Citat:
Ursprungligen postat av
GilGrissom82
Oavsett vem man själv tror är den skyldige i detta mordfall, så kan man dessvärre - i ett läge där ingen GM ännu är dömd - aldrig utgå ifrån att ett BO's eventuellt straffmyndiga barn är oskyldiga. Tyvärr finns det ingen garanti att tonårsbarn inte skulle kunna begå våldshandlingar som i värsta fall kan resultera i döden.
Så all respekt för postaren @Rosamunds försäkran att h*n "skaffat upplysning om att inte BO's barn har någon skuld i sin mammas död", men ett sådant uttalande man dock inte med 100% sanningshalt göra i dagsläget. Hur gärna man än skulle vilja

Självklart finns det fall där tonårsbarn har mördat en förälder.
Och eftersom mgm inte är varken på sannolika skäl misstänkt eller dömd ännu, så vet vi inte med någon säkerhet vem som är mördaren.
Jag vet ett fall som hände inte för länge sedan i Jakobsberg/Järfälla. Men som jag förstod var sonen psykiskt sjuk.
Jag har också oerhört svårt att tro att en så ung person lyckas med konststycket att inte bara hålla masken, alibi, inga spår lämnade varken på plats eller i hemmet (tänk på att polis blev tillkallad redan på morgonen) utan också klarar att hålla alla ställningar utan att avslöja sig i förhör mm. Den yngre sonen ska ju ha varit hemma och skulle något ha hänt, borde det ha börjat i hemmet? Höga röster mm? Därefter städa undan alla bevis (tvätt mm) utan minsta spår?
Visserligen tror jag att en förälder vill skydda sina barn, men skulle en person verkligen gå så långt att man låter en oskyldig människas liv bli förstört? Om man är troende kanske också man känner att det är viktigt att vara sanningsenlig? Inte minst skulle det vara obehagligt att leva med en person som skulle kunna göra något så bestialiskt?!
Och eftersom ingen av barnen i nuläget är skäligen misstänkte, den skäligen misstänkte är ännu efter sex månader inte avskriven, så anser jag att man ska vara
mycket försiktig med att svartmåla barnen.
De har kompisar som med all säkerhet läser här, de kanske själva läser här och förutom att de är minderåriga har de nu försatts i en mycket hemsk situation där deras mor dödats på ett fruktansvärt sätt. Hon har också utsatts direkt i ditt hem, en plats där alla ska känna sig trygga, särskilt barnen.
Inget i nuläget pekar på något av barnen.
Tänk på att det som skrivs här är öppet för vem som helst att läsa.
Det kommer att stå här forever. Det kan inte göras ogjort.
Man kan försöka som några försöker att vara, mer diskret.