2018-10-05, 01:05
  #105709
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
När det gäller både Säpotrion och övervakningen som iakttogs veckorna innan mordet kan det vara så att en operativ chef för någon enhet kan ha skyddat dessa. Säpopm:et indikerar väl att man först efter mordet blev varse rapporterna och analyserade och sammanställde dem. Om detta skett tidigare och rapporterats uppåt borde det ha föranlett ett antal åtgärder. När det gäller Säpotrion ser vi att en annan enhet inom Säpo läcker informationen men att det till deras frustration inte händer något med de utpekade. Därmed är det väl troligare att någon på typ avdelningsnivå haft sitt finger med i spelet och bromsat. Jag tror att det går att begränsa antalet misstänkta betydligt. Den självständiga FSG i gråzonen är väl där jag skulle börja leta.

Ja, någon/några med befogenhet/möjlighet att mörklägga bör ha opererat inom Säpo. Här får du och andra med mer detaljkunskap om Säpos dåvarande organisation och bemanning gå in. Jag vet nästan ingenting om det.

Jag ser bara kopplingarna mellan PGV-AK och avlyssningsexperten AW.

Men jag vet att ni (främst är det väl du och mvagrippa) även beskrivit andra personer vid Säpo som kan vara intressanta.

Den här Berntler (vill minnas att han hette så) som slog till larm till HH om Palmehatande Säpopersonal bör väl ha kläckt ur sig några namn. Är de kända?

Sen har vi förstås HH:s bakgrund som Säpochef och chefspersonen i 60-årsåldern som "Dallas" hämtade på Centralstationen på mordkvällen.

Men om Contra-Stig var bokhandlarens kontakt (se dagens inlägg av mvagrippa) så bör man givetvis gräva där. Liksom i AK:s agerande och kretsar.

Vem var MH:s Säpokontakt?

AK planterade PKK-spåret i medierna aug 85, mars 86 och hos HH senare på våren 86.

PKK-spåret drevs av Contra och Friheten i Sverige vet jag. Liksom av den internationella organisation (har glömt namnet just nu) som Friheten i Sverige tillhörde. Det sistnämnda beskrev den svenske författaren Peter Curman som råkade hamnade på denna organisations seminarium vid en kongress i Schweiz strax efter mordet (finns i MOP-arkivet).

Folk som planterar stora villospår brukar normalt ha något att dölja.

Eller så är de i alla fall rädda att polisen ska börja granska deras egna kretsar eftersom de själva misstänker att mördarbandet kan finnas där.
Citera
2018-10-05, 02:41
  #105710
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Jag vet inte om jag tolkar fel nu, men eftersom jag ser AL citeras i tråden vill jag poängtera att han överhuvudtaget inte befann sig på Sveavägen mordkvällen.

Polisen bestämde sig några år efter mordet, rätt eller fel, för att pressa honom ordentligt och till och med misstänka att han kunde vara GM.

Kvällstidningarna hade stort uppslagna artiklar om att han var misstänkt.

Då bröt han ihop och berättade att han hittat på allting.

Det finns alltså ingen anledning att citera AL relaterat till Palmemordet. Alla hans uttalanden om olika "iakttagelser" var rent hittepå.
OK! Så den uppgiften kommer ifrån massmedia. Den kan förstås ifrågasättas såväl som det mesta, men det skulle nog vara svårt att få fram något så här långt efter hans död. För ryktet säger väl att han begick självmord i början på 2000-talet? Det enklaste är att bara ignorera hans uppgifter och låta bli att inbilla sig att man verkligen vet hur det förhåller sig med honom.
Citera
2018-10-05, 02:54
  #105711
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
TV, jag tror det var SVT, gjorde ett reportage där AL själv medverkade. Där berättade han att han ljugit ihop hela historien. Han framträdde även i pressen.

AL kan vi glömma.

LN i gatuköket såg mannen gå bakom paret Palme men han betonade i tre förhör att mannen var ljushårig. CP var mörkhårig.

Att CP var i krokarna stämmer troligen. Han var där för att köpa/låna amfetamin av Sigge C.

CP var utanför Grand vid 21-tiden. Bedömer att Birgitta W såg honom. En kvinna hade sagt att Sigge var på bion (finns i resningsansökan).

Men CP hade inget med Palmemordet att göra.
Alf Lundin skulle kunna bli en egen konspirationsteori, men frågan är om hans uppgifter är värda att engagera sig i med tanke på ovan nämnda? Men jag tänker inte avfärda honom som bara en bluff. Det skulle kunna ligga något bakom honom eller hans uppgifter. Han skulle t.ex kunnat haft förhandsinformationer och kanske själv varit den som smög på Adolf Fredriks kyrkogård? Något skumt är det med honom. Han har varit med i SSU men raljerar på något sätt efter mordet och kallar OP för lilla Olle eller något sånt.

Jag tror inte att Ljubisa Najic i korvkiosken menade att förföljaren var ljushårig utan att hans hår var melerat på ett sätt som är ovanligt för sydlänningar.
"Tilläggas bör att N fick intrycket av att mannen var nordbo ej utlänning. Detta då hårfärgen var ljust melerad." (1/3 04:55)

"Då paret passerade honom kunde han se att två yngre välvårdade personer gick 7 meter framför paret Palme samt att en sjabbigt klädd man, kraftig, ca 180 cm lång, mörkhårig, man gick ca 3 meter bakom paret." (1/3 13:30)
Att CP inte hade något med MOP att göra är bara din och många andras åsikt. Lite dumt, för om inte annat så är hans agerande före(!) och efter mordet invävt i mordutredningen - av någon anledning.
__________________
Senast redigerad av iesho 2018-10-05 kl. 03:24.
Citera
2018-10-05, 08:21
  #105712
Medlem
299792458s avatar
Bygdespelet och fabriksnedläggningen som (så jag ser det) slutade med mordet på Olof Palme, anonserades den 28 februari 1985, på årsdagen före mordet

källa: https://i.imgur.com/xUtGPjD.jpg

Ett mycket konstigt sammanträffande.

Man måste nästan förstå Olof Palmes betydelse för industrisamhället på 70 och 80-talet för att se sammanhanget mellan mordet och fabriksnedläggningen i Vallentuna.

Palmes besök på den nedläggningshotade träskivefabriken i jämtländska Pilgrimstad tre dagar före mordet måste ha varit oerhörd provocerande att se på tv.
__________________
Senast redigerad av 299792458 2018-10-05 kl. 09:14.
Citera
2018-10-05, 09:16
  #105713
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Haha, ja jävlar!
Det nya orkesterdiket kanske var en modifiering av den gamla smörjgropen.
Om kockens pappa jobbade i den så kan man ju förstå att han blev tvungen att mörda statsministern

Hela hans fantasi om att Kommunen lagt ner företaget för att bygga en teater är absurd. Klarlagt är att gymnasieskolan efter ombyggnad av lokalerna öppnade 1986 men att teatern efter en strid om bland annat orkesterdiket öppnade 1987 med en revy. Varje gymnasieskola vid den här tiden hade ofta en teaterscen som också tjänstgjorde som aula för att visa film mm. Lika mycket har han missförstått Bygdespelet som inte handlade om mordet på maskeradbalen utan om bygden där det fanns med olika myter kring Ankarström som en liten del. Det är så googlaren utan kunskap fantiserar ihop scenarion och jag tror nog att alla förstår att PU inte tar det på allvar annat än i den meningen att de vill tala med den anonyme eftersom denne gör ett falskt utpekande av en oskyldig med lögnaktiga uppgifter vilket är straffbart.
Citera
2018-10-05, 09:31
  #105714
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sovvandring
Stämmer.
Och LP har rätt när hon pekar ut C.P., helt rätt.
Troligtvis står C.P. med ryggen ut mot Sveavägen när GM skjuter.
C.P. står och tittar in i Dekorimafönstret när skotten går av, ser ingenting
av vad som händer ut mot Sveavägen.

Trams så att man storknar. Det är klarlagt att LP inte kan ha sett det hon påstår pga förloppet och ljusförhållandena och CP är det absolut mest avskrivna spåret i det här fallet. Det enda intressanta är hur det fabricerats och manipulerats kring CP av personer direkt kopplade till den knarkspaning som påstods avbruten men som med all sannolikhet pågående aktivitet omvittnat av ett stort antal oberoende källor. Den rimliga misstanken är ju att de på något sätt själva är indirekt eller direkt inblandade och att de fortsatt tiger och slingrar sig förstärker ju den bilden kraftigt.
Citera
2018-10-05, 09:36
  #105715
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Trams så att man storknar. Det är klarlagt att LP inte kan ha sett det hon påstår pga förloppet och ljusförhållandena och CP är det absolut mest avskrivna spåret i det här fallet. Det enda intressanta är hur det fabricerats och manipulerats kring CP av personer direkt kopplade till den knarkspaning som påstods avbruten men som med all sannolikhet pågående aktivitet omvittnat av ett stort antal oberoende källor. Den rimliga misstanken är ju att de på något sätt själva är indirekt eller direkt inblandade och att de fortsatt tiger och slingrar sig förstärker ju den bilden kraftigt.
Det första fetade är en direkt lögn: det har fastslagits att utpekandet hade en grad av osäkerhet, inget annat.

Det andra fetade är förstås skälet, förutom LPs och andras iakttagelser, till varför CP och alla uppgifter kring honom är intressanta. Han är definitivt kopplad till den knarkspaning som bedrevs kring Sigge och Oxen och som kan ha haft något med mordet att göra.
Citera
2018-10-05, 09:53
  #105716
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Hela hans fantasi om att Kommunen lagt ner företaget för att bygga en teater är absurd. Klarlagt är att gymnasieskolan efter ombyggnad av lokalerna öppnade 1986 men att teatern efter en strid om bland annat orkesterdiket öppnade 1987 med en revy. Varje gymnasieskola vid den här tiden hade ofta en teaterscen som också tjänstgjorde som aula för att visa film mm. Lika mycket har han missförstått Bygdespelet som inte handlade om mordet på maskeradbalen utan om bygden där det fanns med olika myter kring Ankarström som en liten del. Det är så googlaren utan kunskap fantiserar ihop scenarion och jag tror nog att alla förstår att PU inte tar det på allvar annat än i den meningen att de vill tala med den anonyme eftersom denne gör ett falskt utpekande av en oskyldig med lögnaktiga uppgifter vilket är straffbart.
Jag har inte sagt att "Kommunen la ner företaget för att bygga en teater" det var Euroc-koncernen som la ner företaget och sålde Tellus Maskins gamla fabrikslokaler, som så blev ombyggd till gymnasieskola med teater.

Att ett spel med kungamördaren Anckarström i huvudrollen skulle inviga teatern och halva Vallentuna skulle dras med i förberedelserna. Kan du läsa i Dagens Nyheter 1985 https://i.imgur.com/mgyG0Lm.jpg

Och när det gäller NF, så tror jag PU till skillnad från dig, har förstått att han inte mötte paret Palme på de platser han säger han mötte dom.

Det finns ingen väg utom sanningen.
__________________
Senast redigerad av 299792458 2018-10-05 kl. 10:11.
Citera
2018-10-05, 10:08
  #105717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Ja, någon/några med befogenhet/möjlighet att mörklägga bör ha opererat inom Säpo. Här får du och andra med mer detaljkunskap om Säpos dåvarande organisation och bemanning gå in. Jag vet nästan ingenting om det.


Huvudsaken är väl att PU gör det som har helt andra möjligheter Av andra historier framgår att en trång krets kring bland annat operatörer som DF att de ofta självsvåldigt utförde olika olagliga uppdrag som avlyssning av diplomater, inbrott på ambassader mm med särskilda grupper organisatioriskt för att dölja dessa. Veksamheten verkar ha varit ganska spretig ärligt talat. Tore och Näss benämnde denna verksamhet föraktfullt "bakgården" till och med "vår egen bakgård" De kände den väl. DF mfl fick inte sällan saker i knät av denna bakgård som framkommit från olaglig spaning och hade svårt att kunna hantera den. Å ena sidan ville man nog ha lite koll på vad de höll på med men å andra sidan var deras uppgifter sällan intressanta eller användbara utan innehöll stora inslag av fanatsifulla tolkningar som "bröllopssamtalet" som var överskottsinformation i knarkspaning. De verkar ha kunnat rekvirera stöd och kompetens lite hit och dit utan Säpos vetskap. T ex Amerikanska experter.

Att de var personer med vad som kan betecknas som paranoida framgår på många sätt inte minst av deras egna berättelser som t ex när DF skrönar om sitt krogbesök när mordet sker. Vi som mött honom vet att det var hans normala ideom över alla år. Tore F kallade dem kloak and dagger män och insåg att de var av ringa värde för t ex kontraspionaget. DF och hans kompisar var de minst hemliga agenterna. Alla på t ex Tennstopet visste vad de var för jeppar och inte sällan drevs det med dem och skrattades öppet. Däremot verkade de kunna agera som de ville där privatliv och jobb inte hade några gränser. Man skulle velat se deras "tidrapporter"
Citera
2018-10-05, 10:23
  #105718
Medlem
ieshos avatar
Varför Christer Pettersson kan ha en koppling till knarkspaningarna:

CP besökte Oxen för första gången i december 1985 då Paul Molander anlitade honom som någon sorts vakt på Oxen. De regelbundna besökarna på Oxen såg honom där vid sällsynta tillfällen och han brukade då oftast sätta sig för sig själv i tjugo minuter eller en halvtimme innan han gick igen. Dock var han där den 28 februari. Ingen på Oxen uppgav att de såg CP där någon enda gång efter mordet.

Vid tiden för mordet, troligen innan mordet, fotograferades Christer Pettersson tillsammans med en Bosse Jonsson utan för Sigge Cedergrens port på Tegnérgatan - av knarkspanare:

https://3.bp.blogspot.com/-I0ebSSHBQdg/V-Ocw8tjTwI/AAAAAAAAAtw/3dQKiSTIt00sTzIa6mEbYQSLuKwQIWQpgCLcB/s1600/cp-molander.jpg

Bosse var en person med en diskret auktoritet som betalade för tjänster med amfetamin, som alltid levererades av andra. Det kan mycket väl ha varit han som sett till att CP fick "gratis" amfetamin av Sigge. Min källa menar att Bosse förmodligen hade en bakgrund inom det militära. På bilden visas CP upp för knarkspanarna, kanske för första gången.

Mina associationsbanor går såhär: korrumperade spanare stjäl knark som levereras till organisationer med anknytning till NATO för att finansiera illegal verksamhet. Kanske även Sigge & Co användes för att finansiera verksamheten?

Försök till bildanalys: det märks att CP uppfattar BJ som en auktoritet som han nästan beundrar. På första bilden har BJ sagt något som får CP att titta mot Grand (bild av vänster sida av CPs ansikte), sedan säger han något lite tyst och CP vänder sig mot honom (bild av höger sida av CPs ansikte).

Man ska fråga sig varför de stannade utanför Sigges port och exponerade sig?
__________________
Senast redigerad av iesho 2018-10-05 kl. 11:06.
Citera
2018-10-05, 10:57
  #105719
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
Jag har inte sagt att "Kommunen la ner företaget för att bygga en teater" det var Euroc-koncernen som la ner företaget och sålde Tellus Maskins gamla fabrikslokaler, som så blev ombyggd till gymnasieskola med teater.

Att ett spel med kungamördaren Anckarström i huvudrollen skulle inviga teatern och halva Vallentuna skulle dras med i förberedelserna. Kan du läsa i Dagens Nyheter 1985 https://i.imgur.com/mgyG0Lm.jpg

Och när det gäller NF, så tror jag PU till skillnad från dig, har förstått att han inte mötte paret Palme på de platser han säger han mötte dom.

Därmed faller hela ditt scenario. Industrin var nedlagd (de gjorde transportband) därefter tog kommunen över och alla som vet processen med sådant här förstår att det tog sin tid. Inte heller blev det optimalt och t ex aulan/teatern av knappast optimalt byggd.

Bygdespelet handlade om bygden och där behandlades enbart myter i hembygden t ex skrönan om att en person som blivit strypt av Ankarströms avhuggna hand.

Av detta skapar du en fantasi där du med stor emfas hävdar att den unge kocken är en person som icensatt ett mord på OP som en kopia av mordet på GIII och till och med skrämt LP till tystnad med att tilltala den på franska med orden "god afton vackra mask" och kunnat byta skepnad och roll så att ingen ser det men att de skräms av detta magiska uppträdande till tystnad. Efter vägen inkorporerar du nya saker i berättelsen som nu en annat galnings teori om en helt annan person som utpekas som mördare. Motivet anger du som att NF:s far skulle ha arbetat på ett nedlagt företag i Vallentuna som skulle byggas om till teater och därför hade hans far förlorat jobbet och att man skulle sätta upp en föreställning om mordet på GIII hade han fått inspiration till mordet men på något sätt skal det ändå ha varit en stundens ingivelse.

Detta bär alla tecken på hur en mytoman resonerar.

När du sedan försöker lägga pussel använder du tekniken att försöka slå dem på plats med hammare så att de passar ditt scenario. Men den tekniken kan man få ihop vilka fantasier som helst om vem som helst och det har också förekommit rikligt med resultat från allt från IHESOs puchjaktsteknik, CP som "figurant", fjärrskott mm till den även på övertolkning av NF:s angivelser för att slutleda ett hemlig möte med mördaren som då LP förtiger.

På det sättet kan man inte jobba och det förstår nog de flesta tänkande människor. Som LGWP uttryckt det är de flesta vittnena skitvittnen i så gott som alla sammanhang. Det beror på mekanismer i vårt psyke om än inte lika uttalade som de du uppvisar men mycket vanliga.

Dessa mekanismer är att vi inkorporerar extern information och tolkar in saker som blir minnen. Så växer t ex LP:s minne av CP fram och hon är inte ensam. Andra vittnen muterar på samma sätt för att de tror att polisen hittat rätt man.

En analys av NF:s utsagor ger vid handen att han säkert hörde och såg det han såg när mordet skedde på stort avstånd. Så stort avstånd att detaljer eller ens identiteter på främmande personer kan urskiljas. Han fortsätter sin väg troligen helt ovetande om vem som just blivit skjuten. Ganska snart då varenda radio och TV-kanal samt Tabloid pumpade ut nyheten förstår han vad han bevittnat och börjar rationalisera att han måste mött dem och den blåklädde bakom på sin promenad. Där finns dock tre kontrollstationer. A, han beskriver den blåklädde han mött och vare sig plats eller signalement stämmer. B, Först senare när det är offentligt känt att paret Palme gått på andra sidan Sveavägen och han intensivt vallas på platsen tillkommer nya minnen. Han har mött dem redan vid Skandiahuset och under stark lotsning inkorporerar han ett luddigt minne att någon jobbat i ett skyltfönster. Detta skapar dock ett tredje problem.... C, hur han än ges möjlighet att klocka så uppstår ett tidsglapp som inte är möjligt.

Hans senare utsagor är alltså under sådan påverkan att de inte är mer trovärdiga än LP:s utpekande och det ligger inte några sinistra motiv bakom det. Tvärt om är det kända fenomen inom vittenspsykologin och de som som du hoppar i galentunnan gör ett grundläggande misstag som kan leda till nästan vilka uppfinningar som helst utom sanningen.

För vana utredare tar det förmodligen minuter att identifiera att du är en typisk mytoman som på infall utvecklar sin historia. Det är liksom så oerhört tydligt.
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2018-10-05 kl. 11:18.
Citera
2018-10-05, 11:36
  #105720
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
En analys av NF:s utsagor ger vid handen att han säkert hörde och såg det han såg när mordet skedde på stort avstånd. Så stort avstånd att detaljer eller ens identiteter på främmande personer kan urskiljas. Han fortsätter sin väg troligen helt ovetande om vem som just blivit skjuten. Ganska snart då varenda radio och TV-kanal samt Tabloid pumpade ut nyheten förstår han vad han bevittnat och börjar rationalisera att han måste mött dem och den blåklädde bakom på sin promenad. Där finns dock tre kontrollstationer. A, han beskriver den blåklädde han mött och vare sig plats eller signalement stämmer. B, Först senare när det är offentligt känt att paret Palme gått på andra sidan Sveavägen och han intensivt vallas på platsen tillkommer nya minnen. Han har mött dem redan vid Skandiahuset och under stark lotsning inkorporerar han ett luddigt minne att någon jobbat i ett skyltfönster. Detta skapar dock ett tredje problem.... C, hur han än ges möjlighet att klocka så uppstår ett tidsglapp som inte är möjligt.

Hans senare utsagor är alltså under sådan påverkan att de inte är mer trovärdiga än LP:s utpekande och det ligger inte några sinistra motiv bakom det. Tvärt om är det kända fenomen inom vittenspsykologin och de som som du hoppar i galentunnan gör ett grundläggande misstag som kan leda till nästan vilka uppfinningar som helst utom sanningen.

För vana utredare tar det förmodligen minuter att identifiera att du är en typisk mytoman som på infall utvecklar sin historia. Det är liksom så oerhört tydligt.
Du är uppenbarligen överens om att NF inte talar sanning, men uppfattar det annorlunda än andra.

Det är inte bara jag som tror NF möter paret Palme ganska nära hörnan (mordplatsen).
Och jag tror PU till skillnad från dig, delar vår uppfattning om detta.

källa: https://streamable.com/es6xc

Varför han möter dem där han möter dem är en annan sak. Han säger själv, att han inte hälsade

Tyvärr passar han inte in i din spionthriller.
__________________
Senast redigerad av 299792458 2018-10-05 kl. 11:54.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in