Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Ja ingen annan kan vara med och bjuda så länge du inte vill att man ska få vräka hyresgästerna och därför är det inte rea som sagt, vill du ändra på det?
Jag har även förklarat detta så enkelt att ett barn skulle förstå det: huset säljs inte till någon annan än hyresgästerna. Det förekommer inge budgivning. Hela huset säljs till den nybildade bostadsrättsföreningen, man säljer inte lägenheterna en och en. När man säljer fastigheten till br, sätter man priset alldeles för lågt för att locka till köp. Går det att förestå?
Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Det motsäger inte att kontrakten har ett värde och det var som sagt när dessa kontrakt gavs bort gratis som orättvisan skapades.
Det finns ingen orättvisa i ett hyresboende. Lägenheterna är tillgängliga för alla, kontraktet går vidare den dag hyresgästen flyttar.
Ett svart hyreskontrakt är värt kanske ett par hundratusen, vinsten vid ombildning till br är många miljoner. Vilket är mest orättvist?