Citat:
Ursprungligen postat av
Osamaj
Vad ville SD då? Han lär ju inte ha varit lika intresserad som HD av att lappa ihop deras förhållandet med tanke på att han fortsatte att träffa LW och hade sex med henne bara några veckor innan mordet. LW lär ju inte ha tvingat honom till det.. Utifrån dessa uppgifter (om de stämmer) är det väl inte orimligt att han inte gillade tanken på att LW skulle åka till Norge i sällskap med en annan man, att de digitalt diskuterade detta på mordkvälken och att han bad att få träffa henne. Har för mig att du/någon av er kommenterade upogifterna om att en sådan kommunikation dem emellan var helt befängt med tanke på att han INTE hade intresse av henne längre..
Kom igen nu! Hade sex med henne som vore hon en viljelös docka?
Du har aldrig föreställt dig LW också hon kände vällust, eller hon kanske var för fin för sånt liksom jungfru Maria.
Sannolikt är det så att LW var upprörd då hon nära inpå USA resan blev svartsjuk för att sin fd älskare SD som nu avspisar henne nu ska till USA som man och hustru med kärleksrivalen HD
trots att LW nu t.o.m. använt det grövsta vapnet och avslöjat deras långvariga könskärlek.
Det finns fog för att det är ett misstag att tolka situationen som att SD var svartsjuk på LW för att
hon inte avstod åka till Norge ett par dagar under den tid
han själv åker på en längre försoningsresa till USA med konkurrenten HD. Man kommer fel i sin slutsats om man bortser från att USA resan inte upprörde LW samt inbillar sig att USA-resan var något som skulle utföras av plikt till HD av SD.