Citat:
Ursprungligen postat av
Jazzil
För att säkerställa att du inte enbart är ute efter att trolla utan att du faktiskt är här för du tror på din sak ska jag ställa några enkla ja- och nej-frågor.
Fråga 1: Är Cirrusmoln uteslutande iskristaller? Ja eller Nej?
Fråga 2: Bildas det frysta iskristaller när mycket hett vatten blixtsnabbt kommer i kontakt av minusgrader under ca -20 grader Celsius? Ja eller Nej?
Fråga 3: Innehåller det mycket het vattenånga i avgaserna från vanliga större passagerarplan? Ja eller Nej?
Fråga 4: Bildas Cirrusmoln oftast på 7000-10000 meters höjd? Ja eller Nej?
Fråga 5: Brukar många större passagerarplan flyga mellan 7000-10000 meters höjd? Ja eller Nej?
Fråga 6: Förstår du att det bildas iskristaller av dom avgaser som kommer från större passagerarplan? Ja eller Nej?
Fråga 7: Förstår du att cirrusmoln och k-strimmor är i grund och botten samma sak, frysta iskristaller? Ja eller Nej?
Fråga 8: Vet du att det bildas mer, mycket mer vattenånga i dagens flygplansmotorer än tex på 80-talet? Ja eller Nej?
Fråga 9: Förstår du att det är mycket, MYCKET mer flygtrafik i dag än tex på 80 till 90-talet? Ja eller Nej?
Svara på dessa så kan vi fortsätta diskussionen sedan.
Om du börjar dra upp något med "Ställda frågor", "Du bestämmer inte vad jag ska svara på", "bla bla bla" mm mm mm så vet vi att du enbart är här för att trolla och inte ens tror på det du påstår du tror på.
Mvh Jazzil
NEJ jag är inte troende så du kan inte få mig att tro att chemtrails är contrails som alltid synts.. för jag växte nämligen upp i en liten stad där det varken syndes chemtrails eller contrails förän tredje världskriget startade med ett elfte September.
Contrails såg jag endast när vi reste till Stockolm och åkte förbi Arlanda där planen stiger.
Var glad att du själv har lätt för att tro på något obevisat som "forskare" vill att du ska tro på utan att observera bevis först.. inte för att jag tror det är roligt att vara troende som baserar sitt liv efter andra människors teorier.
Ja det vore väldigt bra om du som ateist kunda förstå att alla människor inte är teoritroende som du är.
Och att det faktist finns människor som baserar sitt liv efter bevis istället för att basera livet på teorier som troende människor och media tror på.
För er så gäller det att visa upp eran förmåga att tro på något obevisat som en forskare säger att ni ska tro på. Det började med big bang då ni var så duktiga och trodde på att en explosion av skapelse har skapat allt. Ni fick höga betyg om ni var duktiga på att tro, och memorisera texter som ni tror på.. men ni såg aldrig några bevis för att ni lärde er sanningen om nånting alls.
Ni blev lärda att tro på teorier i skolan.. och ni fick bra betyg om ni kunde memorisera eran tro på en text fylld av lögner och påståenden som aldrig går att bevisa.
Att ni inte skulle tro på teorier som säger att chemtrails är contrails, det vore konstigare med tanke på att det är forskarna som tänker åt er, som säger att chemtrails är contrails, och att ni ska tro på dom istället för att lyssna på flygplanspiloter och dom som kan tänka själv.. och därför ser bevis för chemtrailsen som inte liknar contrailsen.
Det är en sida som vet vad contrails är.. och den andra tror på teorier som är ologiska och obevisbara..
på ena sidan har vi sånna som mig, flygplanspiloter och andra som vet skillnaden mellan contrails och chemtrails ...
på andra sidan har vi alla troende människor som har ologiska teorier som dom har hittat hos nån korrupt "forskare" som vela att dom skulle tro på hans teori istället för att forska själva om chemtrailsbevisen.