Citat:
Ursprungligen postat av
Bubba33
Den tvärstannar.
Som i en film av Ed Wood.
Jaha ja. Står den verkligen stilla då?
Rör den sig inte i en ganska komplicerad bana med tanke på att den ligger i omloppsbana runt månen som ligger i omloppsbana runt jorden som ligger i omloppsbana kring solen som ligger i omloppsbana kring det svarta hålet i vintergatans mitt som ligger i omloppsbana kring...en jätteköldpadda eller nåt?
Du får nog ta fram din sjudimensionella spirograf om du skall kunna rita upp det. Det måste ju uppstå alla möjliga corioliskrafter som diffar mellan olika delar av filmkameran och får den att röra sig t ex. För att inte tala om alla minimala relativitetsteoretiska effekter.
För mig är det iaf alldeles för svårt att lösa detta analytiskt så jag vidhåller att den inte stannar överhuvudtaget.
Men jag skall gärna ändra mig om du lägger upp en massa filmer av modeller som står stilla i förhållande till jättesköldpaddan i universums mitt.