Citat:
Ursprungligen postat av
starshipp
Misstänker starkt att du är en av dem som låter dina barn studsa boll ovanför grannens huvud. Vad innebär sporadisk bollstuds i din mening? Varje timme, varannan timme, var tionde minut? Att bollen studsar någon enstaka dag vid något enstaka tillfälle bryr sig säkert ingen om men att det ska utföras diverse bolllekar varje dag ovanför grannens huvud (även om det är sporadiskt) innebär att grannen får aldrig slappna av i sitt hem. Och detta är inget som man ska acceptera. Tur att du och jag inte är grannar för då skulle vi garanterat hamna i bråk.
Garanterat. Jag hade studsat bollen jävlar i det själv om du varit min granne. Sedan gått upp varje dag och kissat och gått med hälarna (måste kissa ofta) och du hade säkert börjat röka, ren svensk grannsämja.
Sporadisk bollstuds kanske någon timme i veckan. Jag menar handen på hjärtat, hur kul är det med studsboll. Mina barn är för gamla för sådant och dessutom bor vi i villa. Bor du under mig betalar du pengar i massor och är väldigt glad att du fått källarboendet så billigt. Så egentligen skulle vi nog inte haft så stora problem.