Citat:
Ursprungligen postat av
Nihenna
Hur ser Frölundas trupp ut i år? I fjol säga den ju som riktigt bra, men det gick inte riktigt som man tänkt sig ändå.
Bättre? Sämre?
På pappret något sämre och på försäsong mot försäsong ä, sämre.
Men det sagt kan de få en flygande start med in vinst idag. Ser ut som tiden har kommit ikapp Joel och han sätter inte puckarna som en förstakedjespelare bör. Han tekar inte längre lika bra. Frölunda skulle behöva hitta en lekkamrat till lasch. Kan kan Rhett vara mannen där järnhand ansluter i oktober.
Lasch och framförallt Genoway har varit lysande på försäsongen! Även Friberg verkar mer skärpt och bättre tränad i år. Leder interna skytteligan.
Men överlag släpper de förenkla mål framför kassen och har legat under stort i ett antal matcher på försäsongen. Många verkar peka på lite brist i anfallet, profillös forwardssida osv men spontant skulle jag säga att försvaret saknar lite styrka framför Mattsson och det är första problemet som måste styras upp.
Vi får se. Men tippar på knapp djurgårdsvinst idag!