Citat:
Ursprungligen postat av
Buffymylove
Det är du som sitter på bevisbördan
Kan inte män besinna sig så ska de omyndighetsförklaras. Hur hade du tänkt lösa saken förresten, tvinga kvinnor att ligga med män de inte vill ligga med? De får väl sätta på varandra i röven om de är så jävla desperata.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mustellaminuta
Nej, det är du som sitter på bevisbördan:
Gör det enkelt för både dig och mig genom
att berätta vad det beror på.
Jag skulle säga att ni sitter på ungefär likvärdig bevisbörda. Att fenomen A följer kausalt av fenomen B är ungefär lika kontroversiellt som att kausala samband helt saknas. En tredje möjlighet är att både våldtäkterna och förändringarna i i vilken utsträckning killar får ligga beror på en tredje okänd faktor C.
Jag har själv ingen bra gissning på vilket av de tre alternativen som är närmast sanningen, eller om det förhåller sig på något tredje sätt. Vi har hört ståndpunkterna nu, dags för argument och belägg! Är det bara en känsla du har så skriv det. Att återigen lägga fram samma åsikt och förolämpa andra känns ganska trolligt.