Citat:
Ursprungligen postat av
spirates
Vad för bevis finns det? Jag har hört talats om en journal, en medicinsk journal som visar på brott skall väg direkt leda till kontakt med polis av undersökande läkare? Eller pratar vi om en psykologjournal? Isåfall, hur kan det räcka som bevis? Är väl hur enkelt som helst att ljuga för en psykolog.
Detta är ju väldigt intressant.
Får sjukvårdspersonal vetskap om ett brott som faller under allmänt åtal och kan ge minst ett års fängelse, (tidigare två år) får dessa anmäla. Våldtäkt torde höra dit.
Har MÄ verkligen beskrivit för sin terapeut att hon utsatts för en fullföljd våldtäkt, borde detta kanske ha polisanmälts av terapeuten om denne, som uppgetts, var legitimerad läkare.
Någon polisanmälan har inte skett före 2017.
Har terapeuten struntat i att polisanmäla eller har det inte beskrivits som en våldtäkt av MÄ?
Mycket talar för att den häktade JCA nu kommer att bli fälld av TR 1/10.
Enligt målsägarombudet, den förnöjt spinnande Mas*i-Fritz, har han häktats på den starkare misstankegraden för det som skett under den första natten då MÄ sov över hos JCA, dvs oralsexet och efterföljande samlag. Detta ska ha skett 15/10 2011.
Nästa åtalspunkt, våldtäkten när MÄ sov, ska ha skett i början på december samma år, men JCA ska inte vara häktad för denna punkt. Till häktningsorsak kommer flyktrisken.
Tyvärr tror jag inte att eventuellt fällande TR-dom kommer hålla ända upp i HR. Men det återstår med spänning att se.