Citat:
Ursprungligen postat av
Fnysington
Nu blir det ju alldeles snurrigt allting

Hur menar du, vad blir snurrigt?
Tittar man på Sifo och andra som har SD på runt 18-19% och tar i baktning att dessa
telefon-institut totalbommade på SD 2014 (mer än 2010) så måste ju SDs röster som yougov och sentio mäter upp komma någonstans ifrån.
Sifos 18% för SD, med en en felfaktor på 1,35 = 24,3%. Dvs i samma härad som dom moderna instituten. Leif D vibbar dock att den genomsnittliga felfaktorn för SD blir högre i år än tidigare.
Nå, 25% för S i Sifo är med all sannolikhet för högt. All tidigare erfarenhet av hur Sifo brukar mäta och uppföra sig talar för det.
Något som är kraftigt nedtonat i debatten är att S får skitsiffror i stort sett överallt. Även ett valresultat på 25% måste betraktas som skrutt. Även om det är bättre än dom typ 21% som dom får i yougov. Men med en röd-brun samling i riksdagen som är större än Aliansen så talar allt för fortsatt S-styre. Men hur?
S går dåligt, och det hänger till stor del ihop med samarbetet med mupparna. Det tror jag till och med den mest
korkade sosse begriper. Med fortsatt S/Mp regering så är sossarna garanterat nede på 15%-nivå i valet 2022. Leif D vibbar därför att det blir en regeringsombildning med S+PSTVKUNFp(L)+C. Alla inblandade kommer att skylla på "krisläge". En sådan regering har heller inga problem att få med sig moderaterna och blir sannolikt mer lättstyrd än en med mupparna.