Citat:
Ursprungligen postat av
CarlJanne75
Första tanten ska ha hört några prata på väg mot bullerplanket,
det va tidigare.
Det här är en annan tant som enligt uppgift sett någon prata.
Sannolikt har hon genom ett stängt fönster sett någon med
något som hon identifierade som en mobil.
Så tänker man förstås genast när man läser det.
Detta eftersom det inte uttryckligen står något om att hon också hör något. Kanske har hon som någon föreslog bullerglas, om hon bor nära motorvägen, trots att det finns bullerplank där. Men kanske hon faktiskt hör något också, men det inte är så tydligt.
Vanligt är att man har sovrum på övervåning. Ibland något sovrum/gästrum/arbetsrum på bottenplan. Kanske vaknade hon av ljud på förnatten, men vet inte riktigt vad det var som fick henne att vakna. Hon går ner till köket och tittar ut genom fönstret för att se vad det var som väckte henne och får då se en person pratandes.
Och vi vet ju inte om det var en man hon såg. Det kan ju ha varit en kvinna också. En person är allt vi har fått veta.
Men det skulle förstås kunna vara så att hon ser en person prata (rör på munnen, fönstret stängt) men den person han/hon pratar med är utom synhåll för henne.
Jag tänker dock fortfarande att det är något som väcker henne, uppbragta röster kanske(?), som får henne att gå fram till fönstret och kolla ut.
Tänker på mig själv, att om jag vaknar till på förnatten (händer ju inte så ofta eftersom det är då som man sover som djupast), då kanske man går upp och dricker ett glas vatten, eller ännu hellre inte ens går upp utan bara vänder sig om.
Så varför tittar hon ut genom sitt fönster?
Man kan ju bara hoppas på att dessa(detta?) vittnen är just två olika.
Tills jag får annan info tror jag ändå att det är två olika.
Den ena pratade ju om
röster från en man och en kvinna (var det väl?) som gick i riktning mot planket, medan det andra vittnet pratar om att hon
ser en person prata.
Känns ändå som helt olika vittnesmål.
Vi får väl se.