäder spänns ut när man hänger en massa i den.
Citera
2018-12-07, 17:51
  #18682
Medlem
ConnyKlassons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
Inte den relativa hastigheten till solsystemet, eller till Vintergatan, eller till en galax far away.
Kotrekt, men dess påverkan är försumbar för en astronaut vid ISS eller när du åker tåg.

Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
Om objektet ändrar riktning då det en mätbar förändring.
Ja. Men solens (exempelvis) gravitation utgör ingen mätbar (om den är mätbar så är den mikroskopisk och därmed försumbar) på samma sätt som när du åker tåg. Lokföraren eller någon annan, på eller nära jorden, behöver inte justera hastighet och/eller riktning beroende på månens, solens eller galaxers position i förhållande till jorden. Enormt stora massor, som världshaven påverkas dock mätbart av månens massa.
Citera
2018-12-07, 17:53
  #18683
Medlem
madtops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
Men det makalösa i detta är det här är bara en berättelse. Föreställ dig att de sitter tusentals lärde män, eller fanboys, och fullkomligt går bananas över denna berättelse. Det är allt det är, en berättelse.

Nej så är det inte.
Det du kallar en berättelse stöds av miljontals observationer.
Och det roliga är att ingen har lyckats hitta ett enda fel i "berättelsen". Trots att miljoner människor har försökt hitta fel i berättelsen så är det ingen som har lyckats.

Och av den enkla anledningen att det inte verkar finnas några fel i berättelsen har vi dragit slutsatsen att det inte är en berättelse utan en beskrivning av verkligheten.
__________________
Senast redigerad av madtop 2018-12-07 kl. 18:05.
Citera
2018-12-07, 18:00
  #18684
Medlem
madtops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
Polstjärnan påstås vara 400 x 9,46 biljoner km bort, men ingen reflektion över hur enormt långt bort det är och det orimliga i att kunna se så långt.

Nu har du fel igen. Genom historien så är det miljontals människor som har funderat på om det är rimligt att se långt. Det är professorer, doktorander, ingenjörer och massor med andra människor som har reflekterat över det miljontals gånger. Och vi har hela tiden kommit fram till att det faktiskt är rimligt att vi ser långt.

Men du får mer än gärna framföra din hypotes: Varför kan man inte se långt?


Citat:
Ursprungligen postat av boldogg
När man ser upp på stjärnorna förefaller de alla vara i ungefär likadan storlek. Det finns två ljus, solen och månen som är stora men inget annat ljus som är ens hältfen, en fjärdel eller liknande. Alla är de ungefär lika stora. prickar på himlen. Jag menar vad är oddsen för att dessa olika stora stjärnor skulle hamna på just det avståndet som gör att ser lika stora ut. Helt orimligt, snarare mer rimligt att deras avstånd är mer eller mindre detsamma.

Du har däremot har tänkt alldeles för lite. Det finns självklart helt naturliga förklaringar till dina funderingar: ditt ögonmått är uruselt, det duger inte för att mäta storleken på stjärnor.
__________________
Senast redigerad av madtop 2018-12-07 kl. 18:07.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in