Citat:
Ursprungligen postat av
FlashyBear
Menar du *extra* 5-6 platser? Och vad menar du med 'mycket bra chanser'? Redogör din "matte"?
Det är inte speciellt sannolikt
om Trump vinner. Om Trump förlorar spelar det nog inte så stor roll om R har 53 eller 54 eftersom D lär vinna många fler platser om det vinner WH.
"Historiskt" perspektiv: innan Kavanaugh såg det ut att det skulle bli +-0 vilket kunde leda till D+1 vid en extra bra natt. Man kan tacka Fernstein, clickbaitmedia, kränkta libtards och självfallet bäste Avenatti!

Jag menar att demokraterna kommer att ha goda chanser att vinna i 5-6 röda delstater. Inte att de är goda chanser att ett vinna 5-6 platser. Dåligt formulerat av mig. North Carolina, Maine, Colorado, Iowa, Georgia och Alaska känns verkligen inte som säkra kort för GOP.
https://fivethirtyeight.com/features/senate-update-how-this-years-race-sets-up-2020/
Doug Jones vann i en +28 delstat där republikanerna inte fick fram en bra kandidat. Det är rätt många gubbar som ligger runt 80 år. Exempelvis Pat Roberts i Kansas som fyller 84 år 2020. Om han inte ställer upp för omval och demokraterna får fram en bra kandidat så kan vad som helst hända. Känns lite tidigt att spekulera när man inte vet vilka som kommer att ställa upp för omval.
Jag tror inte att Donald Trump kommer att vara kandidat i nästa val. Varför jag tror det är självklart. Det kommer så småningom kommer att presenteras uppgifter om Trump Organization och svarta pengar från Ryssland.
När det gäller senaste valet så var det enda som förhindrade en katastrof för republikanerna den mycket goda ekonomin som råder i landet. Visst går det att spekulera om Kavanaugh, media och karavaner bäst man vill men det är inget snack om saken att ekonomin är den stora faktorn. Jag tror helt enkelt att demokraterna får vara jävligt tacksamma att Donald Trump är just Donald Trump.
Tänk dig själv en "Donald Trump"-politiker som är 20 år yngre, charmerande och vältalig, som inte slänger iväg hånfulla kommentarer på Twitter när människor just omkommit i skogsbränder i Kalifornien. Visst, du hävdar att hans väljarbas gillar det, jag vill påstå att hans väljarbas inte är så stor. Med den här ekonomin och en president som inte är en idiot som hela tiden säger och skriver idiotiska saker på Twitter så hade demokraterna blivit krossade i mellanvalet.
#BLUEWAVE