2018-09-10, 12:18
  #26389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goyimcuck
Det smarta är kanske att konvertera till judendomen och äkta någon judinna. I alla fall kommer du att tillhöra det vinnande laget och slippa kämpa för några dönickar som är födda som boskap, precis som de utvalda ser på oss goyer. Det ligger en sanning i detta. Varför skall man kämpa för svaga och korkade raser som ändå aldrig kommer att tillhöra det vinnande laget?


Jag köper inte boskapsgrejen, jag känner till Judiska Israeler mycket väl och de fattar inte vad vi syssla med här uppe och tar sig själva som varnande exempel.

Däremot köper jag tanken på att dra till Israel oh gifta sig där i alla fall samhällets institutioner är redo att dö ut för din skull. Det är inte svaret men metaforen är uppenbar, vi MÅSTE samla oss eller dö.
Citera
2018-09-10, 12:23
  #26390
Medlem
GusFrings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spelarn1
Knappast förvånande att AFS gör ett magplask. I val efter val ser man att partier som försöker konkurrera med SD inte har en chans. De ledande inom Nationaldemokraterna drog rätt slutsatser och la ner det partiet 2014. Blir intressant att se om AFS-ledarna är kapabla att dra samma slutsatser.

Tror nog AfS kommer överträffa NDs bästa valresultat iallafall, men det kommer fortfarande vara för dåligt för att det skall vara nån större poäng om 4 år. Den parlamentariska vägen är rökt.

I bästa fall om vi tänker optimistiskt att AfS fick ihop 1 % i det här valet kan de kanske fördubbla sig till nästa val och komma in i riksdagen om 8 år. Detta är en mycket optimistisk prognos. Och hur ser Sverige ut då? Då har etablerade partier importerat ett nytt Stor-Göteborg i form av numerärt valboskap till vänstersidan.

Etniska svenskar kommer hamna i en situation som liknar boerna i Sydafrika på sikt. Och har själva suttit och röstat för det.
__________________
Senast redigerad av GusFring 2018-09-10 kl. 12:26.
Citera
2018-09-10, 12:39
  #26391
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oshin.cantwell
Jag hoppas att någon journalist i sinom tid granskar Alternativ för Sveriges valturné, för detta parti kan vara det ruttnaste som någonsin har entrat den politiska scenen i Sverige. Gustav Kasselstrand betonar i den sista poddsändningen på valdagen att AFS inte hade varit så stora i sociala medier om det inte fanns sympatisörer bland "riktiga människor" ute på gator och torg. Det är här det börjar osa katt. Anhängarna beter sig nämligen inte som normala när det kommer till spontana hurrarop, hånskratt och kroppsspråk som ska signalera medhåll. https://vk.com/videos-170399721?z=video-170399721_456239075%2Fpl_-170399721_-2

Lyssna noga på hånskrattet vid 2:09. Hånskrattet är fördröjt med över en sekund. Dessutom låter det identiskt med hånskrattet som Anders Lindberg fick utstå under sitt deltagande i en paneldiskussion i Almedalen i somras: https://www.youtube.com/watch?v=uVAHucjIy3M


Jag är 98% säker på att det är Ingrid Carlqvist som skrattar. Hon har ett sånt där överdrivet skrikande tillgjort skratt. Hon stod längst fram vid AfS möte i Kungsan.

I Almedalen under Swedish Elephant-debatten så är det definitivt Ingrid. Hon stod också långt framme tillsammans med Christoffer Dulny.
Citera
2018-09-10, 12:41
  #26392
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
OK, det blev kanske inte 5 - 7 % men det här känns som det är nåt lurt.
Det är inget lurt alls, AfS fick verkligen så här lite röster. Jag förklarar mer detaljerat senare varför AfS är på riktigt ett promilleparti. Ärligt talat dock förstår jag inte hur typ ingen av er AfS-väljare kunde se det? Jag vill inte komma här och säga "I told you so", men det var så otroligt uppenbart, och jag sa hela tiden att de skulle få max 50,000 röster. Nu syftar jag inte på specifikt dig Tumidanda, men ni har varit helt oresonliga i den här tråden kring AfS:s chanser, och varje gång jag -- nyktert -- har försökt förklara att de inte kommer in har jag blivit utskrattad, hånad, kallats "sojababbe" och liknande trams. Jag är inte korkad och jag förstår betydligt mer än vad de flesta AfS-fanboys (och för den delen, mer än både Kasselstrand och Hahne tillsammans) i den här tråden förstår. Och allvarligt talat nu, det talar ju inte direkt för AfS:s chanser, när en iDiot som SmokeyNegroni är deras största hejarklacksledare i den här tråden

Även om nu AfS faktiskt hade 250 tusen väljare i det här valet (extremt osannolikt), så hade sjuklövern, och sannolikt SD också, fifflat och valfuskat på något sätt, så att AfS (och för den delen NMR också) bara fick några tusen väljare. Eller helt enkelt ogiltigförklarat AfS:s röster och förbjudit dem som parti. Jag är dock helt övertygad om att sjuklövern + SD inte ens behövde valfuska i år för att hålla AfS ute.

Spelar ingen roll om AfS hade haft det bästa partiprogrammet i världen och författad av självaste Gud och Kasselstrand, Hahne och resten av gänget vore mer utbildade än Dawkins och Neil deGrasse Tyson; de hade ändå -- helt utan valfusk -- inte kommit in i riksdagen i alla fall. Nu har ju AfS som politiskt parti rätt många brister, och deras politiker behöver lära sig läxan från det här valet och skärpa till sig på flera olika sätt om de ska ha en chans i EU-valet nästa år, eller för den delen fortfarande existera som parti till 2022-valet. Det är alltså inte så enkelt som att de inte fick tillräckligt med uppmärksamhet i MSM, utan det är också så att AfS har genuina brister som parti.

En otroligt viktig egenskap som alla framgångrika politiker behöver (alltså utöver de obligatoriska standardkraven som pengar, karisma, humor, osv, du vet, sådant som Trump har och som AfS totalt saknar), är människokännare. Du måste verkligen kunna läsa av folk om du ska lyckas övertyga dem att du är värd deras röst (autister har svårt med den här biten, sägs det ). Kasselstrand och Hahne verkar inte känna några svenskar, eller ens förstå hur svenskar faktiskt tänker och fungerar. Det kanske beror på att de bara umgås med likasinnade eller något åt det hållet. Då är det ju lätt att tro att man kommer komma in i riksdagen om man kör med aggressiv tribalistisk/etnocentrisk retorik. Det är inte så enkelt. Det funkar i USA eftersom vita amerikaner är vita blattar, som sagt. Det funkar inte på svenskar eftersom trots all ateism, så har svenskar till skillnad från amerikaner, en genuin kristen mentalitet, och svenskar följer verkligen gyllene regeln i hög utsträckning, detta medan amerikaner har "in God we trust" på dollarn och följer penningens makt mer än vad de tror på Jesus.

Hur som helst var det här valet katastrof på riktigt för AfS, och resultaten beror som sagt inte på något valfusk, utan helt enkelt på att AfS -- helt på egen hand -- gjorde bort sig många gånger under valet, och då inkluderar jag inte ens näsgate i den ekvationen (det hade gått precis lika dåligt utan näsgate). SD:s resultat är också helt korrekta för övrigt. Jag hoppades på bättre resultat för SD men jag tog åtminstone mitt ansvar och röstade på SD istället för att dras med i AfS-hypen. Vi får hoppas på att SD får lite inflytande nu och faktiskt får lite gjort.

Med det sagt, säger jag inte allt detta för att håna AfS i någon skadeglädje eller så, utan snarare för att Kasslern och hans gäng ska förstå att om de har tänkt vara något annat än ett promilleparti, ja då får de helt enkelt skärpa till sig, vara lite ödmjuka och anpassa sig lite efter konstruktiv kritik, istället för att gå runt med stort ego och blåsa upp sig själva över Facebookliles; högmod går före fall sägs det, men högmod är verkligen inte populärt bland svenskar, och AfS var mycket högmodiga i år. Och detta har Jimmie Åkesson faktiskt förstått, och han kör utmärkt på den ödmjuka svärmorsdröm karaktären. Kolla bara på när Åkesson höll tal och svarade på frågor hos evangeliska kristna väljare, perfekt vad gäller ödmjukhet osv. Detta medan AfS gick runt och hotade med att skicka hem varenda invandrare som vågade fisa vid ett olämpligt tillfälle liksom. Hade Åkesson hållt på så, ja då hade SD också varit ett promilleparti.

Men AfS's felberäkningar är hur många som helst. Jag skulle kunna göra en hel lista på var, hur och när AfS gjorde, tänkte eller agerade fel. Det går inte heller att skylla på att AfS inte fick mycket uppmärksamhet. Visst, detta hjälpte inte AfS, men AfS var sin egen värsta fiende under det här valet.

AfS fiaskoval är rätt synd egentligen, eftersom det hade varit bra om de kom in och kunde utgöra ett block tillsammans med SD mot sjuklövern, och AfS har många vettiga åsikter och policies (i många frågor, bättre positioner än SD), men i det här valet gjorde de bort sig som sagt. Ett nationalistiskt block bestående av flera partier, hade varit bra för SD, men AfS borde försöka attrahera väljare från sjuklövern istället för att försöka åderlåta SD på väljare. Det är så det nationalistiska/konservativa blocket blir starkare. AfS måste lära sig vara lite mer strategiska och attrahera väljare från sjuklövern; de kommer inte komma någonstans genom att sitta och kasta skit på SD och framställa sig själv som ett bättre alternativ än SD.

För övrigt var platt skatt ännu en iDiotidé, och de borde lägga ner det tramset också om de har tänkt ha några framgångar i framtiden.
__________________
Senast redigerad av EliasAlucard 2018-09-10 kl. 12:47.
Citera
2018-09-10, 12:42
  #26393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Guillounism
Min slutsats är att man började alldeles för sent. Helt avgörande misstag. Det tar lång tid att etablera sig och sätta sig i folks sinnen och minnen. I synnerhet när massmedia helt uppenbart valde att medvetet under lång tid ignorera eller inte rapportera om partiet. På valdagen är jag helt övertygad om att en absolut majoritet knappt ens hört talas om partiet.

De borde ha börjat ett år tidigare eller så.

Inte för att det gör nån glad men jag har tjatat om och varnat för detta sedan i våras. Det är väldigt svårt att nå ut till folk, att nå igenom bruset. Med facit i hand ser vi att gammelmedia och TV fortfarande är helt avgörande och att alternativmedia, sociala medier och dylikt inte har det genomslag man kanske hade trott.

Med detta sagt så är min slutsats också att man borde ha lanserat partiet minst ett år innan valet, gärna ännu tidigare. Det tar helt enkelt tid att nå ut och etablera varumärket i folks sinnen. Att folk vet om att man existerar är lite av en grundförutsättning.
Citera
2018-09-10, 12:47
  #26394
Medlem
wwrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oshin.cantwell
Jag hoppas att någon journalist i sinom tid granskar Alternativ för Sveriges valturné, för detta parti kan vara det ruttnaste som någonsin har entrat den politiska scenen i Sverige. Gustav Kasselstrand betonar i den sista poddsändningen på valdagen att AFS inte hade varit så stora i sociala medier om det inte fanns sympatisörer bland "riktiga människor" ute på gator och torg. Det är här det börjar osa katt. Anhängarna beter sig nämligen inte som normala när det kommer till spontana hurrarop, hånskratt och kroppsspråk som ska signalera medhåll. https://vk.com/videos-170399721?z=video-170399721_456239075%2Fpl_-170399721_-2

Lyssna noga på hånskrattet vid 2:09. Hånskrattet är fördröjt med över en sekund. Dessutom låter det identiskt med hånskrattet som Anders Lindberg fick utstå under sitt deltagande i en paneldiskussion i Almedalen i somras: https://www.youtube.com/watch?v=uVAHucjIy3M

Det är bara ett exempel. Studera deras filmer noga, oavsett om du sympatiserar med innehållet eller ej.

Syftet med AFS skulle kunna vara följande:

1. Skapa ett radikalt alternativ för att underblåsa etniska motsättningar i Sverige.

eller

2. Skapa ett radikalt Sverigevänligt parti som man vet kommer totalfloppa för att därefter uppmana vita nationalister att överge Sverigeprojektet och därefter underblåsa separatistiska rörelser.

Det skulle faktiskt kunna vara en helgardering. Storslam i valet 2018: kommande inbördeskrig pga etniska motsättningar. Flopp i valet 2018: kommande inbördeskrig pga vita svenskar som vill bryta sig ur mångkulturen ā la Novorossiya.
Jag har länge ansett att AfS vill skapa hat mot invandrare samt visa hur puckade nationalister är. Röstsiffrorna bryr de sig inte om.

Tror du verkligen någon journalist skulle kunna få artiklar med sådana idéer publicerade? Marsch till frysboxen!
Citera
2018-09-10, 12:48
  #26395
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rajnfelt
Man kan skratta och håna AFS för det låga resultatet. MEN, det som dem gjort och stått upp för under sin valturne har förmodligen sällan skådats i modern tid. FÅ personer skulle våga göra detta som AFS stod upp för på sina valmöten. Det svensken sitter och pratar om vid köksbordet eller tänker tyst om säger AFS högt inför det svenska folket. Dvs sanningen!

Tycker ärligt att de visat sig som proffs och gjort en väldigt bra valrörelse sett till Fi eller Medborglig samling som man inte hört ett dugg om. Men är väl hela grejen med AFS att det handlat om just bara proffspolitiker. De fick inte med sig vanligt folk. Sedan de som skulle kunna tänka sig en röst på dom var sådana som istället röstade på SD, KD och kanske tom M för de kände att en röst på AFS skulle vara en bortkastad röst.

Så hänger de bara i och det finns en rejäl chans i opinionen att de ska komma in nästa gång. Om nu detta blir extraval för S och M inte kan samsas eller 2022.
Citera
2018-09-10, 12:51
  #26396
Medlem
Det fanns helt enkelt inte någon efterfrågan på ett sådant här parti. SD’s väljare är nöjda med SD.
Citera
2018-09-10, 12:52
  #26397
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Lefflan
Ett tips är att sluta fokusera på de människor som är hjärndöda. Fokusera på de människor som faktiskt bryr sig. Det mår man mycket bättre av i detta sinnessjuka samhälle.

Jovisst är det så. Men hade hoppats på en liten ljusglimt i valet, vilket AfS valrörelse faktiskt var, men sen blev det ju ett bryskt uppvaknande. Sorgligt.
Citera
2018-09-10, 12:55
  #26398
Medlem
SmokeyNegronis avatar
Det måste ha varit valfusk med förtidsrösterna (SD & AfS bytts till S), annars går det inte att få ihop pusslet.

Så alla nationalister: förtidsrösta aldrig någonsin mer!
Citera
2018-09-10, 12:57
  #26399
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av countolaf
Jovisst är det så. Men hade hoppats på en liten ljusglimt i valet, vilket AfS valrörelse faktiskt var, men sen blev det ju ett bryskt uppvaknande. Sorgligt.

Svenska folket är idioter! grattis de förtjänar att dö
Citera
2018-09-10, 12:58
  #26400
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmokeyNegroni
Det måste ha varit valfusk med förtidsrösterna (SD & AfS bytts till S), annars går det inte att få ihop pusslet.

Så alla nationalister: förtidsrösta aldrig någonsin mer!

Det gör det så oerhört lätt att röstfuska när man kan byta ut lappar...

jag är övertygad om att det är det som hänt... 28% av befolkningen kan omöjligt vara så jävla slut i huvudet att de röstar på idioten Löfvén
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in