Citat:
Ursprungligen postat av
JuhuSumiala
Jag fick igår besked om misstänkt bukcancer via blodprov som mätte cancer-antigener i blodet. Testet heter CA 72.4 och togs av legitimerad läkare i allmänmedicin. Före detta hade jag under flera månader ätit Omeprazol, Lansoprazol och Samarin men trots det haft diverse konstiga upplevelser i magen så som bl.a. magsmärtor, magknip och svårigheter att både äta mig mätt och att inte äta alls. Alla värden över 7 IU/ml anses onormala. Mina värden ligger närmre 18 UI/ml. Hur pass tidigt i en ev. mag-cancerdiagnos är detta och vad blir vårdens nästa metod i att försöka slutdiagnostisera och ev. bota mig? Hur pass säkert är detta blodtest på att jag öht har någon slags cancer?
Jag har ännu inte fått remiss eller träffat läkaren efter att provet togs. Reflektioner kring om det vore värt att försöka att bli botad, om det är cancer, eller är detta början på slutet som förr eller senare ändå blir min död oavsett vad som görs? Är jag redan slakteriavfall så att säga... Bör jag slänga in handduken och leva livets sista ljuva år istället för strålar, cellgifter och operationer? Förslag på vad jag i så fall bör göra?
Vad skulle Du gjort om läkarna säger att tom din s.k. 5 års-överlevnadsprognos ser dyster ut pga att det exempelvis redan bildats metastaser eller om att enda sättet att bli botad är att operera bort magsäcken? Vore det värt det? Vart går gränsen mellan att ta emot behandling eller att avstå och i så fall istället leva ut de sista åren så lyckligt och smärtfritt som möjligt?
Det verkar som att du läst testresultaten på nätet innan du pratat med läkaren? Jag skulle nog invänta läkarens kontakt innan man drar några slutsatser. Cancerdiagnoser ställs ALDRIG enbart utifrån blodprover och andra enskilda tester, utan det är först när man på röntgen ser eventuella tumörer som man kan slå fast diagnosen.
Troligtvis är nästa steg att läkaren skickar en remiss till just röntgen, och resultaten där avgör sedan om man går vidare med cancerutredning eller inte.
Du kan se förhöjda värden på just den antigenen du testades för pga av flera olika, godartade sjukdomar också som olika mag- och tarmsjukdomar, leversjukdomar, pankreatit osv. Så det är INTE ett test som konklusivt säger om du har cancer eller inte, utan är en indikation på att någonting inte stämmer men inte vad det är.