Citat:
Ursprungligen postat av
Fishbone Mash
Nu var frågan inte riktad till mig, men jag tror jag talar för de flesta när jag säger att de inte tilltalar normala människor. Tror man att man gör ett bra intryck genom att dyka upp mitt i Kungsan med matchande vita bindlar och annat esoteriskt trams så förstår man verkligen ingenting om hur "normies" fungerar. När NMR står och skriker med sina sköldar och vrånga uppsyner för det bara tankarna till lajvare, vilket de flesta tycker är ganska ocoolt.
AfS klär sig istället normalt och lyfter fram karismatiska alfa-personligheter. Det är så man måste göra om man ska sälja in ett redan tillräckigt kontroversiellt budskap.
Ja, jag håller naturligtvis med om allt du säger här.
Skulle man kunna säga att Svegot-killarna är för mycket uppmärksamhetssökande? Bra för att driva poddar, men inte bra för politiska partier. Och tatuerade hakkors är ingen höjdare för AfS, schoklart.
Men nu gällde frågan från början SvP. Där är ju mitt intryck att åtminstone Dan Eriksson passade bra in, och att han dessutom är den minst uppmärksamhetssökande av dem.