Citat:
Ursprungligen postat av
RallarKalle1
Har dålig koll, men 1,8 kommer man väl in på rätt bra utbildningar på tex handels? Tror inte det är så lätt att skriva så högt bara man pluggar i två veckor då hade det nog krävts högre för att komma in på dessa utbildningar?
Sen är ju 75000 inte speciellt mycket pengar hellre för en vanlig Svensson att komma in på sin drömutbildning.
Men betala för 1,4? Hur svårt är det att få? Kan inte vara allt för svårt att få själv eller? 😬
Resultatet på högskoleprovet beräknas utifrån en normalfördelning vilket betyder att det endast är cirka 2-3% av alla provdeltagare som får ett resultat på 1.8 eller högre. Enligt min uppfattning kan ett sådant resultat inte uppnås av vem som helst, oavsett hur mycket man pluggar. Man måste ha en viss fallenhet för matematik och dessutom kunna lösa problem mycket snabbt under hög press. Därtill kommer den verbala delen som inte heller är helt enkelt, ett stort vokabulär samt en mycket god läsförståelse krävs.
För att uppnå ett resultat på 1.4 eller högre krävs att man är bland de 15% bästa på provet. Detta resultat skulle antagligen de flesta normalbegåvade kunna uppnå om man lägger lite tid på att plugga och skriver provet ett flertal gånger. Men ett sådant resultat räcker knappast för att komma in på de mest prestigefyllda utbildningarna i landet. Läkare, psykolog, handels, och en stor del av civilingenjörsprogrammen kan du glömma. Men det räcker för att komma in på en del av juristprogrammen, ekonomi/socionom kommer du också in på med största sannolikhet.
För att svara på din fråga, jo det kan vara svårt att uppnå 1.4. Speciellt om man är en svagbegåvad slacker som helt saknar moral, och sånna finns verkar det finnas gott om i vårt avlånga land. Med det sagt kan jag på ett sätt förstå de personer som fuskat på provet. Det är en enkel genväg till drömutbildningen för en inte allt för stor peng. Man får ändå hoppas på att hela bunten blir avstängda från sina utbildningar. De måste skämmas något oerhört såhär i efterhand, eller vad tror ni?