Citat:
Ursprungligen postat av
danneln
Ättiksprit är användbart när man vill ha syran, men med en helt neutral smakprofil. Eller t ex när man inte vill tunna ut en dressing för mycket, då andra vinäger har en syrahalt på ca 5-8%. Klassiskt användningsområde är en 1-2-3 inläggningslag. Dvs, 1 del 12% ättika, 2 delar socker och 3 delar vatten. Många missar just syra i maten, vilket är en komponent som höjer upp och balanserar andra smaker. Inte för att det är tillämpligt till precis alla rätter, men många gör gott av lite syra.
Dess bakteriedödande egenskaper har jag sämre koll på, men hur det än är så ska man vara noggrann med att ha ett desinfekterat kärl när man ska konservera. Både salt, socker och syra förlänger hållbarheten på maten.
Tackar för svar. Ättika har jag alltid i majonnäs tex. Men det verkar vara populärare med recept med olika vinäger, lite namnsnobberi tror jag, där man lika gärna kan använda ättika
Jag föredrar själv citron eller ättika men det är inte alltid det passar att byta.
Så sant folk, läs hipsters och hälsofreaks, undrar varför deras inläggningar och sylt möglar...inget salt, inget socker.
Jag kommer nog återkomma i denna tråd då jag hittar konkreta recept där jag funderar vilket som kan passa bäst. Vill ju inte paja några egenskaper det ena eller andra ger