Citat:
Det har framgått av mailkonversation som har offentliggjorts. Man har begärt att en svensk advokat ska vara med och även frågat om någon mer ska vara med, alltså två svenska advokater om man så önskade. Inget tyder alls på att åklagaren stoppat svensk advokat från att vara med vid förhöret, vilket f.ö. skulle vara helt absurt. Det måste sålunda vara JA själv, Ecuador, eller bägge i maskopi med varandra som förhindrat att svensk advokat närvarar. Om du hänger med lite bättre så kanske du slipper fantisera om svampar o.dyl. Du har en nivå av koll på rättsfallet som är patetiskt låg.
Det var Marianne Ny som hade ansvaret att sätta ihop den lista med de tillåtna gästerna från Sverige. Uppenbarligen var hon inte intresserad av att låta Assanges svenska advokat närvara.
Det var alltså denna av Marianne Ny självförvållade förvirring som möjligen uppstod som Marianne Ny skyller på för att slippa använda det rättsliga samarbetsavtalet för delgivning.
Marianne Ny påstår aldrig att Ecuador gjort något fel eller på något sätt konspirerat för att hindra nån delgivning. Hon säger bara att Assange vägrade medverka till delgivningen.
När den som ska delges vägrar medverka till delgivningen så säger delgivningslagen, paragraf 39, att tidpunkten för delgivningens genomförande ska räknas från det ögonblick då den som ska delges vägrar ta emot den.
Om det nu verkligen gått till så som Marianne Ny antyder så är det alltså glasklart så att enligt lagen så är delgivningen genomförd.
Sveriges främsta jurister på Justitie- och Utrikesdepartementet ägnade hela hösten 2015 åt att ta fram ett rättsligt samarbetsavtal med Ecuador. Justitiedepartementets internationella chefsförhandlare Anna-Carin Svensson och Utrikesdepartementets rättschef Anders Rönqvist representerade Sverige vid slutförhandlingarna i Quito och utrikesminister Margot Wallström godkände avtalet via en diplomatisk note till Ecuador den 17 december 2015.
Ett rättsligt samarbetsavtal arbetas inte fram som en kul grej, en ploj. Poängen med ett rättsligt samarbetsavtal är naturligtvis att det ska följas. Varför existerar det annars?
Och svenska myndighetsansvariga är självklart skyldiga att rapportera om någon part brutit mot avtalet.
Men INGA sådana rapporter har framförts. Av allt att döma har Ecuador följt avtalet exemplariskt.
Och vi har inte sett tillstymmelsen till något som antyder att Marianne Ny skulle kunna leda i bevis att nedläggningen berodde på något annat än hennes egen inkompetens eller flyktbeteende.
Lögnen om den uteblivna delgivningen som dödsstöten för förundersökningen var ett sista desperat halmstrå - en lögn som hon i praktisk handling visade att hon inte ens själv trodde på eftersom hon gladeligen fortsatte förundersökningen i drygt ett halvår innan nedläggningen.
Så länge Marianne Ny inte kan visa upp någon konkret rapport som bevisar att Ecuador inte följt det rättsliga samarbetsavtalet så stannar skulden för nedläggningen 100% hos henne själv.
Det enda som kommit fram av Marianne Nys nedläggning är att den bara bekräftar samma sak som chefsåklagare Ewa Finné redan kunde konstatera i augusti 2010 när hon presenterade svenskt rättsväsendes ENDA EXISTERANDE utslag i skuldfrågan: nämligen att inget brott har begåtts. Eftersom inget brott har begåtts så existerar det heller inga brottsoffer.
Marianne Ny drog en desperat lögn för att rädda ansiktet. Hon kände naturligtvis till delgivningslagen och hon kände självklart också till att ansvaret för att utnyttja det rättsliga samarbetsavtalet föll på henne själv.
Såväl svenska hovrätten som UNWGAD har fördömt Marianne Nys åratal av vägran att förhöra. När Marianne Ny tog på sig skulden för denna vägran och alla dessa år av förhalande så erkände hon sig i princip också skyldig till grovt uppsåtligt tjänstefel. Ett brott som kan ge upp till sex års fängelse.
__________________
Senast redigerad av Gugge-B 2018-09-15 kl. 21:48.
Senast redigerad av Gugge-B 2018-09-15 kl. 21:48.