Citat:
Ursprungligen postat av
iesho
1. Att Flashback är totalt SD-dominerat är helt klart. Det är bara att se hur olika omröstningar utfaller. Det är också helt klart att SD har sina rötter i BSS, fascism och nazism.
2. Det är helt oväsentligt vilka partier Olof Palmes mördare sympatiserade med. Inga partier kan hållas ansvariga för vad deras sympatisörer företar sig.
3. Underrättelsetjänster, nazister, islamister etc infiltrerar partier och i varje fall är jag intresserad av kunskap om detta. Inte minst när det gäller partier som jag kan sympatisera med.
Men jag har inga illusioner om att privatspanar-rörelsen ska börja söka i nya riktningar.
Jag har, som du möjligen noterat, under några år fördjupat intresserat mig för högerextremismen i Sverige och internationellt. Egentligen motiverad av kommissarie Alf Anderssons tanke att man borde granska Palmes "farligaste politiska fiender".
Det är ingen sensationell och överraskande tanke att en vänsterpolitiker mördas av högermän. Det vore högst märkligt om polisen inte utredde ett sådant uppslag. "Utredningen" som Ölvebro gjorde av nazistpoliser är summarisk och utan värde.
Jag har nog numera bättre koll än 99,9 procent av landets befolkning på den svenska och internationella högerextremismen inklusive namn och nätverk. Jag är, vill jag påstå, synnerligen påläst i frågan.
Det handlar inte endast om de publika WACL, EAP etc utan om andra fördjupade kunskaper i ämnet och om personer inom svenska staten och inom andra stater relevanta för utredningen.
Här hittar jag naturligtvis en mängd personer med motiv att mörda Palme, men jag hittar inte någon direkt koppling till mordet om du förstår vad jag menar. Det saknas alltså stabil bevisning för att personerna jag studerat har något med mordet att göra. De hatade Palme, javisst. Men hade de med mordet att göra?
SD bildades 1988 och har som parti naturligtvis inget med mordet att göra. Om trådskribenter söker svar inom socialdemokratin så är det också viktiga bidrag i utredningen. Vi måste forska brett.
För egen del försöker jag finna fakta (som du vet) och via dessa fakta kunskap om eventuella konspiratörer/gärningsmän.
Det jag personligen finner intressant för stunden är "Tensonmannen" som gick bakom paret Palme 50-60 meter norr om mordplatsen ca 1 minut före mordet.
Vem var då han? Ja, även det har jag (naturligtvis) en teori om men det är endast en teori. Dock menar jag att det finns ett antal kännetecken som pekar i en viss riktning - sättet att gå, klädseln, glasögonen, åldern, längden, kontexten, händelser i anslutning till mordet, personkopplingar mm.
En ledtråd är AB:s artiklar 1993. Det nätverket är riktigt obehagligt.
Vi behöver alltså - som vanligt - bevis. Vi ska inte misströsta. Förr eller senare hittar vi den där/ de där avgörande pusselbiten/pusselbitarna. Om det är jag övertygad. Let´s fight on.