2018-08-14, 08:52
  #877
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Suspects?

1. Miljöextremister.

Vi har haft den varmaste sommaren i mannaminne och unga miljöaktivister börjar säkert känna hur det bränns. Så nu måste man göra något innan det är för sent. Bränna bilarna verkar smart. Dessutom går det åt en del olja, vilket är bra eftersom den inte kan göra mer skada sen.

2. Islamister/IS

Dessa har haft tråkigt länge nog och nu är det dags att något händer. Död åt de otrognas bilar!

3. Putin

Lite kaos i Sverige är aldrig fel. Då kan moder ryssland komma in och rädda oss sen. Vad gör svensken mest upprörd? - När någon tafsar på dennes bil! Bränn lite bilar! Kalinka, kalinka, kalinka a ja.

4. Högerfölk. Har det en koppling till valet så bör man nog titta på vilka som har ett intresse av att det brinner bilar.

1. och 2. är uteslutet. 3. är långsökt, men nog möjligt.
Citera
2018-08-14, 08:53
  #878
Medlem
Bromss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knez
En månad innan valet så sker detta...

Jag skulle satsa mina pengar på att detta antingen är NMR eller Afas verk.


Sätter emot. Ska vi säga 100.000 SEK?
Citera
2018-08-14, 08:53
  #879
Medlem
John.Walkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RadioDDR1
Putin?

Ingen aning, kan vara han, kan vara IS, kan vara NMR.

Det är iallafall någon/några som vill skapa splittring i Sverige för sina egna syften.
Citera
2018-08-14, 08:53
  #880
Medlem
Förortskids, otippat.
Citera
2018-08-14, 08:54
  #881
Medlem
BeatriceCencis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vargtassan
Man undrar varför dom var maskerade, då dom ”troligen” hade en hudfärg som gjorde att dom iallafall inte hade synts i mörkret.
Nu ska Löfven ta i med hårdhandskarna, detta är helt oacceptabelt! Börja med att införa kännbara straff för snor-hor-ungarna! Dom vet ju att dom inte riskerar några straff. Samhället är för jävla slappt!

Detta kommer att fortsätta, var så säkra!

De är maskerade för att de vet att det finns övervakningskameror överallt där kaozblattar brukar begå allvarliga brott som terrorism av det här slaget, droghandel mm.

Hur många gånger har Löfvén redan sagt att han ska ta i med hårdhandskarna mot dem som bränner och kastar sten på blåljuspersonal? Tomma löften som alltid.
Citera
2018-08-14, 08:54
  #882
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vargtassan

Detta kommer att fortsätta, var så säkra!

Finns det någon annan lösning än utvisningar i stor skala??
Vad är det som gör att dessa ungdomar inte kan återvända till sina hemländer?
Citera
2018-08-14, 08:54
  #883
Medlem
Dom som gjort detta är.

1. Förortsgäng
2. Förortsgäng
3. Förortsgäng

Varför? därför.

Afa? nä. NMR? Absolut inte! finns ingen anledning
Citera
2018-08-14, 08:54
  #884
Medlem
Dr_Kronas avatar
Felet är ju att politiker och media i åratal har sett mellan fingrarna och till och med förnekat att de här brotten existerar. Polisen får inte vara polis utan dom har fått en övervakande roll istället för att gripa folk.

För att få bukt med aporna så måste man sänka straffåldern till 15 år samt att polisen alltid skall besvara stenkastning med skarp ammunition. Om dom skjuter ihjäl ett antal idioter så kan det bli lite lugnare i gettot.
Citera
2018-08-14, 08:55
  #885
Bannlyst
Vad skulle AFA tjäna på att värva röster åt SD och AFS?
Klart det inte är AFA, dummaste jag hört.
Citera
2018-08-14, 08:55
  #886
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
4. Högerfölk. Har det en koppling till valet så bör man nog titta på vilka som har ett intresse av att det brinner bilar.

1. och 2. är uteslutet. 3. är långsökt, men nog möjligt.
Varför tar du inte med det överlägset mest troliga: gängen och kidsen i förorterna?
Citera
2018-08-14, 08:55
  #887
Medlem
Condottieris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeatriceCenci
Vilka omständigheter tyder på det? Vilken grupp är det som sätter eld på Sverige året runt, och speciellt i Augusti vid skolstart? Blatteapor eller nationella svenskar?
Är verkligen "nationella svenskar" (eller vad man ska kalla det) så enormt intelligenta vid jämförelse med "blatteaporna"? I sammanhanget ger svenskarna intryck av att vara nästintill utvecklingsstörda.
__________________
Senast redigerad av Condottieri 2018-08-14 kl. 08:58.
Citera
2018-08-14, 08:55
  #888
Medlem
Drapåtrissors avatar
Polisen har identifierat flera men ingen är gripen. Istället ska man tala med deras föräldrar. Svensk flathet kan den bli mera pinsam?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in