2018-08-15, 21:34
  #3049
Medlem
hashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Att sitta av tiden i Turkiet istället för Sverige känns nog inte så lockande. Självklart börjar han böla om att han har "rätt" att få åka tillbaka till Sverige. Lite synd att han inte kunde få erfarenheten av ett turkiskt fängelse.

Det bästa är endå att hans bölande har kommit ut i media, inget statuslyft direkt bland polare
Citera
2018-08-15, 21:34
  #3050
Medlem
Grandiosos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knusslig
När nassarna såg att Miljöpartiet tjänade röster på skogsbränderna så fick de idéen till bilbränderna för att vinna tillbaka rösterna.

Svårare än så behöver det inte vara.
Citat:
Totalt är sex personer misstänkta för de olika bilbränderna som drabbade Göteborg. Det meddelade polisen på onsdagskvällen.
– Vi har inte några uppgifter att någon annan organisation skulle ligga bakom, säger Malin Sahlström, kommunikationschef vid polisen i region Väst.

Två är sedan tidigare anhållna i Sverige, båda i 20-årsåldern och hemmahörande i Västra Frölunda. De är misstänkta för mordbrand. Den tredje som är anhållen i sin frånvaro greps i Turkiet, misstänkt för mordbrand.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/totalt-sex-personer-misstankta-for-goteborgsbranderna

(Lånar från en annan användares inlägg)
Citat:
Tre unga män i åldrar mellan 18 och 20 år är anhållna misstänkta för bilbränderna i Frölunda. Alla tre är nyligen dömda: narkotikabrott, grovt vapenbrott, grov misshandel, rån.

– Det är våra gubbar allihopa som är inblandade i detta; de vanliga narkotikaförsäljarna runt torget, säger en polis i Frölunda.

Den misstänkte 18-åringen har gripits i Turkiet, på begäran av svensk polis. Vid middagstid på onsdagen hade Göteborgspolisen ännu inte fått något besked att planet med 18-åringen ombord lyft mot Sverige.

18-åringen har en lång historia av kontakter med polis och socialtjänst sedan 13-årsåldern. Strax före sin 16-årsdag dömdes han för att ha rånat en jämnårig på dennes moped.

I juni ifjol döms ynglingen för en rad brott som han begått mellan februari och november 2016. Det gäller personrån, ringa narkotikabrott, övergrepp i rättssak två fall av misshandel samt en grov misshandel där han knivskar en jämnårig flicka.

Påföljden för detta skulle "i vart fall" blivit fängelse i två år och tre månader, om han varit vuxen. Men eftersom han när domen föll bara var 17, blir straffet fortsatt ungdomsvård.

Under tisdagen greps och anhölls två unga män, 19 och 20 år gamla, som också de är misstänkta för mordbränderna i Frölunda under måndagskvällen.

19-åringen dömdes i november i fjol av tingsrätten till fängelse i två månader för grovt vapenbrott. Han hade i maj i fjol kört en bil i vilken det låg en skarpladdad pistol.

Tio dagar efter domen blev 19-åringen gripen när han satt i en bil tillsamman med två andra unga män. I bilen fanns stöldgods från ett inbrott på Coop i Mölnlycke. Domen, i maj i år, blir skyddstillsyn för försök till stöld.

Den 20-årige anhållne mannen har den kortaste rättshistoriken av de tre. Han är enbart dömd, för en knapp månad sedan, för ett ringa narkotikabrott.
http://www.gp.se/nyheter/g%C3%B6tebo...6mda-1.7692975

Verkligheten erbjöd till din och många andras besvikelse inga sluga nassar eller annat farligt
högerfolk som var ute och härjade i förorten med bangers och bensindunkar och skulle sabba
det för de stackars utsatta invandrarna och öka på främlingsfientligheten utan vad verkligheten
här som vanligt kunde erbjuda var just en hög med kriminellt belastade babbar som gjorde
vad man är bäst på: ställa till sattyg, kaoza, skapa oro och injaga fruktan.
Att de därmed själva bidrog till att öka på den nämnda fientligheten om de kom att identifieras
vilket ju skedde, bekymrar dem knappast.

"Socioekonomiska faktorer" drev fram detta ska man väl också behöva höra innan kvällen
är liden fast direkt fattigt verkar det ju inte vara i de här kretsarna för en av de inblandade
drog ju raskt till Turkiet och det lär väl gå på ett antal tusenlappar att boka en sån resa.

Läge nu för alla vänstertomtar och annat löst folk att ta och acceptera verkligheten som den är
och förstå att man bara gör sig löjliga om man fortsätter på det enfaldiga konspirationsspåret
i detta eldfängda ärende.
__________________
Senast redigerad av Grandioso 2018-08-15 kl. 21:45.
Citera
2018-08-15, 21:34
  #3051
Medlem
prominentens avatar
Terrorism är en komplicerad term som jag förstår det, beroende på region och förutsättningar.

Men att man inte straffar dessa kräk ADEKVAT är enligt mig bortom all förståelse.

Citat:
Ursprungligen postat av mastodon111
80 bilar brända, en samordnad attack mot hela samhället, borde inte dessa dömas samt klassas som terrorister? Något avskräckande måste ske?]
Citera
2018-08-15, 21:34
  #3052
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tryffelhund
Det hade ju synts lång väg om det var gamla skinheads som sprang runt och brände. Syns tydligt att detta är unga grabbar. Och NMR-folket brukar inte snacka blattespråk heller för den delen. De kanske har bräddat sitt klientel men det känns inte så troligt.

FÖR HELVETE

Blanda INTE in skinheads med de lönnfeta bönderna i NMR.
Citera
2018-08-15, 21:35
  #3053
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zebop
Skärp dig nu !
Det här var ngt av det mest verklighetsfrånvända jag läst ”Ingen utom godkänd kommer in till deras områden och vill något”
Går du ens utanför dörren på dag eller kväll ?

Att köpa droger går tydligen bra, så varför skulle det inte gå att få nån bil uppbränd ?

Du kan ju pröva att gå in i No go för att köpa droger.

Det är som jag säger att du ser inget och får inget utan blir i stället av med allt för att du är så djävla fel.

Jag går överallt och kan ordna saker som du och merparten bara drömmer om och just därför att du och så många saknar en bild av verkligheten och en erfarenhet.
Är man som ej känd och ute på fulprylar så måste man ha skills, det är inte som att gå till handeln och vifta med kortet och säga rakt ut att det vill jag ha och att jag vet att du kan ordna till det.
Oavsett din status och dina pengar så är det du som står i behov och kliver du in på okänd mark och säger bara ett ord som retar upp någon eller bara så att dom inte gillar dig så är det kört.

Klart att man kan få sin bil uppbränd och mycket mer men återigen utan en erfarenhet, känningar och på det fel attityd då får man ingenting.

Tänk om någon som räknas har sin bil parkerad bredvid din som ska brännas? Uj uj uj.
80 bilar i brand det är inte ett tecken på affärer utan något helt annat
Citera
2018-08-15, 21:37
  #3054
Medlem
mtmmtms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mcccxxxvii
Har med 99 % säkerhet lyckats lexbase:a fram två av gärningsmännen.

Den s.k. 19-åringen heter Alan Hussen och bor på Pianogatan 34 i Västra Frölunda.
Domen om stöldförsöket på Coop Mölnlycke: Göteborgs TR, B 15032-17
Domen om grovt vapenbrott: Göteborgs TR, B 6352-17

Den s.k. 18-åringen heter Mohannad Ali Easar. Adressen var ett SIS-hem, hans föräldrar Sabiha Daway och Ali Easar Abid bor dock på Mandolingatan 41 i Västra Frölunda.
Domen om rån, övergrepp i rättssak, misshandlar m.m: Göteborgs TR, B 1978-16.
Hittar inte brottmålsdomen om mopedrånet. Händelsen återges emellertid i domen där Mohannad Ali Easar blir LVU:ad: Göteborgs FR, 12289-16.

Hur kom du fram till siffran 99% sannlikhet ?
Eller menar du egentligen att du hittat en 18-årig man i Frölunda ?
Citera
2018-08-15, 21:38
  #3055
Medlem
halvsvennes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 420istheonlyhope
Den farligaste lögnen är en halvsanning.

Menar inte specifikt just detta fall för har inte kollat. Men alla kanaler som blandar sanning med lögn och ibland sanning ibland lögn... För folk som inte klarar av att analysera detta så är denna hjärntvätt extremt farlig. Lägg där till alla extremt efterblivna åsikter och annat trams dumburken sprider. Ren hjärntvätt. Det är ju så uppenbart. Därav alla konstiga efterblivna resonemang och åsikter. Manipulation.

Manipulation är rätt beskrivning.
Men det funkade förr, inte nu längre. Nu är det alltid någon på en arbetsplats/umgänge som läst fri media. Och säger har du sett vad de har mörkar och förvrängt på SVT. Det kommer en storm som SVT får svårt att hantera.
Citera
2018-08-15, 21:40
  #3056
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
Svårt att släppa politiskt syfte och Putin. Varför avfärdar polisen det så snabbt. I så fall måste utredningen vara i princip klar. Rekord med hänsyn till antalet gärningsmän.

Varför hävdar polisen att det endast var ca 10 gärningsmän sammanlagt?

Det var väl ca 10 orter x 10 pers = 100 gärningsmän

Vill man tona ner teorin att det hela är väldigt organiserat och toppstyrt?

Varför i så fall?


Betänk att återigen var linjen till 112 blockerad i ett antal minuter... verkar vara satt i system när dessa stora skumma deep state-händelser sker, allt för att förövarna ska hinna smita undan, och så sätter man dit nån syndabock istället...
__________________
Senast redigerad av Död o återfödd 2018-08-15 kl. 21:59.
Citera
2018-08-15, 21:42
  #3057
Bannlyst
Lönekuvertet kom från "öst", i sedvanlig ordning, eller? Lite svårläst tråd...
Citera
2018-08-15, 21:43
  #3058
Medlem
prominentens avatar
Inte kulram i alla fall - om du vet vad det är (används i "vissa länder").

Citat:
Ursprungligen postat av mtmmtm
Hur kom du fram till siffran 99% sannlikhet ?
Eller menar du egentligen att du hittat en 18-årig man i Frölunda ?
Citera
2018-08-15, 21:45
  #3059
Medlem
nero1s avatar
Helikoptern hänger lågt över norra biskop nu. Kan det vara några hottentottar som visar sitt ogillande mot bilar nu igen, månne? Hyfsat väder är det ju med...
Citera
2018-08-15, 21:46
  #3060
Medlem
420istheonlyhopes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halvsvenne
Manipulation är rätt beskrivning.
Men det funkade förr, inte nu längre. Nu är det alltid någon på en arbetsplats/umgänge som läst fri media. Och säger har du sett vad de har mörkar och förvrängt på SVT. Det kommer en storm som SVT får svårt att hantera.

Kanske inte fungerar för dig längre... Men jag ser tydligt att det fortfarande fungerar på väldigt många. Dom lyssnar på kändisar, politiker, nyheter och tar efter beroende på vilken kategori de själva tror att de tillhör.

Manipulationen är inte bara sanning/lögn utan flera andra saker. T.ex. utelämnar vissa saker, berättar att någonting händer men inte varför. Det finns otroligt många sätt att manipulera människor på. Detta är effekten av det.

Dags för politikerna att börja tala sanning. Vi vill veta ALLT
Ni kommer inte komma undan. Vi är överallt och vi vill ha svar.
__________________
Senast redigerad av 420istheonlyhope 2018-08-15 kl. 21:53.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in