Citat:
Ursprungligen postat av
jaghetersam
Jag försöker inte försvara personen. Det är förkastligt att fuska och därav ta någons plats som förtjänar det. Men jag vill antyda på det "Lillekanin" skriver. HP bör avskaffas och ersättas med behöriga antagningsprov som många resterande länder använder sig av. Du har ingen nytta av att veta vad "axiom" betyder, eller vad medelvärdet av två diarré-fläckar försummas till, om du exempelvis ska bli läkare. Passion är det som kommer bedriva personen till att plugga hårt, detta kan åstadkommas endast i takt med behöriga examinationer som avspeglar utbildningen i fråga. Jag är medveten om att det existerar sådana medel idag, men det behöver utföras i större utsträckning.
Din svenska har något tillkämpat och pretentiöst över sig samtidigt som du felanvänder en hel del ord och uttryck (bl.a. det fetade).
Jag kan tänka mig att ”din kompis” på läkarlinjen har samma lyte. Då kan det förstås vara lockande att ”klara av” högskoleprovets avsnitt med ordförståelse med extern hjälp.
Jag finner någon slags tröst i att de fuskare som inte åtalas och/eller skiljs från utbildningarna lär få ligga i på sina omtentor och grubbla över om deras fusk en dag kommer att uppdagas.
Snyggt jobbat av Ekobrottsmyndigheten.