Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Handläggningen av skilsmässan sker väl kanske med ett öga på NFC, så det kan ju bli lika utdraget...
Förstår inte riktigt; menar du att TR skulle avvakta handläggningen av skilsmässan utifrån vad NFC lyckas/inte lyckas analysera fram, hur skulle dom kunna ha någon koll på det?🤔 Och på vilket vis skulle det spela in?
Citat:
Ursprungligen postat av
Netherworld
EGT är ute och cyklar. En anhörig är absolut inte med på en häktningsförhandling, heller inte får advokaten avslöja sekretessbelagda uppgifter från utredningen till en anhörig. Däremot kan en advokat be utredarna att hålla förhör med misstänktas anhöriga om advokaten anser att dessa kan ge en bild av den misstänkte som gagnar denne; exempelvis som karaktärsvittne. Men i så här stora utredningar är det nästan alltid meningslöst, då utredarna förhör dessa personer ändå.
Så om HD vet saker om utredningen som inte redan är offentliga, så är det saker som SD berättat för henne. Och dessa uppgifter kan vara rent påhitt från honom.
Men SD har väl rätt att få kopior på de handlingar som inkommit till/upprättats av TR i samband med häktn-begäran och förhandling etc, så de uppgifter han ev har fört vidare kan ju även grunda sig på sånt som han har papper på.
Menar att det inte bara måste handla om muntliga uppgifter (som då kan vara hittepå).