2018-08-12, 23:30
  #28561
Medlem
Ugglan.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Jag har några tankar om var Helena kan ha dumpats, och jag för mitt resonemang utifrån vad vi hittills tror oss veta, bland annat baserat på vad vittnen har sagt. Jag ser två möjligheter:

1) Vänern. "Båthistorien" om han snubben som seglade på något mjukt och tungt mellan Dillö och Mariestad. Om snubben skulle ha seglat på Helena kan GW Perssons teori vara rätt. Dock är möjligheten stor att det var något annat som snubben seglade på. Tidsmässigt känns det oerhört tajt att hinna dumpa Helena i Vänern, särskilt som det i stort sett redan hade börjat ljusna. Ett rent panikagerande, i så fall - som dessutom lyckades.

2) Kusa-bäcken (Lugnås-berget). Det är många saker som gör det området intressant. Jag räknar upp dessa utan inbördes ordning. Alla behöver inte ha med fallet att göra, men kanske några. Allt har stått i media och i tråden.

* Användaren Viking711 ser en bil köra förbi ute vid Sjöängen strax före 03:00. Via den vägen kommer man till Lugnås samhälle och Lugnås-berget.
* D*niel Lilliesti*rna hade ett hus alldeles vid Kusa-bron, nära Kusa-bäcken. D*niel Lilliesti*rna umgicks med K*rl L*rsson, PU och en rad andra personer i den grupperingen.
* Trankärrsvittnet som såg en bil som tidigt på söndagsmorgonen hastigt kom körande ut från skogarna nere vid Trankärr (alltså i mycket nära anslutning till E20, Lugnås-berget och Kusa-bäcken). I bilen ska det ha suttit tre (har jag för mig) unga killar som såg oroliga och stressade ut. Jag har för mig att bilen var danskregistrerad (rätta mig om jag har fel).
* En amatörarkeolog (eller om det var en amatörgeolog) ska ha hittat en sönderfallen ryggsäck med kvinnoattiraljer i utmed Kusa-bäcken. Dessutom ska någon ha hittat en damsko på ungefär samma ställe.

Om jag ska välja en av dessa två varianter, väljer jag nummer 2. Och nu tänkte jag tipsa polisen igen (till någras stora förtret): Sätt samman en skallgångskedja bestående av cirka 50 personer, företrädesvis militärer, hemvärnsfolk och andra skogsvana människor. Med en meters lucka täcks ett område på cirka 50 meter. Sätt också in fyra för ändamålet tränande hundar, alltså en hund per tio meter för att i första hand sniffa efter mänskliga kvarlevor. Börja sedan vid Kusa-bäcken och sök av den ena sidan ner mot Trankärr. Vänd sedan där nere och ta den andra sidan tillbaka. Avståndet från Kusa-bron till Trankärr uppskattar jag till cirka en kilometer. Hela operationen bör vara avklarad på en dag. Givetvis ska operationen föregås av en noggrann planering.

Citat:
Ursprungligen postat av Pudelfrillan
Trankärrsvittnet ska ha sett bilen mellan ca. 06:00 och 08:00 på söndagsmorgenen. Tidpunkten skulle kunna tala för att de 2-3 männen i bilen var klara och på väg därifrån på morgonkvisten efter att ha grävt ner/ gömt Helenas kropp någonstans i detta område.
Om den mindre vita bilen på cykelvägen användes till att frakta HAs kropp till Kusa-bäcken / Trankärrs området så hade GM mellan ca. 2,5 - 4 timmar på sig att göra sig av med kroppen innan dom sedan sågs av vittnet någongång mellan 06:00 och 08:00. Ett par timmar är väl ungefär den tid det tar att gömma en kropp?

Bilen var förmodligen inte dansk utan svensk och hade ev. en påklistrad DK dekal som jag minns det.

Hade PN bil -92? I sådant fall kan någon kanske ha lånat den?

Bra idé Ugglan att sätta samman en välplanerad skallgångskedja i omtådet Kusa-bäcken - Trankärr.

Citat:
Ursprungligen postat av Judaland
Ca 8.30-8.45 vid den första iakttagelsen är rimligt enligt mina beräkningar. Bilen färdas, sakta, från E20-hållet genom Trankärr upp mot och vidare in i skogen. Ca 9.15-9.30 ser de bilen igen inne på skogsvägen bara några hundra meter från där den sågs tre kvart tidigare, på väg ut mot stora grusvägen. Bilen svänger där höger, mot lugnås/kusabron-hållet.
Ungefär så.

Pudelfrillan: Om vi går på tiderna som Judaland angav, är det rimligt att kunna få undan en kropp på så kort tid som kanske en timme eller bara 45 minuter (om vi tänker oss att bilen var där i just det syftet)? Om bilen skulle ha med försvinnandet att göra rent generellt, av vilken annan orsak skulle den ha kunnat vara nere vid Trankärr? Går det att köra upp till Kusa-bron från E20/Trankärr och där bilen observerades eller är det stopp där i skogen? Vet du, Judaland?
Citera
2018-08-13, 00:19
  #28562
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prinzezzan
Hej Rotvagen!

Först vill jag säga att det är så otroligt tråkigt och onödigt med alla dessa påhopp, ifrågasättanden och "befallningar", som man förväntas ska lyda av vissa. Du har nu också utsatts. Alla har rätt att skriva, spekulera och diskutera i tråden, och ingen ska säga åt andra vad de ska göra. Dina inlägg är lika mycket värda som andras. Stå på dig!

Jag tror de flesta i tråden - som varit med några år - tydligt minns "diskussionerna" mellan dessa två män. PU medgav att han kommit upp till PK:s lägenhet den aktuella natten/morgonen. Han har inte heller dementerat att han var skitig, hade rivsår osv, men menade i sina inlägg att anledningen till att han såg så ut, var för att han forcerat något buskage på vägen dit. Om inte PU hade medgivit dessa omständigheter, så kanske jag hade tvivlat - "ord mot ord". Men eftersom både PU:s och PK:s uppgifter sammanfaller på - åtminstone - dessa punkter, så utgår jag ifrån att de är sanna. Däremot behöver ju inte PU:s uppdykande och skitiga uppsyn behövt ha haft med Helenas försvinnande att göra. Men om PU:s upprivna tillstånd var sådant som PK beskrev det, så är jag nyfiken på vad som PU varit med om den natten. Atervandsgrand4 får gärna förklara igen.

Slutligen vill jag beklaga att din son är sjuk. och jag hoppas att han får ett så härligt liv som det bara går. Du ska dock inte behöva vända ut och in på ditt liv och "bevisa" vissa saker för att "behaga" vissa. Ofta spelar det ingen roll att man berättar sanningen; vissa kan inte ta in det ändå.

Kram.

Tack för de fina orden de värmde 😌 min son lever på övertid så vi tar dag för dag och försöker att ta tillvara på tiden m honom 😕
Jag har som sagt inte hunnit läst så mycket ... än men försöker . Atervandsgrand ( rätta mig nu om jag blandar ihop de, har varit många namn och förkortningar &#128533 Han beskrivs som en riktig skitstövel . Ryktades om att han drogade tjejerna för att få omkull dem ( tänkte på Helenas vattenglas innan hemgång) han erkänner att han använde droger , ett hett humör och inte tog skit av andra. Däremot så nekade han till att droga brudarna .. de fick han omkull ändå ? Han använde droger själv men säger ..... jag gillar inte sjack horor . I hans värld fick han omkull brudarna utan problem och han omgavs av vänner 🤔 tränade mycket då han var en stor kille och på den tiden var anabola inte lika erkänt farligt som nu . Om jag nu inte blandar ihop personer så sa han även ang det såkallade minnet ? eller det han hade tappat efter vägen ... dagarna efter Helenas försvinnande Sön , Mån kommer han inte heller ihåg ?? Och varför kan ju kanske visa sig när jag kommit längre fram i tråden . Denna kille har ett rykte om att va ett riktigt svin ( självklart nekar han till det) 🤔 han anser tjejer har ett syfte .. och det är att bli påsatt . Stor , stark kan bara sia om att skulle han få nobben av en brud så känns han inte som typen som säger förlåt då för att jag kladdade och hejdå .Denna kille briljerar ju tom. På Flashback att han minsan inte behöver tjata för att få omkull brudarna . Såg ochså att ni ställde många frågor men fick väldigt konstiga svar tillbaka ? Ibland hettade han till eller drog till med sin hjärna som var satt på off knappen ... oftast i lägliga och obekväma situationer och förväntade svar . Sedan reagerar jag på att han egentligen inte stenhårt dementerar vissa påstående utan svaren kommer som några slags .... gåtor 🤔 Saker runt honom vad som hänt den natten , han erkänner att han har ett jäkla humör , han kommer ihåg vissa saker som tex ..... hur hans skador kommit dit och beskriver buskarna och vart han ramlade 🤔 sedan vad som sades mellan PK och PU det vet de bara själva och där blir det ord mot ord ... tyvärr . Förmodar att Polisen har synat , granskat detta så det inte finns mycket kvar att syna ? Men säger som Helenas familj .... Antligen har man gjort något eller inte ? De är det där mitt i mellan , minnesluckorna som så lägligt infann sig i en kritiskt stund 😕 det köper vi inte .
Det är synd att ingen av dessa herrar skriver i tråden längre ? eller ..🤔 det vore intressant att idag få höra igen deras syn på allting ? Är ganska övrtygad om att en i allafall inte har ändrat sin uppfattning om vad som hände denna natt .
Ska inte dra upp detta igen om ingen hoppar in i tråden förstås och vill skriva av sig 🤔
Vi får fortsätta att rikta in oss på vem Pilot är och om han är den MG ? Luddigt och rörigt inlägg jag vet 😕 rätta mig gärna om jag rört” ihop allt nu m namnen = person
Citera
2018-08-13, 00:52
  #28563
Medlem
Pajosvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Jag har några tankar om var Helena kan ha dumpats, och jag för mitt resonemang utifrån vad vi hittills tror oss veta, bland annat baserat på vad vittnen har sagt. Jag ser två möjligheter:

1) Vänern. "Båthistorien" om han snubben som seglade på något mjukt och tungt mellan Dillö och Mariestad. Om snubben skulle ha seglat på Helena kan GW Perssons teori vara rätt. Dock är möjligheten stor att det var något annat som snubben seglade på. Tidsmässigt känns det oerhört tajt att hinna dumpa Helena i Vänern, särskilt som det i stort sett redan hade börjat ljusna. Ett rent panikagerande, i så fall - som dessutom lyckades.

2) Kusa-bäcken (Lugnås-berget). Det är många saker som gör det området intressant. Jag räknar upp dessa utan inbördes ordning. Alla behöver inte ha med fallet att göra, men kanske några. Allt har stått i media och i tråden.

* Användaren Viking711 ser en bil köra förbi ute vid Sjöängen strax före 03:00. Via den vägen kommer man till Lugnås samhälle och Lugnås-berget.
* D*niel Lilliesti*rna hade ett hus alldeles vid Kusa-bron, nära Kusa-bäcken. D*niel Lilliesti*rna umgicks med K*rl L*rsson, PU och en rad andra personer i den grupperingen.
* Trankärrsvittnet som såg en bil som tidigt på söndagsmorgonen hastigt kom körande ut från skogarna nere vid Trankärr (alltså i mycket nära anslutning till E20, Lugnås-berget och Kusa-bäcken). I bilen ska det ha suttit tre (har jag för mig) unga killar som såg oroliga och stressade ut. Jag har för mig att bilen var danskregistrerad (rätta mig om jag har fel).
* En amatörarkeolog (eller om det var en amatörgeolog) ska ha hittat en sönderfallen ryggsäck med kvinnoattiraljer i utmed Kusa-bäcken. Dessutom ska någon ha hittat en damsko på ungefär samma ställe.

Amatörgeolog var det enligt KungKarl12e
Inlägg 3590 och 3923. (Om det spelar någon roll)
__________________
Senast redigerad av Pajosv 2018-08-13 kl. 00:58.
Citera
2018-08-13, 01:34
  #28564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Pudelfrillan: Om vi går på tiderna som Judaland angav, är det rimligt att kunna få undan en kropp på så kort tid som kanske en timme eller bara 45 minuter (om vi tänker oss att bilen var där i just det syftet)? Om bilen skulle ha med försvinnandet att göra rent generellt, av vilken annan orsak skulle den ha kunnat vara nere vid Trankärr? Går det att köra upp till Kusa-bron från E20/Trankärr och där bilen observerades eller är det stopp där i skogen? Vet du, Judaland?

Det där med tid verkar vara något som vissa kan utnyttja till max ? Tänker nu på Lisa Holm fallet där NB lyckades hinna m överfalla , hänga , frakta bort och gömma kroppen på en väldigt lite tid ? Många ansåg ju att det nästintill vore omöjligt att hunnit m allt detta ( osäker nu m allt skedde på en timma ungefär )
Sedan är det väl så , känner man till omgivningen som handen i handsken så underlättar det enormt .
Citera
2018-08-13, 02:06
  #28565
Medlem
Pudelfrillans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Pudelfrillan: Om vi går på tiderna som Judaland angav, är det rimligt att kunna få undan en kropp på så kort tid som kanske en timme eller bara 45 minuter (om vi tänker oss att bilen var där i just det syftet)? Om bilen skulle ha med försvinnandet att göra rent generellt, av vilken annan orsak skulle den ha kunnat vara nere vid Trankärr? Går det att köra upp till Kusa-bron från E20/Trankärr och där bilen observerades eller är det stopp där i skogen? Vet du, Judaland?

Nja i sådant fall handlar det nog mer om en panikartad dumpning av kroppen d.v.s.man hinner bära in den i skogen och gömma den under grenar, granris, sly m.m. Man hinner inte ordna något mer avancerat, säkert gömställe som t.ex. en kamuflerad jordgrav på endast 45 - 60 min, det kan jag inte tänka mig.

Kan någon av personerna i bilen ha känt någon som bodde i området kring Trankärr eller på något annat sätt haft anknytning dit? Finns det sommarstugor i Trankärr?

Det är ju annars mycket inbrott sommartid, den här bilen kan ha åkt runt och kollat efter lämpliga objekt, man har rekat helt enkelt och i samband med detta observerats av Trankärrsvittnet. Man kan ju uppträda nervöst och konstigt utan att man har begått ett mord.
__________________
Senast redigerad av Pudelfrillan 2018-08-13 kl. 03:03.
Citera
2018-08-13, 07:53
  #28566
Medlem
Skulle Helena ligga nedgrävd är jag övertygad att en duktig specialtränad likhund skulle markera för den minsta lilla skelettdel, trots att det gått över 25 år, då under förutsättning att hon inte ligger alltför djupt. Duktiga och rätt tränade likhundar som kan skilja på människoben från djurben växer inte på träd, och det finns nog inte många i Sverige som har dessa kvalifikationer. Det finns också arkeologihundar specialiserade på mänskliga benrester.

Ett exempel värt att nämna i sammanhanget är från den DC:3 som blev nedskjuten 1952 utanför Gotska Sandön och som bärgades 2004. I det planet "markerade" en likhund på ett ställe där teknikerna sedan hittade en skelettbit från ett finger vilket man sedan kunde ta ett DNA ifrån - makalöst imponerande att kunna markera efter så lång tid som 52 år.

Jag hoppas verkligen polisen lägger resurser på att hitta en duktig och välmeriterad likhund vid den minsta lilla misstanke om var Helena skulle kunna ligga nedgrävd någonstans - detta skulle kunna vara nyckeln till att hitta hennes kvarlevor. Det måste ändå sägas att en hund är en levande varelse och ingen felfri maskin, och kan ha sina bättre och sämre dagar, så helt säker på ett positivt resultat kan man inte vara.
Citera
2018-08-13, 10:25
  #28567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Det som Trankärrsvittnet såg var alltså en bil som tidigt på söndagsmorgonen hastigt kom körande ut från skogarna nere vid Trankärr (alltså i mycket nära anslutning till E20, Lugnås-berget och Kusa-bäcken). I bilen ska det ha suttit tre (har jag för mig) unga killar som såg oroliga och stressade ut.

I det här sammanhanget kommer jag att tänka på uppgiften om att en amatörarkeolog (eller om det var en amatörgeolog) hittade en sönderfallen ryggsäck med kvinnoattiraljer i vid just Kusa-bäcken. Dessutom ska någon ha hittat en damsko på ungefär samma ställe. Hur hamnar sådana persedlar i ett skogsområde utmed just Kusa-bäcken? Känns fullständigt onaturligt.

Någon som vet om detta område söktes av med hund -92?
Citera
2018-08-13, 10:59
  #28568
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rotvagen
Tack för de fina orden de värmde 😌 min son lever på övertid så vi tar dag för dag och försöker att ta tillvara på tiden m honom 😕
Jag har som sagt inte hunnit läst så mycket ... än men försöker . Atervandsgrand ( rätta mig nu om jag blandar ihop de, har varit många namn och förkortningar &#128533 Han beskrivs som en riktig skitstövel . Ryktades om att han drogade tjejerna för att få omkull dem ( tänkte på Helenas vattenglas innan hemgång) han erkänner att han använde droger , ett hett humör och inte tog skit av andra. Däremot så nekade han till att droga brudarna .. de fick han omkull ändå ? Han använde droger själv men säger ..... jag gillar inte sjack horor . I hans värld fick han omkull brudarna utan problem och han omgavs av vänner 🤔 tränade mycket då han var en stor kille och på den tiden var anabola inte lika erkänt farligt som nu . Om jag nu inte blandar ihop personer så sa han även ang det såkallade minnet ? eller det han hade tappat efter vägen ... dagarna efter Helenas försvinnande Sön , Mån kommer han inte heller ihåg ?? Och varför kan ju kanske visa sig när jag kommit längre fram i tråden . Denna kille har ett rykte om att va ett riktigt svin ( självklart nekar han till det) 🤔 han anser tjejer har ett syfte .. och det är att bli påsatt . Stor , stark kan bara sia om att skulle han få nobben av en brud så känns han inte som typen som säger förlåt då för att jag kladdade och hejdå .Denna kille briljerar ju tom. På Flashback att han minsan inte behöver tjata för att få omkull brudarna . Såg ochså att ni ställde många frågor men fick väldigt konstiga svar tillbaka ? Ibland hettade han till eller drog till med sin hjärna som var satt på off knappen ... oftast i lägliga och obekväma situationer och förväntade svar . Sedan reagerar jag på att han egentligen inte stenhårt dementerar vissa påstående utan svaren kommer som några slags .... gåtor 🤔 Saker runt honom vad som hänt den natten , han erkänner att han har ett jäkla humör , han kommer ihåg vissa saker som tex ..... hur hans skador kommit dit och beskriver buskarna och vart han ramlade 🤔 sedan vad som sades mellan PK och PU det vet de bara själva och där blir det ord mot ord ... tyvärr . Förmodar att Polisen har synat , granskat detta så det inte finns mycket kvar att syna ? Men säger som Helenas familj .... Antligen har man gjort något eller inte ? De är det där mitt i mellan , minnesluckorna som så lägligt infann sig i en kritiskt stund 😕 det köper vi inte .
Det är synd att ingen av dessa herrar skriver i tråden längre ? eller ..🤔 det vore intressant att idag få höra igen deras syn på allting ? Är ganska övrtygad om att en i allafall inte har ändrat sin uppfattning om vad som hände denna natt .
Ska inte dra upp detta igen om ingen hoppar in i tråden förstås och vill skriva av sig 🤔
Vi får fortsätta att rikta in oss på vem Pilot är och om han är den MG ? Luddigt och rörigt inlägg jag vet 😕 rätta mig gärna om jag rört” ihop allt nu m namnen = person


Det var PK som blev anklagad av en postare att droga kvinnor för att få dem, vilket han tillbakavisade som du skrev. När dessa herrar teamade hade PU en låg profil medans PK var den som styrde och hördes och syntes.
Det blir svårt att tolka deras konversation eftersom de var involverade i varandras kriminella räd vid tiden.
Personligen har jag fått tanken att det var en skribent bakom konversationen av dessa två. Behöver inte vara så, menar att man kan förvänta sej vad som helst i vissa läger.

Jag återgår till början av försvinnandet då polisen helt var fokuserad på att det var drogrelaterat pga av fynden i Helenas garderob.
De hade detta fokus i minst tre veckor vilket förstörde mycket.
Om det stämmer det FREIJA skrivit att syster UA var bekant med denna då beryktade PK (droger var en central del i hans liv) så blir det givet att polis synade honom och resten med anknytning till hans krets. Då framförallt hans dåvarande partner "in crime" PU.
Sedan visade det sej att spåret var helt missvisande och förstörde utredningens första avgörande tid.
Förstår att blickar riktas direkt åt det klientel som är av den kalibern, men det har visat sej inte lett till något.. Även om man inte goolar i den kretsen så är hämden nära att brukas och det finns många oförätter att ta till. Då borde det kommit fram genom åren om dessa var inblandade...min tanke..

Min uppfattning är att det handlar om några som fått agerat helt ostört, fritt från andras misstänksamma blickar.
Några helt otänkbara.
Citera
2018-08-13, 12:11
  #28569
Medlem
Ugglan.s avatar
Jag tänkte fortsätta att tänka och analysera lite, och den här gången angående "mannen med pilotglasögon". Det som jag har tänkt på är att "mannen med pilotglasögon" syns nere i centrala Mariestad runt 03:30. Vad kan vi dra för slutsatser av det? Jag tänker så här:
"Mannen med pilotglasögon" kan mycket väl vara den som var med på inflyttningsfesten, var med i taxin, var med in på Stadt och allt det där - och han kan mycket väl vara den som gick med Helena på bron (även om Jenvén och polisen i övrigt verkar vela lite om saken).

Min huvudfråga med tanke på att "mannen med pilotglasögon" observeras i centrala Mariestad runt 03:30 är: Skulle han ha kunnat bringa Helena om livet runt kanske 02:30 och få undan kroppen för att sedan synas på stan efter bara en timma - särskilt med tanke på att han ingen bil hade? Bilen måste han ju i så fall först skaffa fram, vilket lär ta bra med tid, bara det. Jag får inte ihop detta. Och det är ju knappast sannolikt att en annan person/ett par andra personer "tar över skitgörat" åt honom och han knallar ner mot stan. I min värld finns inte det på kartan.

Vad kan ha hänt i stället? Ett alternativ är att "mannen med pilotglasögon" för all del var med hela vägen från festen till trakterna kring Kohagen men att ytterligare en person/ett par personer typ dök upp/anslöt sig och hade bil med sig, och att det är den här personen/de här personerna som bringar Helena om livet, medan "mannen med pilotglasögon" finns i periferin och bevittnar allt - och av den anledningen kan han också avvika och bege sig ner mot stan, medan den eller de som de facto är ansvariga för Helenas död (och sannolikt har en bil) också får stanna kvar och städa upp. I det här läget kan jag se hur "mannen med pilotglasögon" kan synas på stan runt 03:30. Och att han måste ringa sin nattarbetande sambo mitt i allt detta, tolkar jag som att han var riktigt skärrad och behövde få höra/känna någon form av lugn och trygghet.

Vad säger ni andra? Pudelfrillan?
Citera
2018-08-13, 12:33
  #28570
Medlem
Donnabella6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av exsist
Det var PK som blev anklagad av en postare att droga kvinnor för att få dem, vilket han tillbakavisade som du skrev. När dessa herrar teamade hade PU en låg profil medans PK var den som styrde och hördes och syntes.
Det blir svårt att tolka deras konversation eftersom de var involverade i varandras kriminella räd vid tiden.
Personligen har jag fått tanken att det var en skribent bakom konversationen av dessa två. Behöver inte vara så, menar att man kan förvänta sej vad som helst i vissa läger.

Jag återgår till början av försvinnandet då polisen helt var fokuserad på att det var drogrelaterat pga av fynden i Helenas garderob.
De hade detta fokus i minst tre veckor vilket förstörde mycket.
Om det stämmer det FREIJA skrivit att syster UA var bekant med denna då beryktade PK (droger var en central del i hans liv) så blir det givet att polis synade honom och resten med anknytning till hans krets. Då framförallt hans dåvarande partner "in crime" PU.
Sedan visade det sej att spåret var helt missvisande och förstörde utredningens första avgörande tid.
Förstår att blickar riktas direkt åt det klientel som är av den kalibern, men det har visat sej inte lett till något.. Även om man inte goolar i den kretsen så är hämden nära att brukas och det finns många oförätter att ta till. Då borde det kommit fram genom åren om dessa var inblandade...min tanke..

Min uppfattning är att det handlar om några som fått agerat helt ostört, fritt från andras misstänksamma blickar.
Några helt otänkbara.

Håller med,nära H/Fam A.

BW enligt mig är som sagt ytterst intressant.Finns några få till.
Citera
2018-08-13, 13:18
  #28571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Jag tänkte fortsätta att tänka och analysera lite, och den här gången angående "mannen med pilotglasögon". Det som jag har tänkt på är att "mannen med pilotglasögon" syns nere i centrala Mariestad runt 03:30. Vad kan vi dra för slutsatser av det? Jag tänker så här:
"Mannen med pilotglasögon" kan mycket väl vara den som var med på inflyttningsfesten, var med i taxin, var med in på Stadt och allt det där - och han kan mycket väl vara den som gick med Helena på bron (även om Jenvén och polisen i övrigt verkar vela lite om saken).

Min huvudfråga med tanke på att "mannen med pilotglasögon" observeras i centrala Mariestad runt 03:30 är: Skulle han ha kunnat bringa Helena om livet runt kanske 02:30 och få undan kroppen för att sedan synas på stan efter bara en timma - särskilt med tanke på att han ingen bil hade? Bilen måste han ju i så fall först skaffa fram, vilket lär ta bra med tid, bara det. Jag får inte ihop detta. Och det är ju knappast sannolikt att en annan person/ett par andra personer "tar över skitgörat" åt honom och han knallar ner mot stan. I min värld finns inte det på kartan.

Vad kan ha hänt i stället? Ett alternativ är att "mannen med pilotglasögon" för all del var med hela vägen från festen till trakterna kring Kohagen men att ytterligare en person/ett par personer typ dök upp/anslöt sig och hade bil med sig, och att det är den här personen/de här personerna som bringar Helena om livet, medan "mannen med pilotglasögon" finns i periferin och bevittnar allt - och av den anledningen kan han också avvika och bege sig ner mot stan, medan den eller de som de facto är ansvariga för Helenas död (och sannolikt har en bil) också får stanna kvar och städa upp. I det här läget kan jag se hur "mannen med pilotglasögon" kan synas på stan runt 03:30. Och att han måste ringa sin nattarbetande sambo mitt i allt detta, tolkar jag som att han var riktigt skärrad och behövde få höra/känna någon form av lugn och trygghet.

Vad säger ni andra? Pudelfrillan?

Bra reflektion!
Citera
2018-08-13, 13:25
  #28572
Medlem
FedupFlorences avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Jag tänkte fortsätta att tänka och analysera lite, och den här gången angående "mannen med pilotglasögon". Det som jag har tänkt på är att "mannen med pilotglasögon" syns nere i centrala Mariestad runt 03:30. Vad kan vi dra för slutsatser av det? Jag tänker så här:
"Mannen med pilotglasögon" kan mycket väl vara den som var med på inflyttningsfesten, var med i taxin, var med in på Stadt och allt det där - och han kan mycket väl vara den som gick med Helena på bron (även om Jenvén och polisen i övrigt verkar vela lite om saken).

Min huvudfråga med tanke på att "mannen med pilotglasögon" observeras i centrala Mariestad runt 03:30 är: Skulle han ha kunnat bringa Helena om livet runt kanske 02:30 och få undan kroppen för att sedan synas på stan efter bara en timma - särskilt med tanke på att han ingen bil hade? Bilen måste han ju i så fall först skaffa fram, vilket lär ta bra med tid, bara det. Jag får inte ihop detta. Och det är ju knappast sannolikt att en annan person/ett par andra personer "tar över skitgörat" åt honom och han knallar ner mot stan. I min värld finns inte det på kartan.

Vad kan ha hänt i stället? Ett alternativ är att "mannen med pilotglasögon" för all del var med hela vägen från festen till trakterna kring Kohagen men att ytterligare en person/ett par personer typ dök upp/anslöt sig och hade bil med sig, och att det är den här personen/de här personerna som bringar Helena om livet, medan "mannen med pilotglasögon" finns i periferin och bevittnar allt - och av den anledningen kan han också avvika och bege sig ner mot stan, medan den eller de som de facto är ansvariga för Helenas död (och sannolikt har en bil) också får stanna kvar och städa upp. I det här läget kan jag se hur "mannen med pilotglasögon" kan synas på stan runt 03:30. Och att han måste ringa sin nattarbetande sambo mitt i allt detta, tolkar jag som att han var riktigt skärrad och behövde få höra/känna någon form av lugn och trygghet.

Vad säger ni andra? Pudelfrillan?

Trots att jag senast skrev att GW inte cementerar sin uppfattning om händelseförloppet vid Helenas försvinnande märker jag att jag inte bortser från vad han skriver. Vill citera ett stycke på sidan 481 och fetningen är min och skall anknyta till ditt inlägg:

”Pilotmannen har dykt upp vid flera tillfällen i Helenautredningen under de år som gått. Han har lämnat olika uppgifter vid olika förhör, hänvisat till minnesluckor och liknande. Något mer konkret som man kunnat anföra mot honom finns däremot inte. Senaste gången han skulle höras, i maj 2017, blev han anhållen och delgiven misstanke om mord men efter bara några timmar ändrar sig åklagaren och släpper ut honom. Själv har jag aldrig betraktat honom som intressant. Det är svårt att få ihop honom med andra iakttagelser som är betydligt säkrare.

Och förutom att det GW skriver här bör gå emot hans ”hata slumpen”, eftersom denne pilot dyker upp i utredningen gång på gång samt lämnar olika uppgifter vid förhör, så har jag svårt att se varför det är svårt att få ihop honom med andra iakttagelser som är betydligt säkrare. Jag får för mig att GW prompt skall ha in en bil i den direkta händelsen. Från torget. Vid lekplatsen. Och jag får för mig att det är pilots person som GW inte anser ligga i linje med hans gärningsmannaprofil.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in