Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
Enligt Stockholms läns landstings vårdprogram kan en preliminär diagnos på ME;CFs sättas tidigare än efter sex månader. ”Tre månader är lämpligt för barn.”
http://viss.nu/Handlaggning/Vardprogram/Nervsystemet-och-smarta/ME-CFS-Kroniskt-trotthetssyndrom/
Nu är det så här.
Om ett barn är oförklarligt trött, som kanske Moa var i maj när hon fick symptom, påbörjar man
efter viss tid en utredning.
Ingen klinik eller läkare slår på stora trummor och startar utredningar med jättestora undersökning mm direkt på en unge som uppger sig vara trött. Man avvaktar och följer upp med nya kontroller, kanske tar några infektionsprover, odlingar etc..
När den oförklarliga tröttheten kvarstått i flera månader - tre månader för ett barn och i 6 månader för en vuxen -
då börjar man utreda mer. Kontrollerar mer prover, odlingar, röntgen undersökningar etc etc.
Om vi i Sverige skulle börja utreda varenda vuxen, tonåring eller unge som uppger sig vara trött skulle sjukvården kollapsa. ALLA är trötta efter genomgångna förkylningar, virusinfektioner etc. Tröttheten kan normalt sitta i flera veckor ibland ett par månader efter en större infektion.
Det är först när tröttheten INTE GÅR ÖVER som man utreder vidare.
Tiden man avvaktar dvs tiden det tar innan man anser att det behöver utredas mer, är när tröttheten kvarstått i
vanligen kring 3 månader för barn och 6 månader för vuxna.
Ur Vårdprogrammet
"Sjukdomen ska ha varat i mer än sex månader
Vanligtvis har det förekommit ett hastigt insjuknande, men gradvisa insjuknanden förekommer. En preliminär diagnos kan sättas tidigare än sex månader. Tre månader är lämpligt för barn.
För att kunna bli beaktade i diagnostiken måste symtomen ha uppstått eller blivit markant förändrade vid insjuknandet. Det är osannolikt att en patient lider av samtliga symtom från kategori 4 och 5.
Om en patient har haft oförklarlig trötthet i mer än sex månader, men inte uppfyller övriga kriteriekrav, ska tillståndet klassificeras som idiopatisk kronisk trötthet."
Detta betyder att om Moa fick symptom på oklar trötthet i maj - kan utredningen men större undersökningar, provtagningar etc
först ha påbörjats när hennes trötthet kvarstått i tre månader dvs först framåt hösten..
Under den tiden kan hon ha fått diagnosen idiopatisk (=oklar) trötthet, eller att man är under utredning/ uppföljning av oklar sjukdom. Vanligen anger man inte vad för slags sjukdom man utreder för på intyg - eftersom man utreder brett och inte gärna radar upp allvarliga diagnoser ex cancer, som sedan kanske visar sig vara felaktiga.
Ingen seriös läkare borde ha satt diagnosen ME redan till skolstarten i augusti om Moa uppvisade de första symptomen på oförklarlig trötthet i maj.
Detta borde inte vara så svårt för någon att begripa! Och faktiskt inget orsak att skriva nedvärderande epitet eller - på nytt - förstöra den goda ton tråden haft.
OT: - Ja det är synd om ME-sjuka. Och alla andra sjuka.
- Nej alla trötta har inte ME.
- Nej det är INTE bra att likställa en ME-diagnos med helvete eller dödsdom - för alla drabbas inte på samma sätt eller lika mycket, många har ett normalt liv och flera blir helt återställda.
- Ja patientorganisationer som framställer en sjukdom i alltför negativ dager kan skrämma och knäcka sjuka och anhöriga.