Citat:
Ursprungligen postat av
StudebakerHog666
Angående ”tjafset” i bilen i början på januari 2017, så tror jag att det kan handla om att LW hade anmält SD för trakasseri, i början av november 2016. Det ligger rätt till i tiden menar jag.
Det är en betydligt allvarligare och troligare anledning till ”tjafs” än att han inte vill bli bjuden på bullar.
Nu börjar det hända saker. Först hette det att allt blivit sagt, men sen rörs det om i grytan.
Om man bortser helt från fika eller inte fika, utan t ex antar att
tjafset handlar om trakasserianmälan som du föreslår, blir det mer förståeligt.
Om LW som de flesta kvinnor är mer verbal under ilska, än SD som är man och inte får en syl i vädret, så kan han mycket väl ha knoggnuggat för att få stopp på LW.
Han kanske inte ser det som en så värst aggressiv handling, jämfört med LW's ordflöde, men män har alltid detta fysiska övertag att ta till. Det kan ha gjort LW rasande, varvid hon återgäldar med samhällets enda lagliga våld, dvs polisen genom att göra en anmälan. Det kan jag förstå.
Eftersom LW har dragit tillbaka trakasserianmälan så används den underliga fikahistorien.
Sant eller inte vet ingen, men mer troligt tror jag.