Citat:
Ursprungligen postat av
boldogg
Som vad då tex? De skalbara fantasiavstånden?
Nej, rörelserna hos objekten. De kan
förutsägas med teorin och sedan bekräftas med observationer, vilket han utförligt presenterade.
Citat:
Ursprungligen postat av
boldogg
Himlakroppars rörelser har varit känt långt innan din modell blev rådande uppfattning.
Absolut. Kanske hade de även en fysikalisk modell för att räkna på rörelserna men exakt vad spelar det för roll? Det handlar inte om att "känna till" rörelserna eller veta vad årstider är. Det handlar om att kunna räkna ut och förutsäga baserat på en vetenskaplig modell. Detta gör den sann.
Vad är sanning enligt dig?
Citat:
Ursprungligen postat av
boldogg
Jag behöver inte ha en färdig modell för att kritisera globmodellen, vilket korkat argument!
Det skrev jag inte heller. Det är däremot fritt fram för vem som helst att utforma alternativa modeller och om de är starkare så trumfas de tidigare. Faktum är att just Celest Mekanik fungerar med god noggrannhet i vårt solsystem och när det gäller interaktioner mellan vissa övriga objekt (två galaxer exempelvis). I många andra fall är den dock otillräcklig för att förutsäga rörelserna och då har andra modeller utformats.
Citat:
Ursprungligen postat av
boldogg
Jag föreslår att du passar på och presenterar bevis från Laplace mest kända verk.
Poänglöst försök att flytta över bevisbördan på fel sida av bordet. Jag är inte ett småsyskon som du kan dominera med så undermåliga motkommentarer. Den som utmanar vedertagen kunskap ska presentera bevisen, så enkelt är det.